Engelli evde bakım maaşı geriye dönük ödeme mümkün mü?

esinti

Üye
Üye
merhaba İyi akşamlar

Burdan daha önceden de yazmıştık evde bakım maaşımız adres değişikliği yüzünde kesilmişti. yeni evrakların tamamlanması heyetin gelip gitmesi derken 7-8 ay gibi süre geçmişti daha sonra red yazısı gelmişti

daha sonra itiraz edip tekrar dilekçe ile başvuru yaptık İnşallah olumlu sonuç gelecek ben burda şunu sormak istiyorum

red edilmmişti aradan bayağı zaman geçti eğer şayet maaş tekrar bağlanırsa geriye dönük toplu maaşı alabilirmiyiz bunu için ne yapmak lazım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Eğer daha önce başvurunuz onaylanması gerekirken kurum hata yaptı ve maaşı bağlamadıysa ve sonradan hata yaptıklarını anlayıp bağladılarsa hukuki süreç sonunda geriye dönük maaş alabilirsiniz aksi halde geriye dönük ödeme almanız imkansız.

Sercan 60

Üye
Üye
Arkadaşlar ben malülen emekli oldum olmadan önce ssg ya bildirdim evde bakım aylıgı için bildirdim 18 ay oldu emekli olalı 4 aydır evde bakım aylıgını yatırmadılar kesildi yani bugünde postacı bi zarf getirdi acdık 5000 tl ceza evde bakım aylıgını yatırmışlarda cektimiz için hesapdaki parayı ne yapmamız gerek bilgisi olan varsa bi yardım 11973230_10208032948289617_444794624_o.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emekli olduğunuzu SGK ya değil SHÇ e yani sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumuna bildirmeliydiniz. Ve gelir durumundaki değişikliği gelen yazıda da belirttiği gibi 15 gün içinde shhç e bildirmeniz gerekiyordu. Bu durumda yapılacak bir şey yok. Size ödenen para kurum tarafından geri alınacaktır.

pazarcık

Üye
Üye
halil bey çocugun teyzesi ve eşi alabilirmi arabayı

Sercan 60

Üye
Üye
Evde bakım ücretini baglattıgımız yere gidip gelir durumunda degişiklik oldugunu belirttim dedim emekli oldum şu tarihde diye bi wvrak doldurdum dediler görevliler evinize gelip bakcak lar dedi 3 ay felan sonra geldiler 4 5 aya yakında evde bakım aylıgı almıyordum çarşanba günü gönderdiler bu 5000 tl cezanız var diye

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gelir durumundaki değişikliği bildirdiyseniz sorumluluktan çıktınız demektir. Bildirim yaptığınıza dair elinizde resmi bir belge varmı? Ben olsam bir avukatla görüşüp kurumu mahkemeye verirdim. Bildirim yaptıysanız sizden para alamazlar.

Sercan 60

Üye
Üye
Bildirim yaptık evet dediginiz gibi bi avukatla görüşmek konuyu annatmak lazım engüzeli

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

1.10.2014 - 1.04.2015 tarihleri arasında ödemesi yapılan evde bakım ücreti yani sizin adınıza yatırılan tutarı bankadan çektiniz mi? yoksa hala hesapta birikmiş olarak duruyor mu?

Eğer çekip kullandıysanız ne olursa olsun siz suçlu durumdasınız ama birikmiş olarak hesaba yatırıldıysa ve siz tek kuruşuna dokunmadıysanız yüzde yüz siz haklısınız demektir.

Kusura bakmayın ama madem hesabınıza malulen emekli olduğunuzu bildirmenize rağmen hala yatmakta olan bir maaş varsa siz bu duruma itiraz etmeden kullanmaya devam ettiyseniz, avukatın size bir faydası olacağını sanmıyorum. Belki çok iyi bir savunma yaparak sizi faiz masrafından kurtarabilir ama fazlasını beklemek hayal kırıklığı olur.

Alacağına serçe, vereceğine şahin kesilen bir sistemin işleyişide maalesef yüzde doksanı müslüman diye övünülen bir ülkede faiziyle misli misli geri alınarak gerçekleşiyor. Burada asıl aklıma gelen soru;

''İyiniyetine inandığım, dalgınlığına geldiğini düşünerek kullandığını farzettiğim engelli bir vatandaşın hesabına sosyal yardım adı altında yatırılan parayı geri istemek sosyal devlet olmanın fıtratında mı var???''

