Engelli kartı kaybedilirse ne olur?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Bu bilgiyi İstanbul'da yaşayan ve ilk kez sahip olduğu ücretsiz ulaşım kartını kaybetme şanssızlığında bulunmuş bir vatandaş olarak yazıyorum. Olurda sizlerinde başına böyle bir olay gelmesi durumunda haklarınızı bilmeniz ve onlara nasıl sahip çıkacağınız konusunda bilgilendirmek amacıyla;

Kısaca İstanbul için yolculuklarda ücretsiz ulaşım sağlayan engelli kartı hakkında bilgi;

Engelli Kartı

ucretsizImage.jpg

14 Ocak 2012 tarih ve 28173 sayılı resmi gazetede yayımlanan "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümleri doğrultusunda düzenlenmiş, % 40 ve üstünde bir oranda Özürlü Sağlık Kurulu Raporu'na sahip kişilerin kullanabileceği İstanbulkart'tır.

Yurt dışından ve özel hastanelerden alınmış olan raporlar kabul edilmemektedir.

DUYURU :
Engelli İstanbulkartı olan yolcularımızın dikkatine

Engelli İstanbulkartının son kullanma tarihi 31.12.2015 olan yolcularımız İstanbulkartının süre uzatım işlemini Biletmatiklerden, İstanbulkart Satış ve Dolum bayilerinden yaptırabilirler. Süre uzatım işlemi yapılmayan İstanbulkartlar 01.01.2016 tarihinden itibaren süre uzatım işlemi yapılana kadar tam tarife üzerinden ücretlendirilmek zorunda kalacaktır.

% 40 ve üstünde bir oranda Engelli Sağlık Kurulu Raporu aslı ya da T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın engelliler için düzenlediği Kimlik Kartının aslı
1 Adet Vesikalık Fotoğraf
Nüfus Cüzdan Aslı

İstanbulkart ücretini Başvuru Merkezi'ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

NOT: Sağlık Kurulu Raporu 30 Mart 2013 tarih ve 28603 sayılı resmi gazetede yayımlanan "Engelli Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümleri doğrultusunda düzenlenmiş olmalıdır.

Yukarıdaki belgeleri Kart ücreti ile Başvuru Merkezleri'ne ileterek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli Kartı

veeee sahip olduğum engelli kartımı 18.09.2016 tarihinde ( son kullandığım İETT otobüsünü ve saatini biliyorum) düşürmek suretiyle kaybettim. Aynı gün yaklaşık 1 saat sonra 153 ü arayarak kartımı kaybettiğimi ve kesinlikle bulamayacağımı belirterek kartımın 3. kişilerce usulsüz kullanımını engellemek amacıyla kapatılmasını talep ettim. Ve sözkonusu konuşmalarımız kişisel güvenliğim nedeniyle kayıt altına alınırken sözkonusu görevli şahıs ile aramda geçen konuşmalar tıpkı aşağıdaki gibidir;

- Kişisel güvenliğiniz nedeniyle konuşmalarımız kayıt altına alınmaktadır.
- Tabii lütfen
- Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız?
- 3..........
- Doğum tarihiniz gün, ay, yıl şeklinde?
- 01.01.1970
- Kartınızı en son ne zaman kullanmıştınız?
- Yaklaşık 1 saat öncesinde Sabiha Gökçen Havaalanı İETT durağında bulunan E3 nolu belediye otobüsüne binerken okutmuştum daha sonra eve geldiğimde üstümde olmadığını farkettim ve hemen sizi aradım.
- Anladım. Kartınızın kullanıp kullanmadığını kontrol ediyorum.
........................... ( yaklaşık 2 dakika bi süre geçer)

- Kartınız henüz kimse tarafından kullanılmamıştır. Bulunma ihtimaliniz olduğu için şu an ne yapmamı istersiniz? kartınızı kullanıma kapatayım mı?

- Kartımı sadece pantalonumun arka cebine koyarım ve düşürdüğümden eminim o yüzden siz biran önce kartımı kullanıma kapatın lütfen...!
- Peki, kartınızı usulsüz kullanımını önlemek amacıyla kullanıma kapatıyorum, onaylıyor musunuz?
- Kesinlikle evet!
- Yeni kartımı yarın sabah nasıl çıkaracağımı öğrenebilir miyim?
- Ve bana kartı en yakın metro istasyonundan engelli raporumun fotokopisi, kimlik fotokopisi ve 1 adet vesikalık fotoğrafla birlikte kaybetme bedeli olarak 20 tl ücretle birlikte başvurduğumda 2 dakika içinde çıkarabileceğim söylendi.

