Engelli kardeşim için aldığım ÖTV indirimli aracın MTV borcu çıktı?

78akin

Üye
Üye
Sevgili site yöneticileri ve sitenin değerli üyeleri;

Ben bu siteyi sürekli takip eden üyelerinizdenim ve en sonuna benimde derdimi çözebilmeniz ve yol gösterebilmeniz amacıyla yardımlarınızı istiyorum.
Mayıs 2011 tarihinde %94 zihinsel ve bedensel engelli kardeşim adına sıfır km. ÖTV indirimli araç satın aldım.Tabi ben çoook zorlu bir süreçten geçerek bu aracı aldığımı da belirtmek isterim,kimse ne kanun ne yönetmelik biliyor ve engellilerimize de yardımcı olunamıyor maalesef.Araca halen biniyorum,aldığım aracın 5 yıl boyunca ÖTV den ve MTV den muaf olduğu biliyordum,geçenlerde bir trafik kontrolündeki sorgulamada aracın vergi borcu olduğu görevlilerce söylendi,olamaz dedim ve en sonunda sanki normal bir aracın vergi borcunu öder gibi internet hesabımdan kontrol ettiğimde eve aracın 2011 yılı 1.ve 2.taksiti gecikme zammı ile beraber yaklaşık 800 tl. görünüyordu.Ben ise bu aracın 5 Yıl boyunca MTV dende muaf olduğunu bilerek aldım.Peki bu durumda internetten araştırdığımda ''MALÛL VE ENGELLİLER ADINA KAYIT VE TESCİLLİ TAŞITLARDA MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ İSTİSNASI BİLDİRİM FORMU'' gördüm.yani ben engelli aracı aldığımda; alırken ÖTV indirimli alıyorum zaten, vergi dairesine başvurarak bu aracı MTV den de muaf edin diye dilekçe mi vermem gerekiyor?
BU konuda beni bilgilendirirseniz çook sevinirim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selamlar, MTV'den de muafsınız ancak bunun için bizzat vergi dairesine gidip, size verilen gerekli belgeleri doldurmalısınız. Aşağıya doldurulacak formun bir örneğini ekliyorum.
mtv-muafiyetformu.JPG

78akin

Üye
Üye
çok teşekkür ederim Halil Bey,yarın ilk işim bu olacak...

78akin

Üye
Üye
İkamet ettiğim Aydın ili Söke İlçesi vergi dairesine gittim burdan yapılamaz,Ankara'ya gitmen gerekiyor aracın 06 plaka dediler.Sonra Ankara'da aracı aldığım firmayı aradım yardımcı olun dedim, onlarda yetkimiz yok, ikamet ettiğiniz vergi dairesinden yapılması gerekiyor dedi, yani anlayacağınız keşmekeş her zamanki gibi,64 yaşındaki annemi yanıma alıp 600 km Ankara'ya giderek yapılacak gibi görünüyor,çok üzgünüm...

78akin

Üye
Üye
Herkese selamlar, yukarıda konuyu ben açmıştım devamında ise;

15.04.2012 tarihinde engelli kardeşimizi kaybettik, kardeşimizin adına kayıtlı olan aracımızı doğal olarak anne ve iki kardeşten birinin üzerine tescil ettirmemiz gerekiyor. Noterden Mirasçılık Belgesi (Veraset İlamı), diğer iki kardeşten alınan Feragatname, aracın temiz kağıdını da alarak en son olarak Ankara Veraset ve intikal vergi dairesine gittim. Araç 06 plaka olduğu için buradan da alacağım belge yani (Veraset ve intikal yönünden borcu bulunmadığına dair yazı) almam gerekiyordu.Ölen kardeşimizin ikametgahı Aydın ili Söke ilçesi olduğunu ve oradaki vergi dairesinden başvurulması gerektiği söylendi.Bizde ikametgahımız olan Söke ilçesine geri döndük.Bugün Söke Vergi dairesine giderek durumumu anlattım;
Bana görevlilerin dedikleri şunlardı: Eğer mirasçılardan birinin adına tescil edilip diğer mirasçılar feragat ederlerse, ÖTV indirimli alınan bu araçtan, üzerine tescil edilenin hakkı hariç, diğer feragat edenlerin pay haklarına düşen ÖTV tutarı alınabilir dediler.Buda yaklaşık 7.250 TL. dir. Ama benim araştırdığına göre engelli üzerine alınan aracın ÖTV ve MTV indirimli 5 yıl boyunca kullanabildiği, engellinin ölmesi üzerine ise bu aracın engellinin eşi, çocukları, anne,baba ve kardeşleri üzerine tescil edilmesi halinde aynen haklarının devam edeceği şeklindeydi.

Sizlere sorularım şunlardır;
1. Engelli üzerine alınan aracın engelli ölmesi halinde kız kardeşi üzerine tescil edilmesi durumunda 5 yıllık süre içerisinde ÖTV ve MTV den muafiyeti devam eder mi?
2. Geriye kalan mirasçıların hepsinin üzerine (yani bu 3 kişi ) tescil edilmesi halinde ÖTV ve MTV öderler mi? teşekkür ederim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Başınız sağolsun. ÖTV indirimli alınan araçta araç sahibin vefatı durumunda ÖTV indirimi kanunu mirascalarında da aynen devam eder.

Tekerlekli Sandalye