Engelli kadrosunda olmayan biri engelli emekliliğinden faydalanırmı?

Merhaba arkadaşlar
Sizlerin değerli bilgilerinden yararlanmak istiyorum.

40 yaşındayım. 1995 senesinden 60 gün ssk var. Sonrasında 8 yıla yakın tarım bağkuru, 2 yıl başka bir yerden ssk primi var.
Şuanda da yaklaşık 6 yıldır taşeron bir firmada çalışıyorum. 8 yaşından beri okb, 10 senedir uyku apnesi rahatsızlığımdan dolayı 2 sene önce süresiz %55 engelli raporu aldım. 3.derece engelli emeklilik için yaş, prim şartları fazlasıyla doldurdum. Engelim doğuştan değil ve şuan 6 yıldır çalıştığım şirket sürecindede olmadı.

3 sorum var sizlere;

Bu raporu şirkete beyan etmedim. Engelli kadrosundada değilim. Engelli emekliliği için sorun olurmu?

Okb yaklaşık 32 yıldır, uyku apnesi 10 yıldır mevcut. Yani çalışma hayatında oluşan engeller değiller. Bu şekilde engelli emeklilik için başvuru yapabilirmiyim?

Engelli emekli olurken şirketten 6 yıllık tazminat, içerdeki kullanmadığım izinlerimin ücretini alabilirmiyim?

Cevap verirseniz çok mutlu olurum.
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
[MENTION=25528]Ömerfaruk3434[/MENTION]

Merhaba,

1- Engelli raporunuzu şirketinize beyan etmemeniz sorun olmaz. Yine engelli kadrosunda olmak ya da olmamak Emekliliği etkilemez.
(Ama sizden emekli olurken yeni rapor isteyebilirler. okb'den dolayı muhtemelen sorunsuz alırsınız yeni bir rapor.)

2-Engelinizin sonradan olması veya doğuştan olması fark etmez. Oran alabilirseniz %40 üstü emekli edilirsiniz.

3-Tazminatınızı ve izin hakkınızı da alabilirsiniz. İşten ayrılışınız yapılırken ödenir.

Ayrıca:
Şirkette çalışmaya devam etme hakkınızda var. Yani hem emekli maaşınızı alıp hem de engelli kadrosunda çalışabilirsiniz ama bunu için şirketinizin ve sizin anlaşması lazım gelir.

Bol şanslar..

Merhaba arkadaşlar
Sizlerin değerli bilgilerinden yararlanmak istiyorum.

40 yaşındayım. 1995 senesinden 60 gün ssk var. Sonrasında 8 yıla yakın tarım bağkuru, 2 yıl başka bir yerden ssk primi var.
Şuanda da yaklaşık 6 yıldır taşeron bir firmada çalışıyorum. 8 yaşından beri okb, 10 senedir uyku apnesi rahatsızlığımdan dolayı 2 sene önce süresiz %55 engelli raporu aldım. 3.derece engelli emeklilik için yaş, prim şartları fazlasıyla doldurdum. Engelim doğuştan değil ve şuan 6 yıldır çalıştığım şirket sürecindede olmadı.

3 sorum var sizlere;

Bu raporu şirkete beyan etmedim. Engelli kadrosundada değilim. Engelli emekliliği için sorun olurmu?

Okb yaklaşık 32 yıldır, uyku apnesi 10 yıldır mevcut. Yani çalışma hayatında oluşan engeller değiller. Bu şekilde engelli emeklilik için başvuru yapabilirmiyim?

Engelli emekli olurken şirketten 6 yıllık tazminat, içerdeki kullanmadığım izinlerimin ücretini alabilirmiyim?

Cevap verirseniz çok mutlu olurum.
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Hayır erken emekliliğe bu hali ile başvuramazsın. Kabul etmezler.

