Engelli kimlik kartında hastanede öncelik hakkı?

Cool_m

Üye
Üye
Sanırım konuyu buraya açmak doğru olur..

Bugün Sosyal Hizmetlerden Annemin Engelli Kimlik Kartını Aldım.

Sürekli Ve Refakatçi Hakkı Var deniyor.

Bide yanında ek bi kağıt verdiler. İndirimler vs. Yazıyor.

Ama hala hatanede öncelik gibi daha elzem konularda geçerli değil sanırım.

Demem oki hergün uçağa binmiyoruz ama haftada 2 gün hastaneye işimiz düşüyor. Bence o işe yarasa daha iyi olurdu...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelli kimlik kartında hastanede öncelik hakkı gibi bir ibare yok fakat hastanelerde engellilere öncelik tanınıyor. Yalnız bu yazılı olmadığından daha çok ordaki görevlinin insiyatifine kalmış birşey

burcuNurgül

Üye
Üye
hastanede görevli anlayışlı olsa bu seferde bizim millet anlayışsız ve bilinçli değil özellikle yaslilarimiz benim çocuğum küçük birde engelli sağlık ocağı ve hastanelerde bazı sıkıntılar yaşadık Allah a havale ettik

SM-J200F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelli kimlik kartında hastanede öncelik hakkı gibi bir ibare yok fakat hastanelerde engellilere öncelik tanınıyor. Yalnız bu yazılı olmadığından daha çok ordaki görevlinin insiyatifine kalmış birşey

Merhaba,

İstanbul'daki bütün devlet hastanelerinde ''Engelli ve yaşlı hastalara Öncelik'' hakkı var ve bu kontrol sıra numarasından, bekleme salonlarına kadar her bölümde duvarda yazıyor. Ama bazen söz uçar yazı kalır işleyişinin tam tersi durumu yaşanıyor. Duvardaki yazıyı ya kimse görmüyor yada görmezlikten geliyor. Bana soracak olursan bu çok yerinde bir uygulama ama zaten hastanedesin ve gelen herkesin hasta olduğu düşünülürse ki kimse keyfinden gidecek hali yok yani şimdi kim kime öncelik versin???

Her hastaneye gidişimde daha beter oluyorum.. o yüzden mümkün olduğunca gitmemeye çalışıyorum :( Ve bana göre çare çok acil olmadıkça yok burnum aktı yok öksürdüm diye, sgk lı diye hooop hastanenin yolunu tutmamak. Çocuklar ve yaşlılar , hamile bayanlar hariç bu sözlerim yanlış anlaşılmasın ama İstanbul'da çalışmayan ev hanımlarının büyük bir çoğunluğu hastane bahçesinde gün düzenliyor :) Bizzat şahit olduğum için yazıyorum.

Burası Türkiye! ağlanacak halimize gülsek mi?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

İstanbul'daki bütün devlet hastanelerinde ''Engelli ve yaşlı hastalara Öncelik'' hakkı var ve bu kontrol sıra numarasından, bekleme salonlarına kadar her bölümde duvarda yazıyor. Ama bazen söz uçar yazı kalır işleyişinin tam tersi durumu yaşanıyor. Duvardaki yazıyı ya kimse görmüyor yada görmezlikten geliyor. Bana soracak olursan bu çok yerinde bir uygulama ama zaten hastanedesin ve gelen herkesin hasta olduğu düşünülürse ki kimse keyfinden gidecek hali yok yani şimdi kim kime öncelik versin???

Her hastaneye gidişimde daha beter oluyorum.. o yüzden mümkün olduğunca gitmemeye çalışıyorum :( Ve bana göre çare çok acil olmadıkça yok burnum aktı yok öksürdüm diye, sgk lı diye hooop hastanenin yolunu tutmamak. Çocuklar ve yaşlılar , hamile bayanlar hariç bu sözlerim yanlış anlaşılmasın ama İstanbul'da çalışmayan ev hanımlarının büyük bir çoğunluğu hastane bahçesinde gün düzenliyor :) Bizzat şahit olduğum için yazıyorum.

Burası Türkiye! ağlanacak halimize gülsek mi?

