Engelli Kadınlar Üzerindeki Toplumsal Baskılar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Toplumda engelli bir kadın olmak hayatın zorluklarının 2 kat artması demek. Gerek ev hanımı olsun gerekse iş kadını her 2 kulvardada birazdaha yorulacağı hırpalanacağı anlamına geliyor.

Dış etkenkenler zaten zor olan hayatını biraz daha zorlaştırıyor. İnsanların vah vah bu halde birde çocuk sahibi olmuş veya evlenipte ne yapıcan haline bakmadan gibi tavırları çok yaralayıcı ve üzücü.

Engelli bir kadının ne anneliğe ne evliliğe nede iş hayatına hakkı yok gibi tavırlar içerisinde olan halkımız nasıl bir yanlışta olduklarını göz ardı etmektedirler.Oysaki şunu bilmelidirler engeline rağmen çok mükemmel eş ve anne olabilirler.

Aileler bile bir çok sorunlara sebeb olabiliyor engelli bir bayanı eş olarak yakıştırmıyorlar oğullarına bunun bir çok örneğini okuyoruz. Ben sadece bu davranışların cehalet ve insan sevgisizliği olarak yorumluyorum.

Aslında takdire şayan olan engelli kadınlardır.Bir yazıda boşandığı eşi felç olduğu için evine geri dönen bir kadınımızın yazısını okumuştum.Muhteşem bir vefa örneğiydi benim için.

Engelli kadınlarımız bir çok alanda bulunmak istemelerine rağmen toplumun bu dışlayıcı tavırları yüzünden kendi kabuklarına çekilmek zorunda kalıyorlar.Engellerinin yanı sıra birde psikolojik sorunlarla uğraşıyorlar.

Toplumumuz bu kadar üzücü etki altında bırakmasa belki onlar küçücük dünyalarında mutlu yaşamanın yollarını bulacaklar.

Moderatörün son düzenlenenleri:
S

SON_OSMANLI

Guest
Toplumsal baskı degilde toplumsal cehalet gelişmemiş beyinli insanların kendilerince engelli veya engel kadınlara tavır almaları kadınlarıda daha da yüceltir kendilerine alınan tavır ve davranıslara karsı dik duruşlarıyla...

Moderatörün son düzenlenenleri:

ramiz24

Üye
Üye
bencede dogru ama işte bunların önüne gecmeliyiz

Tekerlekli Sandalye