Engelli kadınlar engelli erkeklere göre daha erken emekli olmuyormu?

Kaza geçirmeden önce 3 yıllık sigortalılık tarihim ve belli bir miktar yatmış primim var. Şuradaki ssk'lı engellilerin emekliliği tablosunu okurken bişey dikkatimi çekti. Verilen örnek tabloda kadın erkek ayrımı yapılmadan hizmet yılı ve prim gün sayısı verilmiş. Mesela normal emeklilikte kadınlar erkeklere göre daha erken emekli oluyor. Engelli emekliliğinde böyle bir ayrım yomu yoksa o verilen tablo sadece erkeklerimi ilgilendiriyor?

Hayır verilen tablo hem engelli erkekler hemde kadınlar için geçerli. O bahsettiğiniz normal emeklilikte olan kadınların erkeklere nazaran daha kısa zamanda emekli olma durumu erken yaşlılık emekliliğinde yok.

Hımmm anladım. Peki ben şu an evde bakım parası alıyorum. ilerde bi şekilde emekli olursam bu para kesilirmiki?

Emekli olmanızın aldığınız/alacağınız emekli maaşıyla doğrudan değilde dolaylı bir bağlantısı olur. Eğer aldığınız/alacağınız emekli maaşı bakım ücretinde ön görülen kişi başı gelirin artmasına neden olursa evet kesilir. Yok eğer olmazsa bir sorun çıkmaz.

Geri