Engelli Kursiyerlere Eğitim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çamlık İlköğretim ve İş Okulu öğrencilerine yönelik Denizli Valiliği himayesinde Denizli İl Özel İdaresi koordinasyonunda, İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen engellilere yönel

Çamlık İlköğretim ve İş Okulu öğrencilerine yönelik Denizli Valiliği himayesinde Denizli İl Özel İdaresi koordinasyonunda, İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen engellilere yönelik Süsleme Taşçılığı Kursu sertifika töreni yapıldı. Törene, Vali Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İŞKUR Müdürü Mevlüt Akman, Sivil toplum Örgütü temsilcileri,

öğrenciler, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

İŞKUR Müdürü Mevlüt Akman yaptığı konuşmada, Denizli'de kamu kurumlarında 85, özel sektörde bin 445 engelli vatandaşın çalıştığını, yapılan proje ile engelli öğrencilerin meslek sahibi yapıldığını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz da, Denizli'de 10 okulda özel eğitim verildiğini ve özel eğitim alanındaki çalışmalarla Denizli'nin model olma yolunda ilerlediğini söyleyerek amaçlarının engelli öğrencileri meslek sahibi yapmak olduğunu belirtti. İl Genel Meclis

Başkanı Hüseyin Gürlesin de, kursun açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri tebrik etti.

Belediye Başkanı Osman Zolan ise belediye olarak engelli vatandaşlara yönelik çalışmalara destek verdiklerini, önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek projeleri bulunduğunu söyledi.

Vali Yavuz Erkmen de konuşmasında, kendilerine imkan ve eğitim verildiği takdirde engelli vatandaşların başaramayacağı şeyin olmadığını söyleyerek, "Biz toplum olarak bütünüz. Engelli olsun olmasın bu eğitimi herkese vermemiz gerekiyor. Bu sayede ülkemizin seviyesini daha yukarı çekip, çağdaş uygarlık seviyesine çıkartmamız gerekiyor. Bu anlamda en büyük pay, sosyal alandaki gelişmeler olacaktır. Türkiye gün geçtikçe Batı ile bu uçurumu kapatıp bugün onlarla boy ölçüşecek şekle gelmiştir" dedi.

Denizli'de kurumların yürüttüğü birçok çalışma olduğunu anlatan Vali Erkmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunlardan en önemlisi ihalesi yapılan ve önümüzdeki günlerde temeli atılacak olan Engelsiz Yaşam Merkezi'dir. Hayata geçirildiğinde ailelerin büyük bir yükü alınmış olacak."

Sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri tebrik eden Vali Erkmen, eğitim alan çocukların bundan sonraki dönemde de istihdamlarının önem taşıdığını söyleyerek törene katılan Denmar Dekoratif Mermer Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Deligöz'den sertifika alan kursiyerlerden firmasına istihdam sağlamasını istedi. Mehmet Deligöz de ilk etapta iki engelli vatandaşa iş imkanı sağlayacaklarını, gelecek süreçte de bu sayıyı ona çıkarabileceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Yavuz Erkmen ve diğer protokol üyeleri tarafından günde 7 saat süren 144 gün eğitim alan 13 kursiyere sertifikaları dağıtıldı. Kursa katılan öğrencilerin yaptığı eserlerin bulunduğu serginin kurdelesi de Vali Yavuz Erkmen, kursiyerler ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi. Protokol üyeleri ve davetliler daha sonra sergiyi gezerek yetkililerden bilgi aldı. Sergide kursiyerlerin yaptıkları cam mozaik, traverten ve mermerlerden oluşan tablolar sergilend

Haber Fx

Tekerlekli Sandalye