Engelli kişi adına alınan ÖTV indirimli araç için vasi şartı var mı?

LikabLe

Üye
Üye
İyi Aksamlar

Elimizde %99 oranında ( diyaliz ve Kolon CA olan) rapor süresi ömür boyu bir raporumuz var, Ötv indirimli araç almak için vasi karar gerekiyor mu.
Araci engelli olan kişi KULLANMAYACAK . Zihinsel ve bedensel engel yok imza atabiliyor konuşabiliyor yürüyebiliyor normal bir insan. sadece kolon CA ve hemodiyalize giriyor. Bunda Vasi karar gerekiyor mu arkadaşlar? Lütfen yardım edebilirmisiniz.?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır, aracı alacak engelli kişinin herhangi bir zihinsel hastalığı yoksa akıl sağlığı yerindeyse vasi kararına gerek yok.

LikabLe

Üye
Üye
Halil bey ilginiz için teşekkürler
Bu söylediğiniz son kanunlar çercevesinde değil mi ?
bugun bayiye ben gittim rapor ile birlikte, bayi vasi karar istedi. sanırım raporu tamamen incelemeden zihinsel engel olarak düşündüğü için istemiş olabilir mi ? hastanin yaşı 37 öz ablam oluyor kendisi. 2022 maaşı (3 aylık maaş) ı var bu aracı yada maaşının etkiler mi ? maaş kesinti gibi vesaire.Eğer Araco alabilirsek üzerine araçtan başka hiçbirşey olmayacak. teşekkürler

LikabLe

Üye
Üye
Muhtemelen öyle düşünmüştür. Zihinsel yeti kaybında vasi kararı istenir. Bu arada ÖTV indirimli araç almak için tek bayi ile yetinmeyin. birden fazla bayiye fiyat sorun. zira bayiler ötv yi hesaplarken yanılabiliyorlar ve gerçek rakamı yansıtmıyor olabilirler. http://engelliler.gen.tr/f18/engelli-arac-indirimi-hesaplama-24499/

Beni aydınlattığınız için Cok Teşekkürler Halil Bey ilginiz ve bilgileriniz için. İçimi rahatlattınız çünki vasi karari çok uzun bir süreç ve çok yorucu bir işlem ve sonucu da belli olmuyor. yarın ilk işim bayiye gitmek ve hatayı düzeltmek. Diğer sorum ile ilgili bilginiz var mı peki ? 3 aylık maaş araçı yada maaş'ı etkiler mi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çok pardon o gözümden kaçmış. 3 aylık maaş yasal adıyla 2022 maaşı alanların kendi adlarına araç almaları araç açısından değilde alınan 2022 engelli maaşı açısından risk oluşturuyor. Kurum yani SYDV bu kişi nasıl muhtaçki bilmem kaç bin tl lik sıfır araç aldı diye muhtaçlık durumunu yeniden sorgulayabiliyor. Zaten 2015 yılı itibariyle 2022 maaşı alan tüm engellerin muhtaçlık durumu yeniden değerlendirilecek. Ben size araç alın yada almayın diyemem ama 2022 maaşı açısından kesinlikle risk oluşturduğunu söyleyebilirim.

LikabLe

Üye
Üye
Çok pardon o gözümden kaçmış. 3 aylık maaş yasal adıyla 2022 maaşı alanların kendi adlarına araç almaları araç açısından değilde alınan 2022 engelli maaşı açısından risk oluşturuyor. Kurum yani SYDV bu kişi nasıl muhtaçki bilmem kaç bin tl lik sıfır araç aldı diye muhtaçlık durumunu yeniden sorgulayabiliyor. Zaten 2015 yılı itibariyle 2022 maaşı alan tüm engellerin muhtaçlık durumu yeniden değerlendirilecek. Ben size araç alın yada almayın diyemem ama 2022 maaşı açısından kesinlikle risk oluşturduğunu söyleyebilirim.

Anladım, Peki aracın ücretini ben ödiyeceğim. Adına çekilmiş bir kredi vs.vs. hiçbirşey yok. krediyide ben kendim çektim. bu da durumu değiştirmeye yardımcı olur mu ?

septik

Editör
Editör
Sydv muhtemelen krediyi sizin çektiğinizle ilgilenmeyecektir, engelli kişinin bu aracı nasıl aldığını gelirlerinin arttığını düşünerek sosyal incelemeye alacaktır.

Yeni yönetmelikte engelli bireyin yaşadığı hanenin tüm gelirleri mal varlıklarının getirileri getirisi olmayan mal varlıkların ise rayiç değerlerinin 240 /1ini araçların kasko değerlerinin 120/1 i gelir kabul edilecek ve hanede yaşayan kişi sayısına bölünecek kişi başına düşen rakam muhtaçlık sınırı olan 286 tl yi geçenlerin 2022 maaşları kesilecektir.

Siz dilerseniz 144 nolu hattı veya 183 nolu ücretsiz hattı arayarak araç almanız halinde 2022 alan kardeşinizin durumunu net olarak öğrenebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye