Engelli insanların milletvekilliğine aday olmasını nasıl karşılıyorsunuz?

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
son günlerde medya dan takip ediyorum, milletvekili aday adaylığına engelli insanlarımızdan bir çok katılım oluyor.. bu katılım sevindirici bence..........meclis te engelli insanlarımızın olması, (engellileri temsil eden..) sorunlarımızın daha çok dile gelmesi ''göz önünde olması..'' ve sorunlarımıza çözüm üretilmesi demek diye düşünüyorum..

örneğin; Lokman Ayva yı çok başarılı buluyorum.. meclis te haklarımız için tabiri caiz ise; yırtınıyor adam..!!! 63. madde ye nasıl tepki verdiğini hepimiz biliyoruz.. meclisi ve medya yı ayağa kaldırdı.. onun sayesinde 63. madde geri çekildi..

biz engelliler adına 63. madde gibi daha ne maddeler çıkacak kimbilir..?!

engelli ayrımcılığını biraz olsun ortadan kaldıracak ve bu maddelere karşı çıkacak, toplumun bizi yavaş yavaş kabul etmesine vesile olacak, vs vs..........bizden birilerinin meclis te olması gerekiyor.. hatta ŞART..!!!

milletvekili aday adayı olan tüm engelli insanlarımıza bol şans diliyorum.. yolları açık olsun.. inşaallah kazanırlar, bizler ve ülkemiz adına başarılı pek çok işlere imza atarlar..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
En büyük isteğim mecliste tekerlekli sandalyeli bir vekil görebilmek. Şu ana kadar aday adaylığı için başvuran kişiler arasında tekerlekli sandalye kullanan varmı bilemiyorum ama dilerim vardır ve başvurusu kabul edilerek meclise girer. Engellilerin kendileriyle ilgili karar mekanizmaları içerisinde olmaları için bir şekilde aktif siyasetin içerisinde olması gerekiyor. Bunu bugüne kadar yeteri kadar yapamadık. 12 haziran seçimlerinde bu tablo değişir umarım.

F

Fırtına

Guest
Engellilerin kendileriyle ilgili karar mekanizmaları içerisinde olmaları için bir şekilde aktif siyasetin içerisinde olması gerekiyor. Bunu bugüne kadar, yeteri kadar yapamadık. 12 haziran seçimlerinde bu tablo değişir umarım.

haklısın, yürekten katılıyorum.. bu tablo nun değişmesini can-ı gönülden diliyorum..

engelli milletvekili aday adaylarını yakından takip ediyorum.. her gün milletvekili aday adayı olduğunu açıklayan engelli insanlarımızı gördükce mutlu oluyorum.. ve katılım gerçekten çok fazla.............bu güne kadar hiç böyle olmamıştı.. birşeyler değişiyor mu ne :) şu ana kadar diğer partiler hariç sadece AKP ye 315 engelli milletvekili aday adayı başvurusu gerçekleşti..

veeee; tekerlekli sandalye de bir milletvekili aday adayımız var..

Necdet Çakırgöz

antep.jpg

Milletvekili aday adaylığı başvurusunu yapan Necdet Çakırgöz, başvuru yapmak için geldiği Gaziantep Adalet ve Kalkınma Partisi il binası önünde yaşadığı sorunları engellilerin her alanda yaşadıklarını belirterek, ''Amacım parlamentoya girerek engellilerin, gözü, kulağı, eli ayağı olmaktır. Çünkü, engellilerin topluma kazandırılması düşünmeyle, konuşmayla olmuyor.. Çözüm üretmek gerek.. Bende bunun için aday adayıyım" diye konuştu..

bedensel engelli bir kaç milletvekili aday adayı insanlarımız daha var.. hepsine başarılar diliyorum..

İskender Durgun

Üye
Üye
Benim seçim bölgemde bir tekerlekli sandalyeli milletvekili adayı olsa parti gözetmeden oyumu ona veririm. Çok güzel bir hayal ama gerçekleşse ne güzel olur; Tekerlekli sandalyeli bir milletvekili.

