Engelli maaşı alan nafaka ödemez!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör

Yargıtay, engelli maaşları konusunda emsal teşkil edecek bir karar verdi. Buna örnek davadan yola çıkan yüksek mahkeme, engelli aylığı alan bir kişinin yoksulluk nafakası ödemekle yükümlü kılınamayacağını hükmetti.​

% 68 oranında görme engelli olan koca eşinden boşandı. Boşanma üzerine mahkeme, kocanın eşine yoksulluk nafakası ödenmesine karar verdi.

Koca ise bu kararı temyiz etti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise dava ile ilgili emsal teşkil edecek bir karar verdi. Daire, erkeğin engelli maaşı aldığını belirterek, engelli maaşı aldığı sürece nafaka ödemekle yükümlü tutulamayacağını kaydetti. Daire, bu gerekçe ile yerel mahkemenin kararın bozulmasına hükmetti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin kararı şöyle:

"Davalı erkeğin %68 oranında görme özürlü olduğu, herhangi bir mal ve gelirinin bulunmadığı, engelli yardım aylığı aldığı anlaşılmaktadır. Muhtaç olması nedeniyle devletten aylık alan davalı erkek aylık bağlanmasını gerektiren şartlar devam ettiği sürece yoksulluk nafakası ile sorumlu tutulamaz. Bu husus gözetilmeden davacı kadın yararına yoksulluk nafakasına hükmedilmesi doğru bulunmamıştır. "

İşte adalet bu! İşte hukuk bu!

Nedense bu haber beni havalara uçurdu. Duygularımı paylaşacak olursam genelde boşanmaya karşı olduğumdan ve kadının sözüm ona çıkarlarını korumak amacıyla boşandığı eşi tarafından ömrünün sonuna kadar adına nafaka denilen cüz-ide olsa düzenli bir gelire bağlanması beni oldum olası deli ederdi. Düşünsenize ne hayaller ile evlenmişsiniz tamam anlaşamadınız ve ayrılmaya karar verdiniz. Olabilir buraya kadar her şey normal ama boşanma gerçekleşince neden bir taraf diğerine nafaka denilen bir cezayla müebbete mahkum edilsin??? Bu iki taraf içinde geçerli yani erkeğide korumuyorum bayanı da ama nasıl ki adam adamsa zaten ayrıldığı eşini ve çocuklarını mağdur etmez, etmemeli de zaten! He bu arada kadın içinse eğer çalışabilecek durumda ise neden boşandığı eşini nafaka adı altında sömürmeye devam etsin ki! Bu hem kadınlık onuruna yakışmıyor hem de alacağı yetersiz nafakanın yaralarını saracağını hiç düşünmüyorum. Tabii ki burada önemli olan boşanan tarafların maddi yeterlilikleri...

Hal böyle iken hele boşanan taraflardan biri engelli ise işte o zaman akan sular durur!!!
Bu örnekte olduğu gibi erkek zaten engelli bir de ne yapsın nafaka mı ödesin? Üstelik kendisi sosyal yardım alırken!!! Hafiften sinirleniyorum heralde ama içim elvermiyor diğer türlüsüne bence Yargıtay tüm engelli, boşanmış kocalar için emsal sayılabilecek bir karar vermiş...

İçimden bir ses şöyle diyor peki kadın engelli, erkek sağlıklı olup da boşansalar yine erkek kadına nafaka ödemesin der miydin? Nafakaya genel olarak karşıyım ama bu sefer kadın eğer çalışamayacak durumdaysa o nafakayı alabilir, almalı diye düşünüyorum...

Çocukları hesaba katmıyorum bile çünkü onlar dünyanın en masumu ve her türlü boşanma sonrasında anne ve babaları tarafından birlikteymişcesine maddi, manevi bakılmak zorundalar ve bunun adı nafaka adı altında zorunlu bir ödeme olmaksızın taraflarca yapılmalı...

Ne engelli ne de engelsiz çiftlerin boşanmadan birlikte bir ömür geçirmeleri dileğimle,

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye