Engelli erken emeklilik

Merhaba oncelikle malulen emeklilikte sigorta girisinin rahatsiz olmadan once olmasi gerektigi soleniyor acaba engelli erken emeklilikte desigorta girisininde rahatsiz olmadan once olmasi gerekiyor mu yada sigorta girisinin rahatsiz olduktan sonra olmasi engelli erken emeklilik icin bi sikinti yaratir mi yardimci olursaniz memnun olurum

SM-J330F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Merhaba oncelikle malulen emeklilikte sigorta girisinin rahatsiz olmadan once olmasi gerektigi soleniyor acaba engelli erken emeklilikte desigorta girisininde rahatsiz olmadan once olmasi gerekiyor mu yada sigorta girisinin rahatsiz olduktan sonra olmasi engelli erken emeklilik icin bi sikinti yaratir mi yardimci olursaniz memnun olurum

Lutfen yardimci olursaniz sevinirim

Kademeli engelli erken emekliliğinden faydalanmak için %40 rapor almanız yeterli. Bu oranın sigorta girişi öncesi veya sonrası alınması birşeyi değiştirmez.

Halil bey 03.08.2000 girisli vergi indirimim var %45 raporluyum 120 eksigim varmis normalde mart 08 de emekliydim ama ssk 2014 de teki bosluk sebebiyle haziran dedi bende askerlik odeyecem haftaya acabaa ne kadar maas alirim 4060 suan pirim tabloda hesaplama yapamadim daha dogrusu beceremedim

Merhaba, eşim kanser tedavisi görüyor ( % 82 ) 1700 gün sigortalılığı var hangi yolla emekli olabilir,Malulen mi ,engelli emekliliği mi tercih etmelidir ? Teşekkür ederiz

[MENTION=16212]Gülden[/MENTION]

Malulen emekli olabilmek için çalışma gücü kaybında dikkate alınan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlamış olması gerekir. Yani kişi sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce var olan rahatsızlıkları nedeniyle malulen emekli olamaz.

Malul sayılmak için

1- Malulen emekli olmak için maluliyetin (sakatlık yüzdesinin) ilk sigortalılık tarihinden sonra %60 (yüzde 60) olması,

2- 10 Yıl sigortalılık süresi 1800 gün prim günü,

3- Kişi bakıma muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresine bakılmaksızın 1800 günle emekli edilir.

Emeklilik için aşağıdaki eki inceleyebilirsiniz.

https://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-erken-emeklilik-sartlari-haklari-24169/

Geri