F

Fırtına

Guest
oy için parti gözetmememiz gerekiyor zaten.. insanlık ve ülkemiz adına kim başarılı işler yapacaksa oy'umuzu onlara vermeliyiz.. bu doğrultu da hareket edip oy'umuzu kullanmalıyız..

evet; bu güne kadar engelliler yeterince mağdur oldu..

engelsiz insanlar engellileri anlayamaz.. onların sorunlarını tam anlamıyla bilemez ve çözüm üretemez.. sadece arada bir empati kurup yüzeysel olarak anlamaya çalışsalar..........da anlayamazlar.. onun içindir ki; sorunlarımız/isteklerimiz bir türlü yerine getirilmiyor.. her ne kadar getirmeye çalışsalarda yapamıyorlar/beceremiyorlar.. yapamazlar ki..!!!

onun için meclis te bizlerden birilerinin olması gerekiyor.. bizi, bizden başka hiç kimse anlayamaz..!!!

zekak1978

Üye
Üye
çok iyi bakmakla beraber ablacığım siyasi partilerin çoğu konuda yaptığı gibi bunuda istismar ettiklerinide düşünüyorum ve bu istismar konusu olmakta çıkmadığı sürece bi gelişme olacağını düşünmüyorum ..... saygılar

F

Fırtına

Guest
benim en kızdığım olay da bu............birilerinin, engellileri kullanarak bir yerlere gelmek istemesi ve gündem oluşturup gündemde kalmak istemesi...........sözlerinde, yazdıklarında, çizdiklerinde engelli kelimesi hiç eksik olmayan ''engellilikle ilgili hiçbir şey bilmeyen'' insan!cıklar..............bu düşüncedeki insan!cıklar ne kadar zayıf karakter de olduklarını biliyorlar mı acaba..!!!

haklısın, bu konu da biraz istismar ediliyoruz kokusu var..
bizleri kimler sömürmüyor ki..!!! fazla istismar edilmeden meclis te istediğimiz yere gelmemiz dileğiyle inşaallah..

F

Fırtına

Guest
Engellilerden Siyasi Partilere Sitem.!

Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş, siyasi partilerin YSK’ya teslim ettikleri milletvekili aday listelerinde hiçbir engelliye seçilebilir noktalardan şans verilmediğini ifade ederek, “Engellileri aralarına yakıştıramadılar” dedi.

TEDAY Başkanı Boztaş ANKA’ya yaptığı açıklamada, açıklanan milletvekili aday listelerinin kendilerini çok üzdüğünü ifade ederek, “Bir gün görme engelli biri elinde el feneriyle gece yolda giderken adamın biri sormuş, ‘arkadaşım elinde fenerle ne yapıyorsun sen görmüyorsun ki fenerin sana ne faydası var?’ Kişi cevap vermiş ‘asıl beni görmezden gelenler fark etsinde zarar görmeyeyim’ demiş” dedi.

400 engellinin partilerin koridorlarında yatıp kalktığını, partilerin önünde davul çalıp, halay çektiğini söyleyen Boztaş, “Siz bunları hiç mi göremediniz yoksa ahbap çavuşlarınızın hatırlarını mı kıramadınız? Hani Anayasanın 10. Maddesi pozitif ayrımcılık ve fırsat eşitliği sağlayacaktı? Eşitlik dediğiniz 550 de 1 bile yok.. 8.5 milyon engelli konusu nasıl dikkate alınamaz, ahbaplar mı savunacak bunca dağ gibi sorunlarımızı, kimler çözüm arayacak milyonlarca engelli ve ailesinin problemlerini?” diye konuştu.

Engellileri görmeyenlerin, engellilerin de onları görmesini beklememeleri gerektiğini söyleyen Boztaş, “Bu şartlarda biz buna hoşgörü gösterebilecek durumda değiliz. 8,5 milyon engelli genel nüfusun yüzde 13’üne denk geliyor ve bizim adımıza kafa yorup, proje üretebilecek kimse olmayacak. Yok sayılmanın hafifletici bir yönü de yok” dedi.

