Engelli maaşı haczedilemez!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Evde Bakım Maaşı, Engelli Aylığı, dul ve yetim aylığı, yaşlılık maaşı gibi aylıklara T.C. yargı kararlar ışığında ve Anayasal hak kapsamında hiçbir şekilde haciz edilemez olduğu net şekilde belirtilmiştir.

Bu türdeki maaşlara banka, devlet ya da alacaklı kişi hiç bir koşulda kişinin onayı olmadan kesinti olmaz ve haciz edilemez. Maaşınıza herhangi bir noter kanalı ile haciz işlemi uygulanırsa, itiraz ederek haciz işlemini kaldırabilirsiniz.

Yaşanan örnek;

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde, aldığı sakatlık maaşına haciz konulduğunu belirten vatandaşın açtığı itiraz davasını reddeden yerel mahkeme kararı, Yargıtay tarafından bozuldu.

Şikayetin niteliği gereği duruşma açılmak suretiyle borçlunun PTT posta çeki hesabına yatırılan paranın niteliğinin araştırılması ve haczin sakatlık maaşına ilişkin olduğunun anlaşıldığına dikkat çeken Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, şikayetin kabulü ile haczin kaldırılmasına karar verilmesi gerekirken, evrak üzerinden ve eksik inceleme ile şikayetin reddi yönünde hükmü yasaya aykırı buldu.

Şereflikoçhisar’da ikamet eden bir vatandaş, kredi sözleşmesi imzaladığı bankanın 2013 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yatırdığı PTT hesabındaki maaşından bin 188,20 liranın tahsil edilmesini yargıya taşıdı. Yasa gereği, sakatlık maaşının haczedilemeyeceğini dile getiren vatandaş, Şereflikoçhisar İcra Hukuk Mahkemesi’ne 'icra takibine itiraz' davası açtı. Duruşma açılmaya gerek görmeyen mahkeme, borçlunun talebini geri çevirdi. Karar, maaşına haciz konulan vatandaşın avukatı aracılığıyla temyiz edildi. Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, mahkemece dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda, alacaklının talebi üzerine icra müdürlüğünce PTT şube müdürlüğüne yazılan müzekkerede, borçlunun posta çeki hesabına "maaş hariç" yazılmak suretiyle borç miktarınca haciz konulmasının talep edildiğine dikkat çekti.

"DURUŞMA AÇILIP, HESAPTAKİ PARANIN NİTELİĞİ ARAŞTIRILMALIYDI"

Yerel mahkemenin verdiği hükmü yasaya aykırı bulan Yargıtay kararında, 5510 Sayılı Yasa'ya göre sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu kurum nezdinde doğan alacaklarının devir ve temlik edilemeyeceğine işaret edildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi: "Gelir, aylık ve ödenekler 88. maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. ‘Haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde icra müdürü tarafından reddedilir’ hükmü getirilmiştir. Buna göre muvafakatin geçerli olması için borçlu hakkındaki icra takibinin kesinleşmiş olması yeterlidir. Somut olayda her ne kadar alacaklı tarafça yürütülen takibin borçlu aleyhinde kesinleştiği görülmekte ise de borçlunun almakta olduğu sakatlık maaşına haciz konulması hususunda açık bir muvafakatinin bulunmadığı anlaşılmaktadır.

O halde mahkemece, şikayetin niteliği gereği duruşma açılmak suretiyle borçlunun PTT posta çeki hesabına yatırılan paranın niteliğinin araştırılması ve haczin sakatlık maaşına ilişkin olduğunun anlaşılması halinde, şikayetin kabulü ile haczin kaldırılmasına karar verilmesi gerekirken, evrak üzerinden ve eksik inceleme ile şikayetin reddi yönünde hüküm tesisi isabetsizdir. Borçlunun temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

Suffle

Üye
Üye
Kyk borcumdan dolayı 2022 engelli maaşıma e haciz uygulanacak diye çok korkuyorum. Olası bir durumda mahkeme harici haczi vergi dairesi mi kaldırır. ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Suffle,

Öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödenmesinde “çalışamaz” ibareli raporu bulunan engellilerin borçları tamamen silinmekte, diğer engellilerde ise alınan öğrenim ve katkı kredisinin üzerine Toptan Eşya Fiyat Endeksi'ne (TEFE) göre eklenen faizin %50′si indirilmektedir.

''Çalışamaz'' ibareli rapor alırsanız Kyk borcunuz otomatikman silinmiş olur.

Aslında bu konuyla ilgili bir de yapılandırma var ama bence hiç gerek yok ne yapılandırması komple sildirin gitsin...

Bol şans dileğimle,

Suffle

Üye
Üye
Engelli raporum bile %42. İş göremez raporu vermezler ki.

İsen Buga

Üye
Üye
Engelli raporum bile %42. İş göremez raporu vermezler ki.

sadece faizi ödemezsin diyor GAZOZ AĞACI Kardeşimiz; bende ilave yapacağım: yapılandırma yaptığınızda yanı faizi sildirdiğinizde mutlaka ödemelisiniz. altı çizgili verdim.

Suffle

Üye
Üye
İsterlerse faizi silsinler isterlerse borcun yüzde ellisini silsinler. Yine de ödeyemem. Ödeme gücüm yok. Ayda 567 lirayla açlıktan ölmeden hayatta kalmaya çalışıyorum. Yapılandırma hayal benim için.

İsen Buga

Üye
Üye
İsterlerse faizi silsinler isterlerse borcun yüzde ellisini silsinler. Yine de ödeyemem. Ödeme gücüm yok. Ayda 567 lirayla açlıktan ölmeden hayatta kalmaya çalışıyorum. Yapılandırma hayal benim için.

engeliniz nedir kardeş?
Öde yada ödeme demiyorum: keyfine kalmış bir durum. durumum bu diyorsan birşey demiyorum. Allah hepimizi beterinden korusun.

Suffle

Üye
Üye
Kısmi görme engelliyim. Şu anda da farklı bir rahatsızlıktan ışın tedavisi alıyorum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Suffle,

Öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödenmesinde “çalışamaz” ibareli raporu bulunan engellilerin borçları tamamen silinmekte, , sizin için nette aradım buldum yani borcunuzun tamamen silinmesi için tek yapacağınız işlem; raporunuza ''Çalışamaz! '' ibaresini işletmek olacaktır.

Bunun çok zor olacağını tahmin edebiliyorum, yeniden heyete başvurmak, bir sürü prosedürle uğraşmak vb ama sonuç değer olacak yada aklıma gelen bir çözüm yolu daha var ki o da beklemek: KYK kredilerinin silinmesi için affın çıkmasını beklemek..ne zaman olur bilemiyorum ama tahminim seçim öncesi olacak gibi görünüyor. Siz çalışamıyorsunuz ama çalışıp kazananlar bile bu borcu ödemekte zorluk çekiyorlar ve ne yazık ki borç hızla katlanarak büyüyor, kesin ve en önemli sonuç bu...

Tekerlekli Sandalye