Engelli kardeşimin adına araç alırsam engelli aylığı kesilir mi

hemedanbestas

Üye
Üye
Merhabalar engelli ablamın adına araç almak istiyorum fakat engelli maaşını keserler diye almıyorum araç aldıktan sonra maaşını keserlerse aracın ÖTV’sini ödeyip satarsak tekrardan maaşını bağlarlar mı yoksa aracın parası olduğu için bağlamazlar mı ya anlamıyorum engellinin parası olmazsa nasıl araba alsın anlayamıyorum araba verip engelli aylığını kesmekte nedir ya maaşı olmazsa nasıl geçinecekler engelli vatandaşlar bir aracı çok görüyorlar

Diğer sorumda düşük model bir araç aldık ötv siz 5 yıl sonra bu araç iyi bir para edecek bu araç kişi başına nasıl hesaplanacak normal araç fiyatında mı yoksa indirimli halinimi hesaplayacaklar çünkü 5 yıl sonra ÖTV’si bitiyor o zaman araç yüksek bir rakam ederse yine maaşları keserler diye düşünüyorum her yoldan korkuyoruz araç almaya bir yandan hastamız var araç aslında ev gibi hesaba dahil edilmemesi gerekirdi

bayiler liste fiyatından 200 bin fazla istiyor ne yapacağız lütfen biran önce bunun düzeltilmesi gerekiyor

hemedanbestas

Üye
Üye
Merhabalar merak ettiğim bir kaç sorum var sormak istiyorum

örneğin engelli ablamın adına ötv siz bir araç aldık en düşük otomobil fiyatı 800 bin TL araçlar her geçen gün zamlanıyor fiyatlar yerinde durmuyor malum şuan 6 kişiyiz ölümün kimseye sözü yok kişi sayısı düşebilir bunu sormamın amacım maaş kesintiye uğramasın diye kısaca sormak istediğim soru araç fiyatı artınca kişi başına geliride ona göre hesaplarlarsa maaş kesilir mi yani araç şuan otomobil 800 bin TL seneye 1.5 milyon TL olursa kişi başına eklenirse maaş kesintiye uğrar diye düşünüyorum bunun hesaplanması nasıl yapılıyor merak ettim bide 5 sene dolarsa araç değeri 2 milyonda olur maaşın kesilmesine sebep olur mu bu konu çok ciddi ilgilendiriyor beni çünkü ablamın maaşı kesilirse zor durumda kalırız konu hesaplama ile ilgili maaş kesilmesin diye

hemedanbestas

Üye
Üye
Hiç bulaşmayın derim çok riskli.
Halil abi çok teşekkür ederim cevabınız için gelir kriterini aşmazsak bile maaşı keserler mi

ayrıca yüzde 93 ağır engelli raporlu ablamın adına Ötv siz araç alınırsa yaşlılık aylığıda kesilir mi çünkü yaşlılık aylıklarında sadece eşlerin geliri göz önünde bulunduruluyor araç engelli adına olacak nasıl bir yol izlemeliyiz evde 6 kişiyiz 2 bakım aylığı alıyoruz Halil abi risk almak istemiyoruz ama ihtiyaç olduğu için bu kadar araştırmak zorunda kalıyorum sonuçta hesaplama diye birşey var araç alanların maaşı kesilirse bu çok üzücü bir durum

Engelli aracı alınırsa yeşil kart iptal olur mu vede eski engelli raporuyla Ötv siz araç alınabilir mi sürekli rapor ile aradığım bayi eski rapor diye kabul etmedi 2008 yılında almıştık raporu

leon3453

Üye
Üye
Halil abi çok teşekkür ederim cevabınız için gelir kriterini aşmazsak bile maaşı keserler mi

ayrıca yüzde 93 ağır engelli raporlu ablamın adına Ötv siz araç alınırsa yaşlılık aylığıda kesilir mi çünkü yaşlılık aylıklarında sadece eşlerin geliri göz önünde bulunduruluyor araç engelli adına olacak nasıl bir yol izlemeliyiz evde 6 kişiyiz 2 bakım aylığı alıyoruz Halil abi risk almak istemiyoruz ama ihtiyaç olduğu için bu kadar araştırmak zorunda kalıyorum sonuçta hesaplama diye birşey var araç alanların maaşı kesilirse bu çok üzücü bir durum
gelir kriterini aşmazsan rahatlıkla alabilirsin

