Engelli işçinin işten çıkarılması

T

-tuana-

Guest
Engelli kişi işten çıkarılınca ne yapmalı. Çıkarıldığı kurumu mahkeme'yemi versin. Mahkeme'ye verirse kazanırmı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşten çıkarılma nedenine göre değişen bir durum. Bu arada engelli işçi normal işçi diye bir ayrım yok. Herkes için geçerli olan şartlar engelliler içinde geçerli. Burada bağlayıcı olan şey iş sözleşmesidir. İşe girerken işverenle işçi arasında sözleşme imzalanır. O sözleşmede hangi hallerde işten çıkartılacağı yazar. O şartların dışında bir nedenden dolayı iş akdine son verilirse mahkemede kazanırsınız tabiki. Ama dediğim gibi bağlayıcı olan şey iş sözleşmesidir.

T

-tuana-

Guest
kurumların engelli açığı olmuyormu oluyor benim fikrim bu englliler işten çıkarılmamalı.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam -tuana-

İşten çıkarılmanın haklı sebeplere dayanmadığını düşünüyorsanız engelli personeli işverene karşı koruyan bir kanun maddesi maalesef yoktur. Engelli personelde tıpkı sağlıklı personel gibi eşit haklara sahip olduğundan kendisinin haksız yere işten çıkarıldığını düşünüyorsa iş mahkemesine başvurarak yasal haklarını arayabilir. Burada asıl olan iş sözleşmesinin şartlarının ihlalidir. Engelli çalışana pozitif bir ayırımcılık uygulanmadığı gibi tüm çalışanlar eşit haklara sahiptir.

Tabii bu yazdıklarım özel sektör için geçerli. Kamuda engelli personelin daha fazla hakkı olduğunu düşünüyorum ama tam olarak bilmiyorum. Sadece işe geri alınma davası yada iş akdinin haksız yere feshinde açılan davalar her işten çıkarılan personel için geçerlidir diyebilirim.

Kurumların engelli açığı her zaman var ve bundan sonrada olmaya devam edecek ama bu demek değildir ki engelli personel ne olursa olsun işten çıkarılmaz diye bir durum sözkonusu olsun. Ne yazık ki kanun önünde iş engel tanımıyor :( yada engelli personelin daha ayrıcalıklı olması gibi bir durum yok. Bana göre iş yaşamında engellilerin en büyük ve tek avantajlı yanı vergi indirim hakkı ve erken emeklilik hakkı ( yaş şartı aranmaksızın) başkada herhangi bir ayrıcalık tanındığını sanmıyorum tabii özel sektörde bildiğim işten çıkarılmadada hiç bir fark yok normal personel statüsünden ayrı tutulma diye imtiyaz tanınmamakta.

T

-tuana-

Guest
Teşekkür ederim sayın gazoz ağacı:) özel sektör engelli arkadaşlar şunu der hep bizi kimse çıkaramaz diyerek kendilerine özgüvenleri var:) efendi efendi herkes çalışsın dimi gazoz ağacı:)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
kurumların engelli açığı olmuyormu oluyor benim fikrim bu englliler işten çıkarılmamalı.

Selam tuana,

Aslına bakarsan sadece engelliler değil isteyerek, severek çalışan hiçbir çalışan işverenin isteğiyle işten çıkarılmamalı tabii ki haklı sebeplere dayanmadıkça kimse işinden olmamalı. O ana defalarca şahit olduğum için belki de inan hiç farketmiyor engelli yada engelsiz o an herkes eşit, herkes üzgün, herkes çaresiz ve yeni bir iş buluncaya kadar umutsuz...

Engellilere pozitif ayırımcılık yapılması gerektiğini düşünüyorum ama maalesef iş yaşamında engellilerin önüne birde işverenin kendi koyduğu engellerle mücadele etmek zorunda kalınıyor çoğu zaman. Sitede okuduğum kadarıyla 2022 maaşı almanın bu kadar zor olduğu bir ülkede beden gücün elverdiği sürece çalışmak daha mantıklı geliyor ama sonuçta hayatta hiçbir şeyin garantisi yok ne iş bulmanın ne de işten çıkarılmayacak olmanın.

Sevgiyle kal, sağlıcakla kal,

T

-tuana-

Guest
Aleyküm selam Gazoz ağacı,

Rabbim bütün mümin kardeşlerimizin yardımcısı olsun. bir engellinin işten çıkarılmasına içim el vermiyor. malesef yaşanıyor :(

kosovali1

Üye
Üye
Ben belediyede engelli kadrosunda belediye şirketinde çalışmaktayım iş güvenliğim varmi yanı parti değişse cikarirlarmi

kosovali1

Üye
Üye
Engelli kadrosundan girdim belediye şirketinde çalışmaktayım

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=10265]kosovali[/MENTION]
Halil abiniz her konuda zaten herkesi aydınlatmaya çalışıyor. Gözden kaçabilir o an yoğun olunabilir sonrasında unutulabilir lütfen bu tarz neden niçin yapmıyor gibi sözler sarfetmeyelim kaldıki herkes herşeyi bilemez kaldıki bildiğimiz şeyleri bile bazen atlayabiliyoruz lütfen biraz anlayışlı ve sabırlı olalım.

Sorunuza gelince bildiğim kadarıyla kadrolu çalışıyorsanız engelli yada engelsiz farketmez iş sözleşmenizdeki kurallar önemlidir.Sözleşmedeki maddeler haricinde sizi işten çıkartabileceklerini düşünmüyorum.

kosovali1

Üye
Üye
Iscı statusundeyim ama engelli kadrosunda yanı belediye sirketindeyim

kosovali1

Üye
Üye
Yani engelli kadrosu zorunlu diye biliyorum

Tekerlekli Sandalye