Engelli maaşı almak için aranan şartlar?

ayça52

Üye
Üye
siteye yeni üye oldum biraz acemiyim engelli maaşı için gerekli şartları öğrenmek istiyorum kızımdan dolayı bakım ücreti alıyorum eşimden ayrıyım vekaleti bende 3 çocuğum var biri üniversite hukuk okuyor evim kira ayrıca annemden ölüm aylığı alıyorum 805 tl çocukların babası memur engelli kızıma maaş bağlatabilirmiyim 12 yaşında bilgi lendirirseniz çok minnettar olurum

septik

Editör
Editör
Sitemize hoş geldiniz Ayça hanım.
Yeni yönetmelik uyarınca kimler başvurabilir

" Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK,Emekli Sandığı,Bağ-Kur) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,
" Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen,
" 2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen 18 yaşını tamamlamamış % 40 - %100 arası özürlü yakını olanları kapsamaktadır.

Konu gelirlerden giderler çıkarılmadan engelli çocuğunuzun yaşadığı adreste yaşayan kişilerin tüm gelirleri toplanarak aynı adreste yaşayan kişi sayısına bölünür ve çıkacak olan rakam bakım aylığı için 487 tl engelli maaşı içinse 243 tl muhtaçlık sınırını aşmaması gerekiyor.

Bir diğer sizin için sorun oluşturabilecek şey ise annenizden dolayı aldığınız sgk hizmeti engel olurmu konusu.
Siz bulunduğunuz yerdeki valilik veya kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına elinizde bulunan sağlık raporu ile başvuru yapınız inş sonuç lehinize olur.

ayça52

Üye
Üye
teşekkür ederim engelli maaşı için 243 tl muhtaçlık sınırı dediğinizde bu geliri hesaplarken bakım aylığınıda gelire ekliyor muyuz annemden dolayı aldığım sgk hizmeti engel konusu olurmu olmazmı siz kesin olarak bilmiyor musunuz ben bir kez sosyal yardımlaşmaya sorduğumda sgk olmayacak denmişti ben biraz çekimser olduğum için üstüne gidemedim daha fazla sonuçta bununla ilgili kesin kanun ve kurallar vardır değilmi lütfen yardımcı olun gittiğimde hakkımı savunabileyim en azın dan şimdiden teşekkürler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı gelir olarak eklenmeyecektir, 2022 maaşı alan/alacak kişinin evet ssk'sı olmayacak

Tekerlekli Sandalye