Engelli Kuaförler İşbaşında

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bursa Valiliği bünyesinde kurulan Özürlü Kültür ve Eğitim Merkezi'nde engellilere vatandaşlara kuaförlük eğitimi veriliyor. Eğitimini tamamlayanlar işbaşı yaptı.

Bursa'da kuaförlük eğitimi alan engelliler, tarak ve makası ellerinden bırakmıyor. Usta kuaförlere hünerleriyle taş çıkartan engelliler, hem meslek sahibi oluyor, hem de kendilerini hayata bağlayacak işle meşgul olma fırsatı buluyor.

Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilerek Bursa Valiliği'ne devredilen Muradiye Hamamı, şimdilerde Özürlüler Kültür ve Eğitim Merkezi olarak hizmet veriyor. Merkez, çok sayıda engelli vatandaşın yeni umudu olurken, engelli vatandaşlar tarafından tam bir sosyal merkez olarak değerlendiriliyor. Tarihi mekanda ingilizce başta olmak üzere, bilgisayar, takı tasarım ve işaret dili eğitimleri veriliyor.

Muradiye Özürlüler Kültür ve Eğitim Merkezi'nde kuaförlük eğitimi alan engelliler ise meslek öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor. Saç yıkama, boyama ve örmenin yanı sıra fön ve bazı saç tasarım dersleri alan engelliler, usta kuaförleri aratmayacak şekilde hünerlerini sergiliyor.

Kuaförlük kursuna katılarak meslek sahibi olan Ecen Şenyurt (19), hep hayal ettiği saç tasarımını öğrenmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Burada 3 aydır kuaförlük eğitimi alıyorum. Yeni bir meslek edindiğim için mutluyum. Burada öğrendiklerim beni hayata bağladı. Engelli olmama rağmen kuaförlük yapıp kendi ayaklarım üzerinde durabileceğimi kanıtladım. Bizlere her konuda destek olan öğretmenlerim başta olmak üzere bize desteklerini esirgemeyen sayın Valimize ve diğer yetkililerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.

Takı tasarım bölümünde eğitim gören kursiyer Naime Fırat (21) ise, öğretmenlerinin desteğiyle birbirinden güzel aksesuar, kolye ve bilezik gibi süs eşyaları yapmayı öğrenmeyi başardı. Engelli olmasına rağmen meslek sahibi olmayı çok istediğini belirten Fırat, "Mesleki eğitimler benim umudum oldu. Yeni bir meslek öğrendim. Bütün engellileri buraya bekliyorum. Bize bu imkanı sunan başta Valiliğimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Bu arada 6 asırlık tarihi hamamda faaliyet gösteren kuaförlere gelen müşterilere ise yüzde 50 oranında indirim yapılıyor.

KAYNAK

Tekerlekli Sandalye