Engelli kızım var. Vergi indirimi almak için?

Spina bifida

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba;

Bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var. Ege üniversitesinde tedavi ve takibi yapılan 2.5 yaşında spina bifida ( Opr. Meningomiyelosel) rahatsızlığında kızım var. Şantı mevcut,bacaklarında his yok,
Sağ böbreği doğuştan çalışmıyor,Sol böbreğine 5. dereceden reflü mevcut, Nöropatik mesane var bu nedenle enjeksiyon yapıldı sonuç vermedi ve vezikostami açıldı. İdrar direk dışa sızıyor.4 yaşına geldiğinde kapatılıp tekrar taga (sonda) devam edecek.Büyük tuvaletini hissetmiyor hasta altı bezine devam ediyor.

Balıkesir de ikamet ediyorum. Fizik tedaviye devam ediyor. Rapor süreleri 1 yıllık. İlk raporu na % 40 ikinci Raporuna % 80 verdiler. Raporda 2022'den faydalanabilir ve özürlü kimlik kartı alabilir ibaresi mevcut.( Raporu Balıkesir Atatürk D.H. aldık)

Vergi indiriminden faydalanmak istiyorum. Vergi dairesine gittim görevli raporun süreli sevk edelim rapor süresi süresiz olsun diyor. Şimdi kızım 2.5 yaşında ve gelişme döneminde ve korkum özürlü oranını % 80 değilde daha aşağı bir sonuç çıkması. Ümidim % 90 olması.

Sizce 1 yıl süresi olan raporumu mu işleme koymalıyım. Yoksa Süresiz raporu alıp çıkan sonuca razı olup bu raporu mu işleme sokmalıyım.

Saygılarımla

Vecihi KANTAR

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Süresiz rapor almanız, daha doğrusu alacağınız raporda "süresiz" ibaresinin olması o rapordaki oranın ilelebet baki kalacağı anlamına gelmez. İlerde (en erken 6 ay) hastalıkta ilerleme olduğu gerekcesiyle başka bir rapor almak için müracaat edebilirsiniz. Bu ek bilgiyle yetinip son kararı size bırakmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Spina bifida

Üye
Üye
Cevabınız için teşekkürler;

Vergi indirimi için farz edelim "süresiz" olarak %80 oranında rapor çıkarttım. Bu raporu Fizik tedavi eğitiminde kullanabilir miyim, Kullanamaz isem tekrar 1 yıl süreli rapor mu almam gerekecek daha uzun süreli olamaz mı? Eğer özür oranı daha düşük çıkarsa hangi rapor geçerli olacaktır. Düşük oranlı rapor geçerli olacak olursa vergi indirimi gibi sosyal yardımlarının iptali veya yardım oranın da düşme vb. gibi durumlarla karşılaşabilir miyim?

Saygılarımla

Vecihi KANTAR

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Son alınan rapor oranı geerlidir. Raporu çıkartırken kullanım alanlarını eksiksiz doldurunuz.
fizik tedavi görmesi uygundur
2022 maaşı alır
vb. gibi... hangi amaçla kullanmak istiyorsanız onları doldurunuz.

Tekerlekli Sandalye