2008 öncesi işe giriş yapanlar mutlaka vergi indirimi için başvuru yapmak zorunda:
Gidiyorsun defterdarlığa; Özürlüler birimi var: oraya gidiyorsun şipşak işlem biter.
elinizde rapor varsa iyi olur %40 ve üstü yeterli...fotoğraf lazım vesikalık bildiğin...birde işyerinde çalışıyor belgesi: şuan çalışıyor gösterilmen farz. birde kimlik fotokopisi...
Gerisi onlar halleder. İşlem 3 ila 6 ay arası sonuçlanıyor. Size vergi indirimi geldiği an SGK.ya başvurup emeklilik talep edebilirsiniz.
sizde yıl tamam. ama primler? toplam kaç prim var ona bakarlar.
Birde işe başlarken kaç yaşında idiniz? 18. yaşından önceki günlerde primler sıkıntıya giriyor. 15 yaşında ssk.lı olmuşsunuz o güzel.. 18. yaşında iken ssk.lı mıydınız? ona bakarlar. 18 yaşından kastım 18. basmak ve 19 dan gün almak.

Gerisi unuttum.29 kardeşimiz açıkladı... yukarıdaki yazdıklarımı unutmuş olabilir. Gerçi bende unuturum: çok uzun zaman geçti bu konuda tecrübe yazmamayalı...

Hayır erken emekliliğe bu hali ile başvuramazsın. Kabul etmezler.

2008 öncesi işe giriş yapanlar mutlaka vergi indirimi için başvuru yapmak zorunda:
Gidiyorsun defterdarlığa; Özürlüler birimi var: oraya gidiyorsun şipşak işlem biter.
elinizde rapor varsa iyi olur %40 ve üstü yeterli...fotoğraf lazım vesikalık bildiğin...birde işyerinde çalışıyor belgesi: şuan çalışıyor gösterilmen farz. birde kimlik fotokopisi...
Gerisi onlar halleder. İşlem 3 ila 6 ay arası sonuçlanıyor. Size vergi indirimi geldiği an SGK.ya başvurup emeklilik talep edebilirsiniz.
sizde yıl tamam. ama primler? toplam kaç prim var ona bakarlar.
Birde işe başlarken kaç yaşında idiniz? 18. yaşından önceki günlerde primler sıkıntıya giriyor. 15 yaşında ssk.lı olmuşsunuz o güzel.. 18. yaşında iken ssk.lı mıydınız? ona bakarlar. 18 yaşından kastım 18. basmak ve 19 dan gün almak.

Gerisi unuttum.29 kardeşimiz açıkladı... yukarıdaki yazdıklarımı unutmuş olabilir. Gerçi bende unuturum: çok uzun zaman geçti bu konuda tecrübe yazmamayalı...

Merhaba

15 yaşında sadece 60 günlük ssk girişim var. Sonrasında 27 yaşına kadar prim ödenmedi.
Yani 18-19 yaşında ssk veya prim ödeneğim olmadı. 27 yaşında tekrardan tarım bağkuru ile primlerimi ödemeye başladım.

Şuan 15 yaşındaki primi saymazsak toplamda 4700 gün primim var. Tarım bağkur+SGK.
Bu sorun teşkil edermi?

Son düzenleme:
[MENTION=25528]Ömerfaruk3434[/MENTION]

Merhaba,

1- Engelli raporunuzu şirketinize beyan etmemeniz sorun olmaz. Yine engelli kadrosunda olmak ya da olmamak Emekliliği etkilemez.
(Ama sizden emekli olurken yeni rapor isteyebilirler. okb'den dolayı muhtemelen sorunsuz alırsınız yeni bir rapor.)

2-Engelinizin sonradan olması veya doğuştan olması fark etmez. Oran alabilirseniz %40 üstü emekli edilirsiniz.

3-Tazminatınızı ve izin hakkınızı da alabilirsiniz. İşten ayrılışınız yapılırken ödenir.

Ayrıca:
Şirkette çalışmaya devam etme hakkınızda var. Yani hem emekli maaşınızı alıp hem de engelli kadrosunda çalışabilirsiniz ama bunu için şirketinizin ve sizin anlaşması lazım gelir.

Bol şanslar..

