Engelli Kadın Halterci Dilfiroz Atılgan Sponsor Arıyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
2011 Bedensel Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası'nda 60 kiloda altın madalya kazanan Dilfiroz Atılgan, Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olmak için sponsor arıyor.

Milli sporcu Atılgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep'te yaşadığını, 1,5 yıl önce haltere başladığını ve antrenörü Mustafa Doğan'ın desteği sayesinde Türkiye şampiyonu olduğunu söyledi.

dilfiroz-at%C4%B1lgan.jpg

Yedi aylıkken yapılan yanlış iğne sonucu sakat kaldığını ifade eden Atılgan, “Geçirdiğim ateşli bir rahatsızlık sebebiyle yapılan yanlış iğne sonucu sol bacağımı kaybettim. 29 yıldır bu şekilde yaşıyorum” dedi.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Atılgan, spora nasıl başladığını da şöyle anlattı:

“2008'de protez taktırmak için gittiğim doktor, kollarımın çok güçlü olduğunu söyleyerek neden halter sporu yapmadığımı sordu. Evli ve 2 çocuğa sahip olduğum için halter sporuna hemen başlayamadım. Daha sonra antrenörüm Mustafa Doğan ile tanıştım. Antrenörüm beni halter sporuna yönlendirdi ve başarılı olacağıma inandırdı. Yoğun geçen bir çalışmanın ardından 1,5 yıl içinde Bedensel Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası'nda birinci oldum.”

“Hedefim Avrupa şampiyonluğu”

Milli sporcu, Engelliler Avrupa Halter Şampiyonası'nda altın madalyayı almayı hedeflediğini vurgulayarak, “Şu an tek hedefim Avrupa'da birinci olmak. Bu yüzden iyi bir sponsor desteğiyle bu süreci tamamlamak istiyorum. Avrupa Şampiyonası'na gittiğimde devlet sporcusu olacağım için maddi olarak da benim için daha iyi olacak. Çünkü halterde kendi ihtiyaçlarımı antrenörümün desteğiyle karşılıyorum” diye konuştu.

Özellikle halter sporunda protein desteğinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Atılgan, “Protein konusunda çok sıkıntı çekiyorum. Çünkü sponsorum olmadığı için proteinlerimi kendim almam gerekiyor” dedi.

Atılgan, ailesinin desteğinin başarısında çok önemli olduğuna değinerek, “Günlük antrenman tempom çok ağır olduğu için eşimin ve çocuklarımın desteği benim için çok önemli. Onlar da benim bu yoğun tempoma alıştı. Sabah saat 09.00'da başlayan çalışmam öğleden sonra saat 15.00-16.00 arasında bitiyor. Daha sonra da eve gidip ev işleriyle uğraşıyorum” ifadelerini kullandı.

Atılgan, haltere ilk başladığında akrabalarının ve çevresindeki kadınların da tepkisiyle karşılaştığını söyledi. Olumsuz durumlarla karşılaştığını anlatan Atılgan, ancak hiç kimseye aldırış etmediğini, sadece Avrupa Şampiyonası'na odaklandığını belirtti.

Mücadelesinin zorluklar içinde yaşayan engellilere örnek olduğunu dile getiren Atılgan, kendisinin de ilk yıllarda evden dışarı çıkmadığını söyledi. Atılgan, her şeye rağmen asla pes etmediğini ve yaşadığı tüm zorlukların hepsini aştığını kaydetti.

13.07.12 - Hürriyet

Tekerlekli Sandalye