Boztaş siyasilere;

“gelin bu 400 kişiyi bir şekilde değerlendirin kazanan siz olursunuz” diyen Boztaş, “Her genel başkan engelli danışman atasın işte çözüm.. Her belediye başkanı engelli danışman alsın; her bakanın yanında bir yığın danışmanlar var, birer tane de engelli danışmanlar olsun. Her kurumun il ve genel müdürlüklerine engelli danışmanlar atayın, bakında görün Türkiye’deki engelli sorunlarına birkaç yılda nasıl çözümler getiriliyor. İşte size çözümün ta kendisi buyurun siz düşünün şimdi” dedi.

F

Fırtına

Guest
Milletvekilliği aday adaylığı başvurusundan istediği sonucu alamayan sanatçı Metin Şentürk, “Hiçbir kırgınlığım yok. Engelliler için aday olmuştum. Meclis’te olmadan da çalışmalarımı sürdürebilirim” dedi.

AK Parti’den milletvekili aday adayı olan listede yer bulamayan sunucu ve sanatçı Metin Şentürk, Başbakan Erdoğan’a kırgın olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Şentürk, “Başbakan’a asla kırgın değilim. Sonuna kadar onun, kararlarının ve engellilerle ilgili hassasiyetinin yanındayım. Kaygılı değilim, saygılıyım. Ona Meclis’ten değil, gönülden, yürekten bağlıyım” dedi.

Şentürk, siyasete girme amacının engellilerle ilgili bir bakanlık kurulması olduğunu, bunun da siyaset üstü sayılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu;

“Bir tek hayalimiz vardı, onu gerçekleştirmek için bu konuya adım atmıştık, Türkiye’de engellilerden sorumlu icracı bir bakanlık kurulmasıydı. Bunun mücadelesini yıllarca verdik. Bu siyaset üstü bir şeydir. Doktorların Hipokrat yemini gibidir. Bu pencereden bakınca benim gözümde bir siyaset olmuyor.” Engellilerle ilgili icracı bir bakanlık kurulmadan engellilerin sorunlarının çözülemeyeceğini ifade eden Metin Şentürk, “Sayın Başbakanımızın bu konudaki hassasiyetini biliyorum. ‘Durmak yok yola devam’ diyorum” diye konuştu.

Çalışmalarıma Devam Edeceğim;

Başbakan’a kırgın olmadığını beliren Şentürk şöyle devam etti;

“Sonuna kadar onun ve kararlarının, engellilerle ilgili hassasiyetinin yanındayım. Ben zaten engellilikle ilgili kendime göre çalışıyorum. ABD’ye gittim, BM’deki engelli hakları sözleşmesine tanıklık ettim. Dünya Engelliler Vakfı başkanıyım. Çalışmalarımıza Cumhurbaşkanı ve 4 bakan gelip, katıldı. Dünya rekortmeniyim.. AB fahri kültür elçisiyim. Engellilerle ilgili Türkiye’de ne yapılıyorsa onda yer almaya çalışıyorum, ana haber bültenini sunuyorum. Örnek olunacak ne kadar alan varsa hepsini zorluyorum. Engelli kardeşlerimin yolunu açmaya çalışıyorum. Bunun yolu illa ki meclise girmek değil.. Çalışmalara devam edeceğim.”

engelli arkadaşlarımızın milletvekilliği aday adayına katılımı çok fazla idi.. bizler için memnuniyet verici idi.. bizler adına birşeyler yapılması için, bizlerden birilerinin mecliste olması gerekiyor idi..........idi idi........!!! bu sabah okuduğum haber de metin şentürk'ün liste de yer bulamaması beni üzdü ve tüm umutlarımı yok etti.. ki, metin şentürk sanatçı, popüler bir insan.. dünya engelliler vakfı başkanı.............ab fahri kültür elçisi.............ve engellilerle ilgili bir çok proje de yer aldı.. onun gibi bir insan liste de yer bulamadı ise diğer engelli aday adaylarımızın liste de yer bulması çok zor..

ne üzücü, utanç verici bir durum.................bir de ayrımcılık yok derler..!!!

