Engelli kadrosunda göreve başladığım için malulen emekli edilmiyorum?

malican

Üye
Üye
FSHD Hastasıyım ve %96 Engelliyim Emekli Etmiyor SGK

6 Şubat 2001 sigorta başlangıcım, %60 oranıyla engelli kadrosunda başladım, bu nedenle malülen emekli etmediler.
%96 iş göremez raporum ve yatırdığım 3600 prim sayım dolduğu halde 15 yılı doldurmadığım için emekli etmiyorlar.
Devlet dairesinde işçi olduğum halde engelimden dolayı çıkarılmakla tehdit ediliyorum yeni personel müdürü tarafından!
SGK'ya dava açsam emekli olurmuyum? Yoksa personel müdürünün odasında üzerime benzin döküp tekerlekli sandalyemle merdivenlerden aşağımı yuvarlasam kendimi kalan %4 canımla?

İsen Buga

Üye
Üye
Malül emekli olmak için dava açman gerekiyor. Dava açan arkadaşlar var ancak davası ne durumda bildiren yok. Aç iken buraya yazan tok iken yazmıyor.

sizin durumumuz malülen emekliliğe elverişli. Çünkü ilk girişte %60 işgücü kaybınız vardı sonra bu oran %96 ya çıktı. dolayısıyla sizin durumunuzda olan birileri işe giriş tarihinden itibaaren 10 yıl geçmiş olması gerekiyor. ve en az 1800 gün primlerin yatması yetiyor. dolayısıyla sizin işlemleriniz tamam olmalıydı. Dava açmanız gerekiyor başka yolu yok.
Çünkü burada karmaşa var: Malül emeklilik için işe girişte hiç bir özür oranı olmaması gerekiyor diye algılanıyor. sistem buradan itibaren tıkanıyor.

Sizin durumunuzda olanlar genelde 15 yıl ve 3600 gün primleri olması halinde erken emekli olurlar. 5 yılınız daha kalmış anlayacağın. Müdürünüze söylersiniz 5 yıl sonra emekliyim biraz daha gayret: yada iyi bir avukat bulursunuz malül emeklilik için dava açarsınız.

Ben olsam erken emekliliği tercih ederdim: halen çalışabiliyorsam.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
5510 sayılı yasa derki;
sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.
Siz zaten %60 özürlülük oranıyla işe başlamışsınız. Yani ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranınız maluliyet düzeyinde imiş dolayısıyla malulen emekli edilemezsiniz.

İsen Buga

Üye
Üye
yönetmeliği baştan sona okudum;
%59 oranına kadar özürlü olarak işe giriş yaptığınız takdirde; sonradan bu oran yükselir ve malül derecesini aştığınız takdirde malül emekliliğiniz SGK tarafından onaylanıyor.
Ancak işe girişte %60 oranında başladığınızı belirtmişsiniz; sonrada oran %96 ya denk gelse bile SGK avukatları tarafından onaylanmıyor.

İşte bu durumda hata burada: ne yapabiliriz? Benden başka bilen varsa yazsın.

aklıma şu geldi: Arkadaşımız 2008 yasasına göre değerlendirme istemeli. 2001 işe girişli olduğu için 2008 den önce yasadan haklarından faydalanabilir bana göre. İyi bir avukat bulmak lazım. 2008 den sonra yasa bu halde. dolayısıyla SGK 2008 den sonrakileri okur öncekileri es geçer. ben olsam 2008den öncekileri baz almalarını ister ve itiraz ederdim.

mehata19

Üye
Üye
Ben 1992 yılında %50 engelli kadrosuyla işe başladım.(Engelli raporum %50 di) 2000 yılında ayrıldım.toplam 2000 iş günü sigortam var.şuanki raporum %86 ağır engelli.bu durumda bile SGK malulen emekli olamazsın diyor.E-Devletten cimere yazdım.Ordan gelen sonuçta aynı.3600 iş günü istiyor.

yusuf4242

Üye
Ben 1992 yılında %50 engelli kadrosuyla işe başladım.(Engelli raporum %50 di) 2000 yılında ayrıldım.toplam 2000 iş günü sigortam var.şuanki raporum %86 ağır engelli.bu durumda bile SGK malulen emekli olamazsın diyor.E-Devletten cimere yazdım.Ordan gelen sonuçta aynı.3600 iş günü istiyor.

Sizin emekli olma isleminiz gerceklesmesi lazim sgk ise 1800 gun 10 yil sure ve yuzde 60 rapor olmasi halinde ediyor diye biliyorum.

SM-G610F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

mehata19

Üye
Üye
Malesef SGK ve cimer'den gelen cevap 3600 iş günü tamamlamam gerektiğini söylüyor.İşe girdiğimde engelli olduğumdan dolayı

yusuf4242

Üye
Malesef SGK ve cimer'den gelen cevap 3600 iş günü tamamlamam gerektiğini söylüyor.İşe girdiğimde engelli olduğumdan dolayı
Biz ne desek bos ben olsam sgk uzmani ile gorusurum ordan da dava acarim ben de psikyatri ilaclari ile calismakta cok zorlaniyorum suan ise 3 gibi gidiyorum ilaclar uyku yapiyor mudur de is arkadaslarida bisey demiyor artik idare edilme durumundayim malulen basvurayim dedim sgk uzmani ile gorustum ilk ise giriste 45 rapor ile girince 15 yil beklemen gerektigini 3960 sanirim prim odemen gerektigini soyledi 2 yil civari kaldi bekliyorum bence iyice arastirin yukarda halil beyin yazdigini okuduysaniz 60 ile ise baslayan malul sayilmiyor siz 50 ile baslamissiniz ve yukselmis malul olmasi gerekir iyice arastirin bence.gerci benim durumum da ayni 45 ile basladim acaba 60 gecse malul sayiliyormuyum halil bey.

yusuf4242

Üye
5510 sayılı yasa derki;
sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.
Siz zaten %60 özürlülük oranıyla işe başlamışsınız. Yani ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranınız maluliyet düzeyinde imiş dolayısıyla malulen emekli edilemezsiniz.
Ben yuzde 45 ile ise basladim yuzde 60 gecse malul sayiliyormuyum basvursam mi acaba halil bey.

yusuf4242

Üye
Ben yuzde 45 ile ise basladim yuzde 60 gecse malul sayiliyormuyum basvursam mi acaba halil bey.

Tekerlekli Sandalye