Engelli Maaşı Haciz Edilemez!

Murat.Y

Üye
Üye
19 Ağustos 2014

Halk arasında sakatlık maaşı olarak da bilinen engellilere bağlanan maaşlar haciz edilemeyecek. Engelli bir vatandaşın bankalardan biriyle yaptığı kredi sözleşmesi sonucu aralarında ihtilaf çıkmış ve banka icra takibi başlatarak engeli vatandaşın PTT.deki posta çeki hesabına yatırılan sakatlık maaşını haciz etmiş. Engelli vatandaş da icra mahkemesine engelli maaşının haciz edilemeyeceği, yapılan işlemin hukuka aykırı olduğu yönünde şikayette bulunmuş, mahkeme bu şikayeti dosya üzerinden inceleyerek reddetmiş.

Engelli vatandaşın avukatının temyiz baş vurusu sonucu Yargıtay 12. Hukuk dairesi oy birliği ile engellilere verilen sakatlık maaşlarının haciz edilemeyeceğine hükmetmiştir. Bu karar engelliler açısından son derece önemli, hatta devrim niteliğinde bir karardır. Sakatlık maaşı alan ve her hangi bir nedenle maaşına haciz konan vatandaşlarımız itirazlarını yapabilirler. Maddi olanakları yetersiz olduğundan engellilere devletin bağladığı maaş son derece düşük miktarda. Bir de bu maaşın haciz edilmesi engelliyi zor durumda bırakacak. Dolayısıyla da verilen yüksek mahkeme kararı isabetlidir.

Emeklilerin emekli maaşları, engellilerin sakatlık maaşları, hastalık yardımları, sağlık ödenekleri nafaka borcu dışında haciz edilemez. Genelde vatandaş bu durumlar bilmediğinden, yapılan işlem sonrası itirazda bulunmadığından hukuka aykırı da olsa işlem tesis edilmekte. Oysa, icra müdürleri bu durumları resen dikkate alarak haciz taleplerini geri çevirmelidir.

Yargıtay 12. Hukuk dairesinin verdiği karar ve konuyla ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşırken; icra müdürlerinin de konuya dikkatini çekmek, avukat arkadaşların engellilere ödenen sakatlık maaşlarıyla ilgili konularda daha duyarlı olmaları ve engelli vatandaşlara yardımcı olmalarını da arzuladığımdan konuya değindim. Ankara Koçhisar’da yaşayan ve Yargıtay kararının çıkmasına vesile olan engelli vatandaşı da mücadele azminden dolayı kutluyorum. Bütün bireyler engelli olsunlar ya da olmasınlar, haklarını sonuna kadar aramalıdırlar.

Saygılarımla.

Salih Mehmet Aslan
yenihabergazetesi.net

kosovali1

Üye
Üye
Meraba iyi günler ben engelli emekliyim maaşın 1000 tl hiç bir işte çalışamıyorum 18 yaşındaki engelli oğluma nafaka odermiyim

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=10265]kosovali[/MENTION]

Bu konuda net bilgi sahibi değilim ancak 2017 yılında açılan bir davada engelli maaşı alarak devletten yardım alan erkek yoksulluk nafakası vermek zorunda değildir diye bir karar çıkmıştı. O kararın geçtiği haberi bulabilirsem sizinle paylaşırım.

Tekerlekli Sandalye