F

Fırtına

Guest
Pozitif değil negatif ayrımcılık yaptılar.!

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan ve dernek üyeleri yaptıkları basın açıklamasında siyasi partilerin yeterli sayıda engelli milletvekili adayı göstermemelerini eleştirdi.

Hükümetin 12 Eylül Referandumunda engellilerin pozitif ayrımcılık ile karşı karşıya kalmayacakları sözünü hatırlatan Özağan, “Referandumda bizleri bu vaatler ile oyalayan başta AKP olmak üzere diğer siyasi partiler bizlere karşı pozitif değil negatif ayrımcılık yaptılar” dedi.

Hükümet önünde yaptıkları basın açıklamasında ülkede yaşayan 8 milyon 500 bin engelliyi temsil edecek milletvekili sayısının bir elin parmağını geçmediğini ifade eden Özağan, “Bu kadar engelliyi mecliste yok saymak doğru bir karar değildi. 8 milyon 500 bin engelliyi aileleri ve akrabaları ile birlikte sayarsanız çok büyük rakamlara ulaşırsınız. Ülkenin büyük bölümünü oluşturan insanları bir kalemde sildiler. Hani 12 Eylül referandumunun ardından yürürlüğe giren yasada engelliler için önemli ayrıcalıklar vardı. Hani engelliler pozitif ayrımcılık yaşamayacaktı? Ama tam tersi oldu. Ne AKP ne diğer siyasi partiler engelli arkadaşlarımızı seçilebilecekleri yerlerden aday göstermediler. Seçilebilecek yerdeki engelli sayısı da ne yazık ki engelli sayısının yüzde 0.50’si bile değil” dedi.

Daha önce mecliste bulunan Konyalı görme engelli Milletvekili Lokman Ayva’nın yeniden aday gösterilmemesini de eleştiren Özağan, “Peki bizleri mecliste kimler temsil edecek? Bizim sesimizi kimler duyuracak? Başta iktidar partisi olmak üzere siyasi partilerin bu kararı ile ne yazık ki engellilerin önüne bir engel daha konuldu. Bizim beklentimizin dışında aday gösteren partilerimizi bu kararlarından dolayı eleştiriyoruz. Konya’da yüzlerce engelli vatandaşımız bulunmasına rağmen sadece tek bir partinin engelli arkadaşımızı aday göstermesi de ayrı bir yanlıştı.. Konya’da bizlere karşı oluşturulan bu kararı da doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

her yerde olduğu gibi siyasette de pembe vaadlerle kandırılıyoruz.. ''engellilere karşı ayrımcılık yapmıyoruz, onların siyasette bile yer almalarını istiyoruz, ruz ruz ruz..'' bizde kanıyoruz sanki..!!! karşılarında çocuk..........mu var..?! ..ki kandırdıklarını sanıyorlar (!) biz engellileri, ikinci vatandaş olarak görüyorsunuz işte..!!!

dürüst olun..!!! sizler de biliyorsunuz, bizler de biliyoruz.. türkiye de yapılan her bi şey de öncelik sizin.. yani engelsizlerin..!!!

milletvekili aday adaylığında sizlerin samimiyetine o kadar inanmıştım ki.. inanmak istemiştim.. engelli vatandaşlarımızın katılmaları, sevinçleri/sevinçlerim, öyle güzeldi ki..!!! sevincimiz, tabiri caiz ise; kursağımızda kaldı..!!!

bir Lokman Ayva vardı.. bizi savunan.. onu da meclisten sürgün ettiniz..!!!

meclis te bizi kim savunacak..?! haklarımızı kim koruyup gözetecek..?!

siz mi (!)

güldürmeyin beni..........bizi bizden iyi kim anlayabilir, kim bilebilir..?!

