Engelli indirimli bilet şehirlerarası otobüs firması indirim yapılmama ve tüketici hakem heyeti kararı emsal hk.

232bilgi

Üye
Üye
Şehirler arası otobüs firması engellilere bilet alınırken gişeden yüzde 40 üzeri kimliğini ibraz eden her engelliye minimum yüzde 30, maksimum yüzde 40 indirim uygulamak zorundadır, fakat gişeden kimliğimizi ibraz etmemize rağmen otogarda seyahat firmasından bize gelen cevabı ise "sistem engelli bilet indirimi kesmeye izin vermiyor" şeklinde geldi ve bizde normal bilet ücreti ödedik.

Daha sonra firmaya yazılı e-mail atıldı firmadan hiçbir cevap gelmedi olumsuz yönde, otobüs firmaları Ulaştırma Bakanlığına bağlı olduğu için CİMER'den Ulaştırma Bakanlığına engelli kimlik, e-bilet veya bilet fişi, kredi kartı slibi, sms gibi belgeler ile başvurumuzu yaptık ve firmanın merkezine bağlı ulaştırma bölge müdürlüğüne göre cevap değişebilir, bakanlık kanun mevzuat gereği 5 fıkra uyarı cezası verdi seyahat firmasına haksız buldu.

Ardından İzmir İl Tüketici Hakem Heyetine başvurumuzu yaptık, firma savunmasında herhangi bir cevap verilmedi firma indirim ilgili o seyahatta kaç kişi indirimli bilet kestiğini kanıtlayan belgeyi gösteremedi ve bakanlıktan gelen cimer cevabı ile, engelli kimliğine ve e-bilet evraklara bakılarak tahminim kontrol edilerek yüzde 40 indirim yapılması ve başvuru tarihi itibariyle 30 TL'nin tarafımıza faizi ile iadesi kararı verilmiş olup, firma kararı atınca hemen ücret iadesini tarafımıza gerçekleşmiştir.

Aynı zamanda engelli bireyler şehirler arası seyahat otobüs veya uçak gibi engelli bilet için firmalara kısmı sembolik indirim veya hiç indirim yapılmaması durumuna Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna başvurabilir 2 adet emsal karar mevcuttur, ben de bu firma için bu kuruma başvurdum sonucunu bekliyorum.

Başvuru süreçleri engelli bireyler için kısaca toplamış oldum.

Çünkü Karayolları Kanunu yüzde 40 ve üzeri gösteren belgeyi minimum yüzde 30 maksimum 40'dir ve 2009 yılından beri uygulanmaktadır, 2018 yılındaki son karayolları taşıma kanunu 4925 sayılı kanunun 56.maddesi 11.fıkrasında açıkça kanun maddesi,fıkrası yazmaktadır.

Bu konuda amacım halkımızı bilinçlendirmek ve haklarını öğrenmesini sağlamaktır, kararlar tarafımıza aittir.

Bu kararda ayrıca engelli bireylerin haklarını bilinçlenmesi ve öğrenmesi sosyal sorumluluk için başvuruda bulundum.

Umarım birine ilham olur, hakkını arar diye bu forumu yazma gereğini duydum.

Kararın görselini yükledim, haber vs. yapılmak istenirse bana özelden mesaj atınız.

Keyifli okumalar size.

Ekli dosyalar

• Engelli İndirimi Yapılmayan ve İndirim Oranında Bedel İadesi  THH Karar Hk..jpg
    Engelli İndirimi Yapılmayan ve İndirim Oranında Bedel İadesi THH Karar Hk..jpg
    593.2 KB · Görüntüleme: 184
Tekerlekli Sandalye