ENGELLİ kartlarının yurt dışında geçerli olmaması

zorluercan

Üye
Üye
Selamlarımı ileterek başlamak istiyorum ..
İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dernek Başkanı ve %50 engelli kartı taşıyan bir TC vatandaşı olarak hastalığımız sebebi ile seyehatlerimizde tüm dünya hava alanları dahil yurt dışı tüm işlemlerimizde Engellilik hakkımızı savunamıyor haklarımızdan faydalanamıyoruz..
Hava alanlarında tüm dünya İBH lılarının kullandığı engelli WC sini engelli kartlarımızın ENTERNATİONAL olmayışından dolayı ne anlayan nede umursayan var..
Aile sosyal yardım bakanlığının verdiği bu kart ile dünyanın hiç bir ülkesinde derdinizi anlatamıyor durumdayız ki zaten ülkemizdede bunu anlatmak ayrı bir sorun ..
Çözüm için tüm engelli hakları için çözüm nedir...?
saygılarımla ..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, konuya ilişkin sadece IBH hastaları değilde engelli kartını taşıyan tüm engelliler için bir çalışma yapılması gerekir. En azından avrupa ülkelerinde bu kartı veya buna benzer işlev gösteren kartları kişilere tanınan hakların aynısının TC vatandaşları için geçerli olması gerekir. Bunun için Bakanlık nezdinde bir çalışma yapılması gerekmekte. Ve elbette bu noktada siz dernek başkanlarının bir şekilde bakanlıkla görüşüp çözüm önerilerinizi sunmanız gerekmekte.

Tabi ülkemizde bu sorunları ilgililere iletmekte başlı başına bir sorun. Bilemiyorum konuya ilşkin kampanyalar başlatılır ve engellilerle ilgili diğer derneklerle birlikte hareket edilerek kamu oyu yaratılırsa hükümette bu konuya duyarsız kalmayacaktır.

zorluercan

Üye
Üye
Cevabınız için teşekkürler..insan başına gelmeyince bilemiyor..yaşayarak öğrenmek en acısı...
Ülkemizde bir sosyal proje başlattık kapılarınızı bize açın diyerek..yurt dışında tüm gıda hizmet alanları wc kapılarını bağlı olduğumuz hastalık için açarken daha TR de buna yanaşan dahi yok.hatta belediyeler bile bize bu kolaylığı sağlamıyor sebep çok basit ENGELLİ RAPOR haklarımız bile kesin ve belirli oranda değil..Ama askerlikten muaflık hakkımız bile mevcut..Bir ikilem içinde çırpınıyoruz..Yakında başlatacağımız kampanyamızda sizlerinde aramızda olması ve seminer ve toplantılarımızda aramızda görmek dileği ile..
GÖRÜNÜR ENGEL BİZİ ENGEL GÖREN GÖZLERDE BİZ ENGELİ KABUL ETMİYORUZ...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
GÖRÜNÜR ENGEL, BİZİ ENGEL GÖREN GÖZLERDE!
BİZ ENGELİ KABUL ETMİYORUZ...

İşte bu! Maalesef bizlere verilen kartlar, tanınan haklar sadece yurt dışında değil bağlı bulunduğumuz il sınırları dışında dahi geçerli değil. Öyle ki yurtdışına henüz çıkmadığım için bilemiyorum ( birebir yaşamadığımdan dolayı) ama yurtiçi seyahatlerimde sahip olduğum ayrıcalık ve haklarımın ikamet adresim dışında geçerli olmadığını gördüm ve hayretler içinde kaldım.Aynı ülkenin farklı şehirlerinde kimse sizin sahip olduğunuz engelli ulaşım kartını dikkate almıyor. Ne otobüs şirketlerinde nede hava ulaşım araçlarında herhangi bir indirimden, herhangi bir kolaylıktan faydalanamıyorsunuz ki buna en çok havaalanlarında bulunan sözde biz engelliler için düzenlenmiş olan acil ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz wc ler dahil...

Üzgünüm gerçekten acınası bir haldeyiz...

kartalreis

Üye
Üye
Herkes taşın altına elini koymalı.

Birlikten dirlik doğar.

Daha iyiye, daha güzele inşallah ele ele, gönül gönüleee

oktem12

Üye
Üye
Ben hem Türkiyede hemde Almanya dan engeli karti sahibiyim Almanya nin verdigi engeli kimlik kartinda bilgiler almancanin yaninda ingizcede yazilmisdir

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

oktem12

Üye
Üye
Ben hem Türkiyede hemde Almanya dan engeli karti sahibiyim Almanya nin verdigi engeli kimlik kartinda bilgiler almancanin yaninda ingizcede yazilmisdir

Ben hem tc vatandasiyim hemde Almanya Vatandasiyim
4739c3fa310c20a1dd69349b127dfb6e.jpg

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Tek kart ile tüm Türkiye'de ücretsiz seyahat edebilme haklarına sahibim :) diyebilmeyi ne çok isterdim. Yazınca bile bu kadar hoşuma gitti belki uçuk bir hayal ama gün gelir gerçekleşir belli mi olur? Aklıma Cemal Süreya'nın bir şiiri geldi şimdi hiç yeri değil ama;

Belki de biraz geç rastladım sana ama herşey geç gelmiyor mu zaten yurdumuza?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Almanya'da yaşayıp, Alman vatandaşı olursanız bu kartdan sizde alabilirsiniz.

bipolar t1

Üye
Üye
eşimin sağ kolunda makrotaktili hastalığı var engel kuruluna girecek puan kaç ulur teekkürler

Zazarcp

Üye
Üye
Bingölden alınan kartlan ist metro istasyonuna alınmadık

Tekerlekli Sandalye