BİZİ ANCAK VE ANCAK BİZ ANLARIZ, BİZ BİLİRİZ..!!!

ANLADINIZ MI..?!

F

Fırtına

Guest
geçen hafta milletvekili adaylarının konuşma programına katıldım.. 4-5 milletvekili adayı vardı.. hepsi sırasıyla konuştu.. sıra engelli milletvekili adayına gelmişti.. mikrofonu eline aldı ve konuşmaya başladı.. herşey iyi güzeldi...........de...........sanki biraz engelliliği kullanıyor ve birileri tarafından kullandırtılıyor izlenimi verdi bana.. bu engelli milletvekili adayımız ortopedik engelli idi.. bir kolu dirsekten itibaren yoktu.. bir eliyle hem mikrofonu tutuyor, hemde engelli kolunu bükülmüş dirseğinden gözümüze gözümüze sokuyordu..!!! bu durum konuşması bitene dek devam etti..

bu hareketi bana yanlış geldi.. milletvekili olmak uğruna engelliliği kullanıyor imajı verdi.. biraz / cık kendini acındırarak..!!! yada aday olduğu parti tarafından oy toplamak adına (engellilik.. her yerde olduğu gibi..) kullanılıyordu.. kim / bilir..!!!

eyy insanlar; bir yerlere gelmek için, gündem yaratmak/gündemde kalmak için, kendinizi ispat etmek için, egonuzu tatmin etmek için engelliliği ve engelli insanları kullanmayın/kullandırtmayın..!!!

F

Fırtına

Guest
En büyük isteğim mecliste tekerlekli sandalyeli bir vekil görebilmek. Şu ana kadar aday adaylığı için başvuran kişiler arasında tekerlekli sandalye kullanan varmı bilemiyorum ama dilerim vardır ve başvurusu kabul edilerek meclise girer. Engellilerin kendileriyle ilgili karar mekanizmaları içerisinde olmaları için bir şekilde aktif siyasetin içerisinde olması gerekiyor. Bunu bugüne kadar yeteri kadar yapamadık. 12 haziran seçimlerinde bu tablo değişir umarım.

2011 genel seçimleri için kesinleşen engelli milletvekili adaylarımız..

12 Haziran 2011’de yapılacak milletvekili genel seçimlerine ilişkin partilerin aday listeleri kesinleşti. AKP’den genel seçimler için milletvekili aday listesinde 11 engelli adaya yer verilirken CHP’den ise, 14 engelli milletvekili adayı olduğu belirtildi. Saadet Partisi bu yıl 2 görme engelli, MHP ise 1 görme adaya listesinde yer verdi..

Omurilik felçli olan Gürsoy Erol AKP İstanbul 1. Bölge 9.sıra, Hayri Köse İstanbul 1. Bölge 30.sıra, Abdurrahim Akdağ Mardin 3.sıra, CHP’den ise, gazeteci Ayşe Önal’ın kızı Şafak Pavey İstanbul 1. Bölge 5.sıra, Gürkan Canol Sakarya 2.sıra, HAS Parti’den Hasan Basri Sayı Konya 5.sıradan listelerde yer aldı..

Omurilik felçli milletvekili adayımız Gürsoy Erol................halil en büyük isteğin gerçekleşti.. tüm milletvekili adaylarımıza başarılar diliyorum..

İskender Durgun

Üye
Üye
Engellilerin SESİ Olacağım

6180.jpg

7477.jpg

AK Parti İzmir 2. Bölge milletvekili adayı dünya eski vücut geliştirme şampiyonu Tolga Murat Balıkçı, milletvekili seçildiği takdirde TBMM’de engellilerin sesi olacağını söyledi.