19.09.2016 Pazartesi günü sabah erkenden Gayrettepe Metro istasyonuna giderek yeni engelli ulaşım kartımı aldım hem kolaylıkla hemde aktif olarak :) eve geri döndüm ve kartımı cüzdanıma yerleştirdim..

Bugün ikinci kez kullanmak istediğimde kartımın usulsüz kullanımdan dolayı bloke olduğunu ve yaklaşık 200 tl bir ceza ödemem konusunda bilgilendirildim. Kullanmak istediğimde de akıllı kart sistemi aynı uyarıyı verdi. 153 ü aradığımda karşılıklı geçen mücadelem sonunda bu parayı asla ödemeyeceğimi ve gerekirse mahkeme yoluna gideceğimi bildirdim. Şikayetim işleme konuldu. Sonuç ne olacak henüz bilemiyorum ama ben bir vatandaş olarak kartımı kaybettiğimi farkında vardığım en kısa zaman dilimi içerisinde 153 Beyaz Masa hattını aradım mı aradım ve bana kartımın kimse tarafından kullanılmadığı bilgisi verildi mi verildi e öyleyse madem ki konuşmalarımız kayıt altında ve müşteri her zaman haklıdır mantığından yola çıkarak şimdi oğlumun dediği gibi 200 tl yi ödemek yerine haklı olduğum davamda sonuna kadar mücadele etmeyi tercih ediyorum :)

Uzun yazdığım için kusura bakmayın ama bu ülkede hakkını aramayana hak vermek yok tıpkı ağlamayan çocuğa meme verilmemesi gibi...

Benden sizlere ufak bir tavsiye ne olursa olsun kimliğinizi, ehliyetinizi, pasaportunuzu ve özellikle sahip olduğunuz önemli kartlarınızı kaybetmemeye azami özen gösteriniz. İnsanlık hali olurda kaybederseniz bir şekilde en kısa zamanda hiç vakit kaybetmeden yenisi için başvurunuzu yapın bu işler ihmale gelmiyor ki benim bu olayda en ufak bir kusurum olduğunu düşünmüyorum :(

Sağlıklı yolculuklar dileğimle...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İyi güzelde kartın "ususlüz" kullanımdan dolayı nasıl 200 tl ceza verirler ki? Sen zaten hemen aramışsın telefondaki yetkilide kartın senden sonra hiç kullanılmadığını beyan etmiş. Bu ne oluyor peki? Resmen adam soyma bu. Bencede o parayı verme gerekirse 200 tl için 400 tl harça ama ödeme!
Dipnot: Yine gerekirse artı 200 tl yi ben sana veririm :)
Dipnot 2: Konuşmada geçen doğum tarihi bire bir gerçeği yansıtıyor mu?
Dipnot 3: Biliyorum çok gıçığım. :):):)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Kartın usulsüz kullanımını önlemek amacıyla mümkün olan en kısa zamanda 153 Beyaz Masa hattını arayan benim ve usulsüz kullanan ben değilken neden cezalandırılan ben oluyorum?
Telefondaki müşteri temsilcisi ki burada aslında Beyaz Masa temsilcisi olan kişi özellikle '' Kartın henüz kimse tarafından kullanılmadığına vurgu yaparak sadece 20 tl ödemem gerektiği konusunda bilgi vermişken'' benim şimdi bloke edilen karta ödemiş olduğum 20 tl m ne olacak?

Sorular, sorular cevapsız sorular burası Türkiye ve henüz kimse sorularıma mantıklı bir yanıt vermedi :( sabırla ve inatla bekliyorum...

Dipnot 1: Yine gerekirse 200 tl yi ödeyerek kartımın blokesini açtırıcam sonuçta bu kartı kullanmanın avantajları yılda 200 tl yi kat kat geçiyor :) sağolasın bu arada cesur yüreklim :)
Dipnot 2: Konuşmada geçen doğum tarihi birebir gerçektir ve ben aslında 31.12 tarihinde doğum günümü kutlamayı daha çok tercih ediyorum :)
Dipnot 3: Bilmiyorsun aslında çok şekersin :eek::eek::eek:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Yeniden Merhaba,

Bugün itibariyle 2. engelli kartımı almış bulunmaktayım. Tabii bana haksız yere ödetilen 195 tl karşılığında :( İstanbul ili sınırları içinde ücretsiz ulaşım yapma kolaylığı sağlayan kartımı bir daha kaybetmemek için kendime söz verdim.

