Engelli İndirimi İle Bayiden 0 Km Araba Alma Hakkında Yardım.

lWooHeeS

Üye
Üye
Merhabalar;

Ben bulunduğum şehirde devlet hastanesine heyette muayene olup e-kpss ye girebilmek için başvuruda bulunmuştum muayene oldum %13 çıktı raporum . Bu gün öğrendimki engelli raporu bulunan %40 olmasada engelli indirimi hakkı bulunuyormuş ben doğuştan sol ayağım içe dönük doğmuşum ayağım 1 yıl alçıda kaldı 20 derece yukarı kalkıyor en fazla bu kadar kaldırabiliyorum. 5 kez ameliyat oldum toplamda iyileşmeyen kronik yara teşhisi ile %13 verdiler ben bu belge ile indirimli olarak araç alabilir miyim? H sınıfı ehliyet alır gibisinden yazı olmayınca indirimden yararlanılmıyor mu? Sadece bu engelli belgesi olması yeterli mi ? indirimli araç almak için. Yardımcı olan olmayan herkese şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet doğru duymuşsunuz. ÖTV indirimli araç almak için rapor oranının hiç bir önemi yok. Onun ötesinde "sol bacaktan engelli" olanlar herhangi bir özel donanıma gerek olmadan ÖTV indirimden faydalanabilir. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/sol-ba...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/
Bunun dışında yapılan son düzenlemeyle birlikte 2016 yılından itibaren engellilere H sınıfı sürücü belgesi yerine A veya B sınıfı ehliyet alacaklar. Buna göre alacağınız raporda "a veya b sınıfı ehliyet alır, tertibat olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır" ibarelerinin olması gerekmekte.

lWooHeeS

Üye
Üye
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim ben geçen hafta direksiyon sınavını geçtim ehliyet çıkartmadım daha B sınıfı olarak alıyorum ehliyeti bu b sınıfı ehliyet alır otomatik vites araç kullanır ibaresi raporda olması gerekiyor anladığım kadarı ile ben indirim için tekrardan heyete girmem mi gerekiyor yoksa mahkeme işleri gerekiyor mu benim raporda %13 engelli oranı neden çıktı onun bilgisi var sadece

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mahkemelik bir durum yok. ötv indirimli araç almak için sağlık kurulu raporunuzda a veya b (artık sizin için hangisi uygunsa) sınıfı sürücü belgesi alır, tertibat olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır ibarelerinin olması gerekmekte.

lWooHeeS

Üye
Üye
bende 1 yıl geçerli rapor var o raporun süresinin bitmesini mi bekleyeyim yoksa tekrar mı başvurayım ötv indiriminden yararlanmak için söylediğiniz gibi bir ibare yok şuan elimde olan raporda.

öylediğiniz gibi b sınıfı ehliyet alabilir ve herhangi bir tertibat olmaksızın araç kullanabilir ibaresi bulunan engelli raporu ile sürelide olsa süresi dahilinde satın alındığında araç sadece raporla ve parayla bayiye gidildiğinde sorunsz bir şekilde ötv indiriminden yararlanılıyor anladığım kadarı ile.

rapor bittikten sonra tekrar çıkartmak da ilk çıkarttığımız gibi mi oluyor ve 2 tane yorumu alıntılamadan yazdım onlarada cevap verirseniz sevinirim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O raporunun süresi bitmeden yenisini verirlermi tam emin değilim. Standart bir uygulama yok. Bazen raporunun süresi var onu bekle derler bazende farklı amaç için başvurmuş verelim diyebilirler. Deneyip görmek lazım. Bu arada ÖTV indirimine esas alınan sağlık raporunun süreli olacağını zannetmiyorum. Bu arada her mesajda alıntı yapmanıza gerek yok.

lWooHeeS

Üye
Üye
örneğin 1 yılık süreli olarak alınan bir engelli raporu var diyelim ve b sınıfı ehliyet alır herhangi bir tertibata gerekmeksizin otomatik vites araç kullanabilir. Yazarsa raporumda indirimden faydalanamıyor muyum? ÖTV indirimi için raporun kesinlikle süresiz olması mı gerekli?

lWooHeeS

Üye
Üye
sorumun cevabını bu forumda farklı bir konuda buldum vergi mermurları sorun çıkartıyormuş fakat 2 yıl süreli raporla araç alanlar olmuş tekrar rapor yenilenmezse mtv vergisi ödemek gerekiyormuş bir memurda bilmediği için ötv indirimini de rapor bitince isterler demiş. Biraz karışık ortalık demekki uğraştıracak olsada imkansız değil miş.

Hataylı_72

Üye
Üye
yüzde 80 oranlı şizofreni olan kişi sıfır araba alırsa herhangi bir indirim olur mu?
ayrıca ehliyet alıp sürebilirmi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şizofreni daha doğrusu pskolojik hastalığı olanlara hiç bir şart altında sürücü belgesi verilmez. Bu kişilerin ötv istisnasından faydalanmaları içinde rapor oranlarının %90 ve üzeri olması gerekmekte.

Tekerlekli Sandalye