Sercan 60

Üye
Üye
Öncelikle konuyu annamadan yorum yapma 1 ben emekli olunca gittim emekli oldumu belirttim gelir durumum da degişikli oldugunu söyledim 2 Kurumdaki bayan arkadaş dedi evinize 2 görevli gelcek gelir durumunu beyan edecek ve dosyayı ankarıya gönderecekler aylıgının kesilip kesilmedigini ozaman belli olcak dediler 3 Ben burda bana düşen herşeyi kendimce dogru yaptımı biliyorum 4 Ben cogu insanlar gibi başka yerde oturuyom diyipde bakım aylıgını istemedim almadım Ben diyorum ki tamam o tarihde geldim dilekcemi verdim siz neden hesabıma bu parayı yatırdınız peki sen emin ol ben o parayı biriktirip veririm hata sorun bendeyse benim adım Sercan çolak bende yanlışsa yanlıştır dogruysa dogrudur sen kalbini ferah tut arkadaşım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Gerekli bildirimleri zaten daha dogrusu siz kuruma karşı sorumlulukları yerine getirmişsiniz, barodan bi avukat talep edebilirsiniz ve netice büyük ihtimalle lehinize sonuçlanır, burda siz gerekeni yapmışsınız zaten kurumun yaptıgı hatanın bedeli size ödetmez mahkeme müsterih olun.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Öncelikle konuyu annamadan yorum yapma 1 ben emekli olunca gittim emekli oldumu belirttim gelir durumum da degi?ikli oldugunu söyledim 2 Kurumdaki bayan arkada? dedi evinize 2 görevli gelcek gelir durumunu beyan edecek ve dosyay? ankar?ya gönderecekler ayl?g?n?n kesilip kesilmedigini ozaman belli olcak dediler 3 Ben burda bana dü?en her?eyi kendimce dogru yapt?m? biliyorum 4 Ben cogu insanlar gibi ba?ka yerde oturuyom diyipde bak?m ayl?g?n? istemedim almad?m Ben diyorum ki tamam o tarihde geldim dilekcemi verdim siz neden hesab?ma bu paray? yat?rd?n?z peki sen emin ol ben o paray? biriktirip veririm hata sorun bendeyse benim ad?m Sercan çolak bende yanl??sa yanl??t?r dogruysa dogrudur sen kalbini ferah tut arkada??m

Selam Sercan 60,

Yorumuma verdiğiniz yanıt her ne kadar hoş olmayan tarzda olsa da ve siz benim en nefret ettiğim hitap şekliyle yazmış olsanızda hakkımda yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiğiniz için ben bir kere daha size yanıt yazma gereği duydum. Herhangi bir polemiğe girmek istemediğim için bu kesinlikle son yanıtım olacaktır.

Öncelikle bir şeyi bilmenizde fayda var ki ben okuduğumu anlama, yorumlama ve algılama yeteneğine sahibim ve sizler gibi hayattan bir şekilde engellenmiş olanların yanındayım. Karşı tarafta değilim! Haklı olan taraf her ne kadar SHÇEK olsa da yazdıklarımı dikkatle okusaydınız kendinizi bana karşı kendinizce savunma gayretine girme yerine sizden verdiğini faiziyle birlikte geri almak isteyen sisteme ne kadar karşı olduğumu da anlardınız.

İyi niyetinizden hiçbir şüphem yok sadece yanlış olan sizin bildirimde bulunmuş olmanıza rağmen SHÇEK nin hala yatırmakta olduğu evde bakım maaşını kullanmanızdır. Emin olmadığınız halde hesabınıza yatırılan her fazla tutar ilgili vakıfca geri istenmeseydi yada kesilmeseydi ne yapacaktınız? Kullanmaya devam edeceğinizi tahmin etmek çok da zor olmasa gerek değil mi? Bu konuda da size hak vermemek elimde değil çünkü devletin size bağladığı malulen emeklilik maaşı o derece yetersizdi ki siz bu maaşı kullanmaya devam ederdiniz :(

Üzgünüm hem yanlış anlaşılmış olmaktan dolayı hemde bu sitede bulunma sebebim hiçbir çıkara dayanmaksızın sadece üyelerin sorularına doğru yanıtlar vermeye çalışarak bir nebzede olsa yardımcı olabilmek olduğundan bu derce çirkin, kaba ve hoş olmayan yazıyla karşılaştığım için...

Son cümlemi bir kere daha yazıyorum belki bu sefer doğru anlaşılmayı umut ederek;

''İyiniyetine inandığım, dalgınlığına geldiğini düşünerek kullandığını farzettiğim engelli bir vatandaşın hesabına sosyal yardım adı altında yatırılan parayı geri istemek sosyal devlet olmanın fıtratında mı var???''

Tekerlekli Sandalye