153 Beyaz masayla olan mücadelemi kaybettiğimi kabul ediyorum. Aslında telefon kayıtları dinlendi ve benim kaybetme gafletinde bulunduğum kartım maalesef ki 3.kişiler tarafından kullanıldıktan sonra kaydım alındığı için yapabilecekleri fazla bir şey yokmuş vs vs vs.

Neyse yapacak bir şey yok canım sağolsun ama siz siz olun Kimlik cüzdanınız dahil olmak üzere size ait kimlik vasfı gören ehliyet, pasaport, öğrenci kimlik kartı, Başbakanlık özürlü Kartı vb hiç bir kişisel kimlik kartınızı kaybetmemeye azami özen gösterin. Sonuçları 195 tl ye mal olabiliyor :(

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bak bu iyi geldi :) Zeyna olmak ..teşekkürler cesur yüreklim bana bu sitede özgürce kendimi anlatma şansı verdiğin için ve sayende dünyayı daha yakından tanıma, insanları daha iyi anlama imkanı bulduğum için, her şey ama her şey için sonsuz teşekkürler..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Bugün cep telefonuma gelen İBB yani tam olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen mesaj;

1-..........nol'lu başvurunuzda yapmış olduğunuz görüşme değerlendirilmiş olup, ilgili personel verdiği hatalı bilgi performansına olumsuz olarak yansıtılmıştır.

Amacım aradan geçen gün sayısını hesaplamaktı ama şu an buna değmeyeceğini düşünerek İBB yi göstermiş olduğu olağanüstü performans düşüklüğünden dolayı esefle kınıyorum :(

septik

Editör
Editör
Selam, yazının tamamını okuyunca İBB hakkında bende şu intiba uyandı, tek kelimeyle sahtekarlık yapmışlar ve 200 tl almışlar, üstelik sıvama kısmındada kayıtlı olan bir bilgiyi yok sayamayacakları için 2,buçuk ay sonra çocuk kandırıyomuş edasıyla bir mesaj atmışlar.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Selam septik,

Güldürdün beni sağolasın sen çünkü tıpkı oğlum gibi düşündün ve onun ''Anne gel dava açalım'' deyişi geldi aklıma :) o kadar çok dava açılacak konu var ki ama ne zamanım var ne de gücüm :(

septik

Editör
Editör
Selam, oğlun haklı sevdim onu, ama haklısın mücadele etmek zaman ve güç gerektiren konu, yazıyı okurken dikkatimi çeken sözler vardıda :eek: Zeyna, sağlam sponsor, başka sayfada okuduğum başka bir yazı heral yaşlanıyorum galiba, şaka şaka, senin yaşadığın tarzda çok olay gerçekleşiyordur fakat küçük meblağlar ve ilgileniyoruz görünmek, sonuç basit bir kaç mesaj falan insan haklı olarak Allaha havale etmeyi tercih ediyor,

Burada ilginç olan koskoca İstanbul belediyesinin bir engelliye karşı aldığı tavır ve ben eminim sana yapılanlar kimbilir kaç kişinin daha başına gelmiştir, devlet engellilere vermesi gereken yardımları haksız ve çelişkili yöntemlerle elinden alsın, belediyeler engellileri dolandırsın, bizim seçtiğimiz, kendi vergilerimizle beslediğimiz insanlardan bize geri dönen bu olmamalı.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Yapma septik bam telime dokunma inan yaşadıklarımı yazıya döksem kitap olur günün birinde ve düşün burası İstanbul pöhhh sözüm ona metropol...

Bak en son bugün yaşadığım olayı yazıp yazmama konusunda kendimle savaş içindeyken gel bırak içimde kalsın tüm olumsuzluklarım bir dökülsem sonra toparlayamam yine o yüzden gel boşver arkadaşım.

Asıl ben diğer illeri merak ediyorum? Keşke herkes yaşadığı ilin engellilere uygun olup olmadığını yada yaşadığı olumsuzlukları yazıya dökebilse ama olmuyor işte nedense biz oldukça suskun/susturulmuş bir neslin çocuklarıyız...

septik

Editör
Editör
Tamam Ceylan zaten amacım seni zorlamak değildi, koskoca İbb ye hiç yakışmayan olaylar, yaşadıklarına empatiyle bakınca canım sıkıldı azcık sertçe eleştirdim.

Tekerlekli Sandalye