hemedanbestas

Üye
Üye
gelir kriterini aşmazsan rahatlıkla alabilirsin
Gelir kriterini aşmıyor fakat bir ara yazılı bir dilekçe yazdım cevapta hane gelir kriterini aşmazsa bile taktir mütevelli heyetine kalmıştır araç hakkında net bilgi veremiyoruz diye cevap yazıldı yani bu ne demek oluyor biz istersek keseriz istemezsek kesmeyiz böyle bir şey olabilir mi kanun diye bişey var heyet herşeye karar verirse olan maaşıda keserler bu yüzden araç alamıyorum çünkü engelli kardeşimi mağdur edemem aldığımız bir maaş var onuda keserlerse zor durumda kalırız araç alınca bunun parası var diye bakılmasın kim bilir kaç yıl boyunca insanlar zor günler için biriktiriyor ve ona göz dikiliyor engelli vatandaşların işini zorlaştırmaktan başka bişey yapmıyorlar yardımcı olacakları yerinde işi zora katıyorlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bir kaç kez gittim dedim ki engelli ablamın adına araç alırsam 2022 engelli maaşı kesilir mi bana dedikleri heyet karar veriyor diye eve eli boş döndüm her defasında yardımcı olmuyorlar bir hesaplama yapmak bu kadar mı zor deseler ki şu kadarlık araç alırsanız maaşınız kesilmez bizde ona göre hareket ederiz ama yok siz araç aldıktan sonra maaş kesildikten sonra araç almanın bir faydası olmaz bu yüzden işi garantiye almadan araç alamam çünkü engelli ablamın geçim kaynağı zaten bir maaşı onuda keserlerse mağdur oluruz

Son düzenleme:

leon3453

Üye
Üye
Gelir kriterini aşmıyor fakat bir ara yazılı bir dilekçe yazdım cevapta hane gelir kriterini aşmazsa bile taktir mütevelli heyetine kalmıştır araç hakkında net bilgi veremiyoruz diye cevap yazıldı yani bu ne demek oluyor biz istersek keseriz istemezsek kesmeyiz böyle bir şey olabilir mi kanun diye bişey var heyet herşeye karar verirse olan maaşıda keserler bu yüzden araç alamıyorum çünkü engelli kardeşimi mağdur edemem aldığımız bir maaş var onuda keserlerse zor durumda kalırız araç alınca bunun parası var diye bakılmasın kim bilir kaç yıl boyunca insanlar zor günler için biriktiriyor ve ona göz dikiliyor engelli vatandaşların işini zorlaştırmaktan başka bişey yapmıyorlar yardımcı olacakları yerinde işi zora katıyorlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bir kaç kez gittim dedim ki engelli ablamın adına araç alırsam 2022 engelli maaşı kesilir mi bana dedikleri heyet karar veriyor diye eve eli boş döndüm her defasında yardımcı olmuyorlar bir hesaplama yapmak bu kadar mı zor deseler ki şu kadarlık araç alırsanız maaşınız kesilmez bizde ona göre hareket ederiz ama yok siz araç aldıktan sonra maaş kesildikten sonra araç almanın bir faydası olmaz bu yüzden işi garantiye almadan araç alamam çünkü engelli ablamın geçim kaynağı zaten bir maaşı onuda keserlerse mağdur oluruz
bana dedıklerı gelır krıterını aşmıyorsa alabılırsın herkes öyle alıyor hatta gelır krıterını gecenlerde alıyor ama o riskli

Timsah

Üye
Üye
Heyettekiler kafalarina gore kanun koyuyor ve biz hicbirsey yapamiyoz size tavsiyem araba isine bulasmayin

hemedanbestas

Üye
Üye
2 engelli kardeşim var ötvsiz araç almaktan vazgeçtik 2022 maaşını ve yeşil kartı riske atmamak için bu yüzden ötvli yani normal bir sıfır araç alırsak araç ikametgahı farklı şehirde olan ablamın yada abimin adına olacak adresleri başka şehirde araç sıfır olursa fakat araç bizde kalacak 2022 maaşı ve evde bakım aylığı kesilir mi kurum birşey dermi sıfır araba aldık diye çünkü araba bizde kalacak ama bizim adımıza olmayacak @Halil Yılmaz @septik

septik

Editör
Editör
2 engelli kardeşim var ötvsiz araç almaktan vazgeçtik 2022 maaşını ve yeşil kartı riske atmamak için bu yüzden ötvli yani normal bir sıfır araç alırsak araç ikametgahı farklı şehirde olan ablamın yada abimin adına olacak adresleri başka şehirde araç sıfır olursa fakat araç bizde kalacak 2022 maaşı ve evde bakım aylığı kesilir mi kurum birşey dermi sıfır araba aldık diye çünkü araba bizde kalacak ama bizim adımıza olmayacak @Halil Yılmaz @septik

Araç farklı adrese bağlı hane dışından birileri alırsa araç sizin hanedekilere kayıtlı olmadığı için hiç bir sorun çıkmaz aracın sizde kaldığını bile bilemezler, tespit edilse dahi kısa süreliğine ihtiyaç için ödünç aldığınızı söyleyebilirsiniz..

Tekerlekli Sandalye