Engelli insanlara yapılan maddi yardımlar.?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli insanların iş bakımından zorluk yaşadığı aşikar dolayısıyla maddi sıkıntıda olmalarıda gayet normal kimilerinin aileden gelen birikimleri vardır maddi olarak zorlanmıyor olabilir, fakat büyük bir çoğunluk maddi sıkıntı yaşıyor devletten aldığı maaşla geçimini sağlamaya çalışıyordur. Kıt kanaat sürdürülen bir yaşamla mücadele ediliyor olması bunun yanı sıra bütün dış etkenlerin zorlukları ayrıca engeliyle yaşama savaşı hepsi oldukca zor ve yıpratıcı olduğuna hiç bir şüphem yoktur.

Asıl bahsetmek istediğim konu bu tür zor şartlarda hayatını sürdürmeye çalışanlara yapılan maddi yardımlar. Çalışamadığından ve maddi olarak zorlanıldığını düşünerek yapılan maddi yardım engelli bir birey üzerinde nasıl bir etki bırakmaktadır?

Belkide çok masumane yapılan bir yardım bile kendini dilenci sıfatında görme ve çok üzülmesine sebebiyet verebileceği kanısındayım. Aslında dilenci dendiği zaman başkalarına el açıp yalvar yakar olarak isteyen kişi akıllarımıza gelirki hep böyle görmüş, böyle bilmişizdir. Fakat hiç bir şey talep etmediği halde engelli bir insanın bir derdine derman olsun diye sadece insani bir duyguyla yapılan yardımı bile kötü algılayıp kendimizi üzebiliriz.

Bu durumda kendimizi aşağılanmış hissedebiliriz, ben engelliyim dilenci değil diye düşünebiliriz. İnsanların bu konuda daha duyarlı olmaları ve bu düşüncelere sevk etmemeleri gerekmektedir. Yapmak istedikleri yardımları gerekli kuruluşlara ve emin oldukları kuruluşlara yaparlarsa hem böyle bir aşağılama durumuna girmemiş hemde gerçekte ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış olurlar diye düşünüyorum. Bu konu hakkında yanılıyor olabilirim ama benim düşüncelerim bu yöndedir.
İnsanoğlunun çok naif yaradılışta olması sebebiyle bazen iyi yönde yapılan bir takım girişimler bile aksi tepki yapabilmektedir. Bu bakımdan çok iyi ölçüp biçip hareket etmeliyiz tabiri caizse (kaş yapalım derken göz çıkartmayalım) Yapacağımız yardımla can yakmayalım canına can katalım.

Tülayca

Üye
Üye
Tabi şuda var. Her engelli maddi anlamda yardıma muhtaçtır düşünceside çok yanlış. Tanıdığım bildiğim o kadar engelli varki. Maddi açıdan çok iyi seviyelerdeler. Büyük şirketlerde aylık 7-8 bin dolara yöneticilik yapan engelli kişiler bile var. Yardım almayıp yardım EDEN binlerce engelli var.
Bunun yanısıra iş bulamadığı, ailesi tarafından eknomik açıdan desteklenmeyen, yada ailesinin maddi durumu iyi olmayan kişilerde var. Tabi bu durum engelli engelsiz ayrımı olmaksızın herkes için geçerli. Sadece engelliler bu konuda birazdaha mağdur.
Bunun nedenide başta devlet kadrolarındaki engelli kontenjanlarının boş olması, özel sektörde engelli çalıştırma kotasına uyulmaması geliyor.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Elbetteki çok iyi durumda dediğin gibi yardım almayıp yardım yapanlarda vardır. Ama büyük çoğunluk maddi sıkıntı içinde düzensizliklerin eseri bunlar umuyorumki herşey daha düzgün ve daha adilane işlesin bu mağduriyetler sona ersin.

Tekerlekli Sandalye