İyi yazdın arkadaşım. Ben de bi ekleme yapayım:
Sıra almadan gittiğimde ayrıcalık talep etmedim hiç. (Boğar aslında hastaneler beni.)
Şimdilerde sıra alıyorum. (Ayrıcalık beklentim olmadığı halde) Bi yirmi dakikada erken giderim aslında hastaneye ama; hastalarımızın Kemal SUNAL filmlerinden öğrendikleri tüm şark kurnazlıklarına yine de maruz kalıyorum. :)

Hataylı_72

Üye
Üye
hastaneye gittiğimde engelli kartımı gösteriyordum ama tınlayan yoktu..

ben de kendimce çare buldum; bir iki gün önceden
https://mhrs.gov.tr/Vatandas/ adresinden hastane için randevu alıyorum ve işe yarıyor muayene saatini en fazla bir kaç dakika geçiyor o kadar.
Özellikle erken saatler için bir kaç gün önceden MHRS'den randevu alın kimsenin vicdanına bırakmayın işinizi.

Cool_m

Üye
Üye
Başıma gelen şu mesela.

Doktor hanım dı. Göz için. Gittim dedim ki. Doktor hanım annem engelli diabeti var. Yemek te yemedi. İLAÇLARINI ALMASI LAZIM. bir öncelik tanımanız mümkün mü?

Cevap.

Ama benim bütün hastalarım yaşlı insanlar...

Bende..

Peki. O zaman bekliyoruz. Dedim.

Yani. İnsiyatif söz konusu olunca. İnsanlar bazen çok anlayışsız. Çoğu zaman tahlil sonucu vs göstermek gerektiğinde. Annemi bi kenara sağlama alıp. Kendim dalıyorum kalabalığa. Aksi halde sandalye ile sürekli bir önümüze geçen oluyor... Hangi birisi ile kavga edem... Bir değil 2 değil.

Ama semt semt değiştiğine şahit oldum.

Misal İstanbul Ethem Efendi deki Polikliniğe en yakın sıra aldık diye gittik. Uzak ama araba var. Dedim gidelim. İnsanlar asansör de selam veriyorlar. Geçmiş olsun deyip iniyorlar. Sıramızı beklerken lütfen siz önce buyrun diyen oldu. Doktorlar da hastaya göre tabi. Çok naziklerdi.

Anneme dedim. Artık boğulursak büyük denizde boğulalım. Gitmişken orda bi fırın var. Ordan da bol çeşit simit çörek falan alıyoruz. Gitme gelme maliyetli olsa da. Hem vakit hem maddi. En azından stres olmuyorum.

Empati eksikliği her yerde...

Hakan.60

Üye
Üye
Engellinin hastanedeki tek hakkı "burası engellilere aittir"diye yazan oturma yerleridir.
Ona da sağlam insanlardan fırsat bulursanız belki oturabilirsiniz.
Hastanede bi de şöyle bir durum var.Diyorsunki ben engelliyim bi öncelik verin.Cevap net.
Burdakilerin hepsi hasta.saglam insanın hastanede işi ne... :)

NÜFF

Üye
Üye
Hastaneden sıra alırken bir defa engelli kimliğinizle öncelikli olarak kayıt ettirirseniz daha sonraki aldığınız sıralarda hep öncelikli olarak sıra vermektedir.

Sent from my SM-G850FQ using Engelliler.gen.tr mobile app

Cool_m

Üye
Üye
Her hastane için ilk kayıt mı yoksa bi kere sisteme girdimi farklı hastanede de aynı şey geçerli mi...

Ya bunu sgk nın çözmesi lazım.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Her hastane için ilk kayıt mı yoksa bi kere sisteme girdimi farklı hastanede de aynı şey geçerli mi...

Ya bunu sgk nın çözmesi lazım.

:) Güldürdünüz beni Allah'da sizi güldürsün gani gani..

SGK neyi çözmüş ki bunu çözsün? Randevu alırken hastanın engelli vatandaş olup olmadığını görmüyor mu? yada hastanın TC kimlik numarası lütfen diye sorup sisteme girdiğinde doğum tarihinden yaşlı olup olmadığını tespit edemiyor mu?

Adı üstünde Sosyal Güvenilmez Kurum :( kısaca SGK

Cool_m

Üye
Üye
Ssk = Sosyal Sıkıntı Kurumu oluyor bazen... Ama tamamen insan hatası.

Hani şu devlet memuru kanunu varya. Kapağı at. Bakan değişir memur değişmez.

Tekerlekli Sandalye