Engelli maaşı alırsam sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanırım?

Sairane

Üye
Üye
merhaba, babam memur emeklisi. işim olmadığı için hastane masraflarım vs babamın üzerine. ben engelli maaşını alırsam babamın üzerinden düşüyorum. acaba maaşı alırsam hangi hastanelerden faydalanabilirim. ve muamele farkı olur mu.

M

mavibalina2012

Guest
Tıbben başkasının bakımına muhtaç olduğu belgelenen engelli kişiler (2022 maaşı alanlar kapsam dahilinde) genel sağlık sigortası kapsamında sağlık yardımlarından ücretsiz faydalanır ancak babanızın sağlık güvencesinden düşerseniz kapsam dahiline girersiniz...Kapsamda genel sağlık sigortasından faydalanan diğer bireyler nasıl faydalanıyorsa aynı şekilde sizde faydalanırsınız farklı muamele yapılacağını sanmıyorum...Aynı zamanda hastanelerde engellilerin faydalanacağı sosyal hizmet birimleri açılmıştır...Sosyal hizmet birimlerinden sosyal güvenceden yoksun kişiler sosyal, ekonomik, psikolojik destek alarak faydalanır bu birimlerden de detaylı bilgi ve yardım alabilirsiniz...
HANGİ DURUMLARDA SOSYAL HİZMET BİRİMİNE BAŞVURULABİLİR?:
- Herhangi bir yakını olmayıp, taburcu edilmesi gereken hastalar
- Tedavi sırasında moral gücünü kaybetmiş hastalara psiko-sosyal desteğin sağlanması
- Terk hasta vakalarında aile ve sosyal çevre desteğinin sağlanması
- Kronik hastalığı ve özrü olanların sosyal hakları konusunda bilgilendirilmesi
- Kurum bakımı gerekliliğinin tespiti ve uygun sosyal çalışmanın yapılabilmesi (huzurevi, yetiştirme yurdu, özürlü bakım merkezi vb.)
- Sosyal güvencesi olmayan kişilerin gerekli kurumlara yönlendirilmesi
- Tedavi olmayı, ilaç kullanmayı, hastanede kalmayı reddeden, direnç gösteren hastalar
- Sağlık çalışanları ile hasta ve/veya hasta yakınları arasında yaşanan iletişim sorunlarının çözümü
- Kadın, çocuk ihmal ve istismar vakaları
- Adölesan gebelikler ( 18 yaş altı gebelikler )
- İş kazası nedeniyle yatan hastalar
- İntihar teşebbüsünde bulunan hastalar

Eyupuygun

Üye
Üye
Annem %81 ozurlu ben tek cocuguyum ve ona bakiyorum ikimizde gecen sene yesil kart aldik benim karnemin suresi bu yil sonu annemin karnesinin suresi 2 hafta sonra doluyor. Yesilkart kalktigina gore nasil bir isleme tabi oluruz. Annem 2022 den maas aliyor ben anneme baktigim icin evde bakim maasi aliyorum. Tesekurler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anneniz 2022 maaşı aldığı için direk GSS kapsamına geçer. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanır. Sizin içinde gelir testi yapılır. Gelir durumunuz düşükse sizde ücretsiz yararlanırsınız yok eğer değilse ücret ödeyerek yararlanırsınız.

Eyupuygun

Üye
Üye
Tesekur edrim. Benim bakim ayligindan baska bir gelirim yok. Annemde 2022 den maas aliyor iki kisiyiz aylik 670 ben 330 annem aliyor. Baska gelirimiz yok. Ev kiram 375 lira. Siniri gecermiyiz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1) Asgari ücretin üçte birinin (295.50 TL) altında ise GSS primleri devlet tarafından ödenecek,.

2)Asgari ücretin üçte biri (295.50 TL) ile asgari ücret arasında ise, 295.50 x %12 = 35.46 TL,

3) Asgari ücret (886.50 TL) ile asgari ücretin iki katı arasında ise, 886.50 x %12 = 106.38 TL,

4) Asgari ücretin iki katından (1.773 TL) daha fazla ise, 1.674 x % 12 = 212.76 TL,
Ödeyecekler.

Eyupuygun

Üye
Üye
Anladim. Vakit ayirip yardim ettiginiz icin cok tesekur edrim.

Tekerlekli Sandalye