Engelli Hareketini Sekteye Uğratan Dernekler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dünyanın her yerinde o ülkede yaşayan grupların (kadınlar, engelliler, çocuklar v.b gibi) hakları için en son devlet harekete geçer. Belli bir grubun sosyal, ekonomik ve kültürel haklarını kazanabilmesi hemen her ülkede yukarıdan (devlet tarafından) aşağıya değil aşağıdan (halktan) yukarı doğru gelen baskılar sonucu kazanılmıştır. Örgütlü toplumlarda bu baskı STK'lar tarafından yapılır. Ve yine STK'ların asıl kuruluş amaçları da budur...

Gelin görün ki canım Türkiye'de doğru işleyen bir sistem bulmak fermana mahsusken aynı durum STK'lar içinde geçerli. Daha önce söyleye söyleye dilimizde tüy biten bu gerçekleri bugün okuduğum ve tüylerimi diken diken eden bir gazete haberi üzerine tekrardan yazma gereği duydum.

Söz konusu haber Hürriyet gazetesinde yayınlanmıştı. Haberin başlığı mide bulandıracak cinsten. Başılığı ve içeriği aynen aktarıyorum...

Fitre ve zekatı engellilere verin

"Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız, hayırseverlere, fitre ve zekatlarını derneğe vermeleri konusunda çağrıda bulundu.

Yıldız, verilecek fitre ve zekatlarla ihtiyacı olan bedensel engellilere akülü tekerlekli sandalye alınacağını belirtti.
Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı, özellikle hayırsever işadamlarına seslendi. Derneğe verilecek fitre ve zekatlarla bir bedensel engellilerin hayata umutla bakacağını belirten Yıldız, “Manisa sanayi açısından büyük bir il. Bu nedenle özellikle hayırsever işadamlarımızın bu yılki fitre ve zekatlarını derneğimize vermelerini talep ediyoruz” dedi. Yıldız, bir engelli için akülü tekerlekli sandalyenin hayati önem taşıdığına dikkat çekip, “Dernek olarak yapılan bağışlar neticesinde bazı engelli arkadaşlarımızı akülü tekerlekli sandalyeye kavuşturduk. İl Özel İdaremiz de bize bu konuda gereken desteği sağlıyor. Ancak bu destek nereye kadar sürecek. Bunun için hayırseverlerimizin desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.
Yıldız, şu anda derneklerine kayıtlı 650 bedensel engellinin bulunduğunu ve 47 engellinin acil olarak akülü tekerlekli sandalyeye ihtiyacının bulunduğunu hatırlattı. Bir akülü tekerlekli sandalyenin 2 bin 500 TL olduğuna değinen Yıldız, “Bir engelli vatandaşımızın bu parayı kendi başına karşılaması çok zor. İşi olmayan, sosyal güvencesi bulunmayan engelli bu parayı karşılayamaz” diye konuştu."

Bizler Türkiye'de yaşayan milyonlarca engellinin insan onuruna yakışır bir yaşama kavuşmaları için bir tarafımızı yırtarken, engelli hareketinde lokomotif görevi yapacak derneklerin zenginlerden fitre ve zekatlarını engellilere vermeleri çağrısında bulunmaları ne kadar onur kırıcı bir davranıştır. Bu ve buna benzer açıklamalarda bulunan herkese açık çağrımdır. Birilerinden fitre - zekat istemek yerine engellileri fitre ve zekata zorunlu kılan sistemi sorgulayınız. Yaptığınız/yapacağınız basın açıklamalarında modern dilencilik yapmak yerine bu memlekette yaşayan bilmem kaç milyon engellinin işsiz olduğu gerçeğini hay kırınız. Bu tavrınızı değiştirmezseniz "engelli haklarında" yıllardır imrenerek baktığımız gelişmiş ülkelerin seviyesine kavuşmamız bir hayalin ötesine geçmeyecektir.

Unutmayın engellilerin tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını karşılamak derneklerin değil, devletin görevidir. Fitre zekat yoluyla 3-5 engelliye tekerlekli sandalye alabilirsiniz ama milyonlarca engellinin tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamanız mümkün değil. Bırakın bu görevi asıl sahipleri yapsın. Siz sadece üstünüze düşen görevi yapın. Onuda yapamıyorsanız köşenize çekilin ve yolumuza taş koymayın!

G

güz gülleri

Guest
yazık!koskoca bir yazık!
3-5 tane tekerlekli sandalye aldın diyelim ,bu sadece 3-5 inin ihtiyacıdır peki ya çığlığı sessizliğinde saklı olan çoğunluk ?onların hakları?
,bu nasıl basitlik hayrette kaldım:mad: politikaya felan atılacakta reklam mı yapıyor yoksa:confused:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Fitre ve zekatı engellilere verin !

Bu sözleri söyleyebilen ,Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız ' ı şiddetle kınıyorum ve bu cesareti kendisinde nasıl bulduğunu çok merak ediyorum doğrusu. Ona bu hakkı kim verdi? Engellisine bu kadar incitecek sözler sarfedebilen adeta engellilere 2.sınıf muamelesini reva gören bu ve bunun gibi insanlara ister dernek başkanı olsun ister başbakan olsun zavallı demekten başka diyecek söz bulamıyorum. Engelli dernek ve dernek başkanlarından oldum olası hazzetmeyen biri olarak bu çağdışı, karanlık zihniyetli insanların nasıl o makamlara getirildiğini de anlamış değilim.

Kendileri ve onun gibi düşünen diğer cahilleri de Allaha havale ediyorum..Engelli kavramını bile anlamaktan yoksun bu insanların zavallılığına acıyorum.

M

mavibalina2012

Guest
Engelliyi dilenci gören zihniyet ancak elini açıp sadaka ister bu arada küçülen engelliler değil engelliye hangi gözle bakabileceğini henüz anlamamış yaptığı işin sorumluluğunu kavrayamamış bireylere yazıklar olsun...

Tekerlekli Sandalye