Engelli kişilerin sgk'dan emekliliği

Engelli Yeğenim Celal AYDOĞDU için yazıyorum.
Kendisi % 98 RAPORLA 2022 den maaş almaya başladı ve eşi de yine 2022 den EVDE BAKIM MAAŞI almaya başladı. Engelli Yeğenim Asker iken BEYİN KANSERİ TÜMÖRÜ nedeniyle BEYİN AMELİYATI oldu ve şimdi Yürüyemiyor ve konuşamıyor,Kendisi evli ve bir çocuk babası.
3. EN ÖNEMLİSİ ; Yeğenimin Engelli olmadan evvel 3 YIL 9 AY SSK ' lı olarak çalışarak 1369 gün SSK lı olarak çalışmışlığı var ve 443 gün de ASKERLİĞİNİ SAYDIRIRSAK = TOPLAMDA 1812 GÜN EDİYOR; Bu durumda yeğenim SGK'dan emekli olabilir mi ?
İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ALLAH ( C.C ) SİZ VE SİZİN GİBİ KARDEŞLERİMİZİN YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN

Yukarıda daha önce size cevaplandırmanız için yazıdığım sorulardan ilk ikisine verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim Allah (c.c) razı olsun 3.ncü sorum için "Emeklilik için emeklilik girişi primleri ve baglı oldugu sandığı belirten bir yeni konu açarak aşagıdaki başlıktan sorunuz " demişsiniz Yeğenim engelli olmadan evvel 01.01.2006 tarihinde SSK.lı olarak işe başladı ve ASKERE GİTMEK İÇİN 10.10.2009 TARİHİNDE İŞTEN AYRILDI ve askere gitti ve bu durum başına geldi. 1369 gün SSK sigortlı artı olarak 443 gün de askerliğini saydıracağız toplamda 1812 gün ediyor bildiğim kadarıyla SGK.dan MALULEN EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN 1800 GÜN prim yeterli diyorlar bu konuda sizin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.Teşekkür ederim

Malülen emekli olur ayrıca işgücü kaybı maaşı da alabilirsiniz.
SGK.ya başvurmanız yeterli. her iki maaşı da alabilirsiniz.

Her iki maaşı da alabilirsiniz derken, Hem MALULEN EMEKLİLİK MAAŞINI hemde 2022 maaşını mı kastediyorsunuz ? eğer öyleyse eşinin aldığı EVDE BAKIM MAAŞ'ın da bir aksaklık olur mu o kesilirmi ?

Malülen emeklilik maaşı bağlandığında yanına işgücü kaybı maaşı da bağlanır. Mehmetçik vakfından da yardım alabilir. Bunlar yüksek meblağ olduklarından diğer maaşların durumu:
evinizdeki aile bireylerin sayısı baz alınarak hesaplanır. Belirlenen ücret altına düşerse 2022 bağlanır..
Geriye evde bakım maaşına gelince bunu cidden bilmiyorum: kesilir mi kesilmez mi? bilen varsa yazar.

KAst ettiğim 2 maaş malülen emeklilik ve işgücü kaybı maaşı.

1) Malulen emekli olduğunuzda 2022 maaşını kestirmekle yükümlüsünüz. Aynı kişi hem emekli olup hemde 2022 maaşı alamaz.
2: Evde bakım ücreti tek gelir kriteri 2011 yılı ikinci altı ayı için ailede kişi başı gelirin 400 TL geçmemesi gerekiyor. Alacağınız emekli maaşı bu miktarın geçilmesine neden olmayacaksa bakım ücretiniz kesilmez.

Cevaplarınız için Teşşekür ederim ; Halen şu anda Engelli yeğenim kendisi 2022 den maaş alıyor ayrıca eşide EVDE BAKIM MAAŞI alıyor,Evde bakım maaşı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı söylemişsiniz onu anladım , peki ; 2 maaş malülen emeklilik ve işgücü kaybı maaşı ve ayrıca almakta olduğu kendi 2022 maaşı devam eder mi ? yani bu ikisi ile birlikte 2022 ile toplam 3 maaşı olmuş mu oluyor ?

Halil YILMAZ beyin son yazdığını görmemiştim.onu okuyunca Malulen emeklilik maaşını ve yanında İŞ GÜCÜ KAYBI maaşını almaya başladığınızda 2022 maaşını kestirmeniz gerekiyor şeklinde anlaşıldı. Halil Bey" yukarıdaki 3.ncü sorum için "Emeklilik için emeklilik girişi primleri ve baglı oldugu sandığı belirten bir yeni konu açarak aşagıdaki başlıktan sorunuz " demişsiniz Yeğenim engelli olmadan evvel 01.01.2006 tarihinde SSK.lı olarak işe başladı ve ASKERE GİTMEK İÇİN 10.10.2009 TARİHİNDE İŞTEN AYRILDI ve askere gitti ve bu durum başına geldi. 1369 gün SSK sigortlı artı olarak 443 gün de askerliğini saydıracağız toplamda 1812 gün ediyor bildiğim kadarıyla SGK.dan MALULEN EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN 1800 GÜN prim yeterli diyorlar bu konuda sizin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.Teşekkür ederim

normalde 10 yıl geçmesi ve 1800 gün prim ödemesi olması yetiyor. Ancak bir istisna var; kendisine bakamayacak durumda kalmışsa burada 10 yıl bekleme süreci işlenmiyor.
siz 1369 gün + askerlik borçlandırması 443 gün ekletin. malül emekli olur.

Bu durumda ek olarak işgücü kaybı maaşı da bağlanır.
Burada uyarayım. Hangi maaş yüksek ise o maaş tam olarak yatar kalan maaş ise %50 yatar.
Dolayısıyla 2 maaşı rahat alır.
Bu yüzden malülen emeklilik yaptırırken ayrıca işgücü kaybı maaşı da bağlatın.
Tamam olunca 2022 kestirmekle yükümlüsünüz. Ancak dediğim gibi evdeki aile sayısı ve gelir toplamı oranına bakılırsa belirlenen rakam altında ise sonradan 2022 talep edebilirsiniz

Geri