Engelli kelimesinin anlamı nedir dedi cevap veremedim!

KaderHafızoğlu

Üye
Üye
arkadaşlar ben engelli değilim başta onu söyleyeyim, çok yakın bir arkadaşım engelli bu konularada o arkadaştan dolayı vakıfım ve ilgi duyuyorum. bugün bahsettiğim engelli arkadaşım evime çay içmeye geldi arkadaşım üviversite mezunu aynı okula gitmişti okul yıllarına dayanan bir dostluğumuz var yani. ben okul sonrası 1 yıllık beklemeden dolayı işe girdim ama malasef arkadaşım hala bekliyorum başvurmadığı yerde kalmadı.
her neyse bugün arkadaşım bize geldiğinde kapıyı ona 6 yaşımdaki kızım açtı arkadaşım yürümek için koltuk değneği kullanıyor bu durumu gören 6 yaşındaki kızım benim kulağıma eğilerek "anne bu abla neden böyle yürüyor" diye sordu.
ona abla engelli deyince bana engelli ne demek? diye sordu..

O anda donakaldım. 6 yaşındaki bir çocuğa bu kelimenin anlamını nasıl anlatabilirdim ki. doğrusu bende tam anlamını bilmiyorum yani engelli ama neden engelli. birde o yaştaki çocuğa anlayacağı dilden anlatmak konusunda sıkıntı yaşadım. bu anıyı sizlerle paylaşmak istedim.
bilmiyorum ben kızıma bir açıkmala yapmadım ama doğrumu yaptım emin değilim

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Bu konuda forumda daha önceden tartışmaya açılmış pek çok konu var bunlardan bazılarını şunlar:

http://engelliler.gen.tr/f2/engelli...an-kim-kimi-hangi-kelimeyle-ifade-etmeli-151/
http://engelliler.gen.tr/f2/engelli-sakat-ozurlu-terimleri-uzerine-112/
tabi bu tartışmalar ve kelimelerin anlamları 6 yaşında ki bir çocuk için çok ağır olabilir. Bence susmak yerine onun anlayabileceği dilden engelli olmanın tıpkı normal sağlıklı bir insan olmak gibi sıradan bir şey olduğunu uygun çümlelerle anlatsaydınız. Bu şekilde susmanız çocuğun zihninde engelli olmanın utanılacak hatta gizlenecek bir durum olduğu izlenimini uyandırabilir.

F

Fırtına

Guest
merhaba kader,
biz engellilere ''bakış açısı'' işte bundan kaynaklanıyor..
ebeveynler çocuklara engelli bir insanın, normal bir insan olduğunu anlatamıyor..
çünkü; engelliliğin ne olduğunu onlarda (engelsiz insanlar..) bilmiyor.. ama yine de ''kaza geçirdi/doğuştan oldu/vs vs..'' gibi cümlelerle, örneğin; ortopedik engelli birini anlatabilirler..

bazı ebeveynler ise daha da ileri gidip, çocukları; ''bu abla/abi niye böyle'' diye sorduğunda; ''sakat O..'' diye cevap veriyor ve başka birşey demiyor.. engelli insanı anlatamıyor.. (halbuki çocuğun anlayacağı dilde anlatması lazım..) çocuğa anlatılamadığı için, çocuğun beyninde bir ''engelli'' tabiri caiz ise; ''uzaydan gelmiş'' değişik/farklı, ''normal insan'' olmayan bir insan profili çiziyor.. o,, bu,, şu çocuk böyle yetişiyor ve engellilere bakış açısı değişmiyor/değişemiyor.. böyle gelmiş, böyle gidiyor.. neden.....?! ebeveynler yüzünden.......!!!

6 yaşındaki bir çocuk engelli, sakat, özürlü terimlerinin anlamını bilemez.. kızın sorduğunda keşke ''engelli'' demeseydin.. ''anne bu abla neden böyle yürüyor'' dediğinde; ''abla gittiğinde anlatırım kızım'' deyip, arkadaşın gittiğinde, kızının anlayacağı bir dilde anlatmış olsaydın.. susmak çözüm değil....di.....dir..!!!

doğrusu bende tam anlamını bilmiyorum yani engelli ama neden engelli.

açıksözlü ve dürüstce bu cümleyi kullandığın için teşekkür ediyorum..
engelli bir insanı anlamak kolay değil canım.. (engelli bir arkadaşın olduğu/onunla vakit geçirdiğin halde anlamakta güçlük çekiyorsun..) her ne kadar anlıyorum desen de anlayamazsın.. anlayamazsınız..!!!

Tekerlekli Sandalye