Engelli kişi adına alınacak ÖTV indirimli araçta rapor tarihi?

saney

Üye
Üye
Selamlar..
Annem 9 yıl önce beyin kanaması geçirdi ameliyat sonrası sol tarafı felç oldu.kalp,epilepsi ve sol kulak işitme kaybı problemleride var.geçen hafta menemen devlet hastanesinde heyete girdi ve %90 rapor verildi.
Daha önce ihtiyaç duymamıştık ama bir araba almak zorunlu oldu.bütün akrabalar ve tanıdıklar seve seve bize yardımcı oldular Allah razı olsun.
Araç alımı ile ilgili bir çok inceleme yaptım ve bu site çok yardımcı oldu.Benim 2 sorum olacak; yaptığım araştırmaya göre otomatik vitesli araç alamıyoruz sanırım tam emin olamadım doğrumudur? (annemin araba kullanması mümkün değil)
2. soru : rapor alımından 6 ay içindemi araba almak zorundayız? forumlarda birkaç cevap var ama emin olamadım.
şimdiden teşekkürler

Murat.Y

Üye
Üye
Selam saney öncelikle geçmiş olsun.. Syn. Halil Yılmaz beyin açtığı konudan benim anladığım 1.Sorunun cevabı, otomatik vites olması yada olmaması bir şey ifade etmiyor yani alabilirsin.. 2. Sorun ise rapor alımından 6 ay içindemi diye, yine benim algıladığım kadarıyla böyle bir şey söz konusu değil 6 ay gibi bir kısıtlama olamaz bence..

Halil Yılmaz bey size net bir cevap verecektir..Daha detaylı incelemen için Halil Yılmaz beyin açtığı konuyu aşağıya ekliyorum.. linke tıklayarak göz gezdirebilirsin.. Hoş kal..

http://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-arac-almak-icin-yapilmasi-gerekenler-24126/

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selamlar, rapor oranınız %90 olduğundan ve aracı adına alınacak olan engelli kişi kullanmayacağından 1600 cc yi geçmeyen ister otamatik vitesli ister değil hertürlü aracı alabilirsiniz. Hiç bir kısıtlama yok. Rapor için 6 ay kısıtlaması yok. Raporun güncel olması ki güncellikten kasıt üzerinden 2-3 yıl gibi bir zaman geçmemiş olması lazım. Bazen 5-10 yıl önce alınan raporları bile kabul edebiliyorlar bazende git yenile diyorlar ama anladığım kadarıyla sizin raporunuz alınalı henüz 1 yıl bile olmamış ki o raporla rahatlıkla istediğiniz otomobili alabilirsiniz.

saney

Üye
Üye
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Süreklidir ibareli raporların yenilenmesine gerek yok ancak rapor tarihinin üzerinden 10-15 yıl gibi bir zaman geçmişce bazen kurumlar yenilenmesini talep edebiliyor.

Tekerlekli Sandalye