Çok teşekkür ederim. ALLAH razı olsun. Tek tek açıklamışsınız.

Merhaba

15 yaşında 60 günlük ssk girişim var. Sonrasında 27 yaşında tarım bağkuru başladı. Yani 18-19 yaşında ssk veya prim ödeneğim olmadı. Bu sorun teşkil edermi?

evet yıl değişir.

1980 doğumlusunuz sanırım 27 yaşında tarım bağkuru yatırıldığı tarih baz alınır. Önceki tarihlerdeki (18 yaş altı olduğu için) yatırılan primler ise işçi statüsünde olduğunu belgelemeniz halinde kabul edilir. yoksa yok varsayılır.

o zaman 2007 tarih girişlisiniz. %40-%59 engelliler 20 yıl ve 4400 gün primlerin yatması halinde emekli olursunuz.. buda 2027 yılına denk geliyor.

Önce Engelli indirimi alıp engelli emeklilik hakkına sahip olmalısınız. 2008 öncesi girişlisiniz.

Umarım bilgilendirmişimdir.

evet yıl değişir.

1980 doğumlusunuz sanırım 27 yaşında tarım bağkuru yatırıldığı tarih baz alınır. Önceki tarihlerdeki (18 yaş altı olduğu için) yatırılan primler ise işçi statüsünde olduğunu belgelemeniz halinde kabul edilir. yoksa yok varsayılır.

o zaman 2007 tarih girişlisiniz. %40-%59 engelliler 20 yıl ve 4400 gün primlerin yatması halinde emekli olursunuz.. buda 2027 yılına denk geliyor.

Önce Engelli indirimi alıp engelli emeklilik hakkına sahip olmalısınız. 2008 öncesi girişlisiniz.

Umarım bilgilendirmişimdir.

95 senesindeki prim yataşı E-Devlette gözüküyor. Ayrıca 95 senesinde SSK dan aldığım giriş tarihi üzerinde yazan SSK kartıda elimde mevcut. Bunlar yeterli olurmu 95 senesini saydırmam için.

olabilir. umarım SGK kabul eder. birimlerin birleştirilmesi için talep edebilirsiniz; hemde dilekçe yazarak.
95 senesi ise emekliliğe esas yıl baz olarak geçmez.
Tarim işçisi olarak yatırılan primlerin olduğu 2007 yılı baz geçilecek.

bu arada mesaim bitti: Devlet memuruyum, ilk iş günü görev almazsam sorularınız varsa cevaplarım...
Herkese hayırlı bayramlar...

Merhabalar ben dogustan glokom hastasiyim. Sol gozumde goz tembelligi var. Kasim 2019 dan once 1-1,5 m gorusu vardi. Kasimdan beri sol gozun tansiyonu 38-40 civarinda duruyor.mart ve haziran aylarinda iki kez diot lazer ameliyati olmama ragmen yine sol goz 38 civarinda sag gozun tansiyonu da ara ara yukselme e egiliminde. İsim geregi surekli bilgisayar kullanmam gerekiyor ve yakin gorme sorunum da var o yuzde hem sol gozun tansiyonu hemde yakini gorememe beni cok zorluyor. 23 yillik devlet memuruyum g sag gozumu de tamamen kaybetmeden emekli olmak istiyorum.acaba yuzde kac oraninda engel raporu alabilirim.tsk ederim

[MENTION=25581]üniversite personli[/MENTION]

Merhaba, sizinle benzer sorunlar yaşamış arkadaşlarımız varsa sizi daha iyi aydınlatabilir. Fakat şunu belirtmek isterim, rahatsızlığınızı belirtmenize rağmen sgk nun yayınladığı oran cetvelinde verilebilcek oranları ancak ve ancak uzman doktor sizin muaynenizden sonra elde edeceği verilere göre belirler, yorum yapmamız sizi yanıltabilir.

Genelde benzer sorulara sağlık raporu almadan önce bir göz doktoruna giderek bilgi istemeniz sonuç açısından iyi olur diye cevaplayabiliyorum.

Geri