Tolga Murat Balıkçı Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği"ni ziyaret etti, burada engellilerin isteklerini dinledi. Kendisi de engelli olan Dünya Vücut Geliştirme eski şampiyonu Tolga Murat Balıkçı, yaptığı konuşmada AK Parti"nin engelliler için geliştirdiği projeleri anlattı; “Engelli insanların içlerine kapanık, kendi sorunlarıyla uğraşan bireyler değil, üretime katkıda bulunan ve toplum içinde kendilerine yer edinen insanlar olması gerekir. Engellileri en iyi anlayan insanlardan biri olarak AK partiden milletvekili adayı gösterildim. Milletvekili olayım olmayayım her zaman sizlerin yanında olacağım.” dedi.

F

Fırtına

Guest
engellilerin sesi olacağım.......................inşaallah.. bizlerde sizlerden bunu bekliyoruz ve istiyoruz.. bizim sesimiz olun..!!!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kimse kusura bakmasın ama böyle popüler engelli vekil adayı göstermekle iş bitmiyor. Tolga murat bugüne kadar engellilere dair ne tür çalışmalar yapmış, hangi dergide, gazetede iki satır kelam etmiş? Hikaye iş bunlar. Engellilerin sorunlarına dair kafa yoran kitap yazan o kadar engelli varken popüler kişileri aday göstermekte ne oluyor. Trübünler oynuyor AKP.

F

Fırtına

Guest
Engelli olmak, her yerde kullanılmaya aday olmak mıdır.?

bugün bir haber okudum.. ''izmir'de iş arayan engelli arkadaşlarımız için (geçici) iş imkanı..''

haberin içeriği ve iş tanımı şöyle;

''bir siyasi partinin engelli milletvekili adayı ile il merkezi ve ilçelerde düzenlenecek; sohbet, tanışma toplantılarında bulunacaklar, vatandaşlarla kaynaşacaklar..!!! engelli adayımızın yanında, onu ''destekleme..'' adına onunla birlikte hareket edeceklerdir..''

iki bayan, iki erkek engelli insanımız 12 haziran seçimine kadar engelli milletvekili adayımızın yanında çalışmak için işe alınacak..mış..!!! çalışan arkadaşlarımız evlerinden alınıp, evlerine bırakılacak..mış.. ve 12 haziran sonrasında işe alınan arkadaşlarımız başka platformlarda çalışma şansını yakalayacaklar..mış..!!! (bu şans ne kadar doğru..dur bilemem..)

başvuru yapacak arkadaşlarımız ''baston, cihaz vb. ..'' ile yürüyebilir olmalı.. imiş..!!!

siyasi partiler seçilmek/kazanmak adına işi iyice ilerletti..!!! engelli milletvekili adayları yetmedi, birde adayların yanında engelli insanlarımız kullanılmaya başlandı..!!!

engelliyiz ve bizlerde ada..yız..!!! ama neye ada..yız..?! neye olacak, her yerde kullanılmaya aday ada..........yı............yız..!!!

F

Fırtına

Guest
gursoy-erol%282%29.jpg

Omurilik felçli milletvekili/miz Gürsoy Erol...............12 Haziran 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölge 9. sıradan AK Parti'den 2. kez aday olan Gürsoy Erol, aday olduğu bölgeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte seçilerek mecliste milletvekili olarak yer alacak..

Milletvekili/miz Gürsoy Erol'un mecliste; engelli vatandaşların sesi olacağına inanıyorum..

Gürsoy Erol ile birlikte 3 engelli milletvekili adayımız; ''CHP İstanbul 1. Bölge 5. Sıra milletvekili adayı Şafak Payev ile Mardin 3. Sıra milletvekili adayı Abdurrahim Akdağ ve İstanbul 3. Bölge 10. Sıra milletvekili adayı Mehmet Doğan Kubat da..'' meclise girdi..

Engelli/engelsiz tüm milletvekillerimize başarılar diliyorum ve doğruluktan/dürüstlükten/adaletten/haktan ayrılmayın diyorum.!!!

bilgeadam

Üye
Üye
gürsoy erol tekerlekli sandalyede bir arkadaşımız birebir kendisi ile görüşmelerimizde inanıyorumki engelliler için çok şeyler yapabilcektir siyaset hayatında kendisine başarılar diliyorum

Tekerlekli Sandalye