Engelli maaşı ve bakım ücreti

sihirbaz

Üye
Üye
Benim şöyle bir sorum olacak 16 yaşinda bir kardeşim var evde diyalize giriyo kendisinin raporu %90
kendisi engelli maaşi alabilirmi yanliz sağlik güvencesi babamdan yaralaniyo babam sgk emekli.:)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evde bakım maaşı için soruyorsan babanın sağlık güvencesinden yararlanmak bakım ücreti almaya mani değil. Raporunda ağır özürlüdür ibaresi varsa, kişi başı gelir 487 tl yi geçmiyorsa başvurup şansınızı denemenizde fayda var.

serderyas

Üye
Üye
ben de bu başlık altında hemen sormak istiyorum konuları incelerken ,Babam alzheimer hastası mahkeme kararı ile de ben vasi tayin edildim...emekli maaşı var bunu alıyor mu almıyor mu heniz hiç bir bilgim yok fakat bu Engelli maaşı ve bakım ücretinden yararlanabiliyor muyuz ?

septik

Editör
Editör
Babanız kendisi emekli ise 2022 engelli maaşından yararlanamaz fakat yukarda Halil beyin bahsettiği gibi sağlık raporunda ağır özürlü ibaresi varsa ve babanızın bulunduğu adreste ki tüm gelirler yine o adresteki yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başı 487 tl nin altında bir rakam çıkıyorsa bakım maaşı bağlanabilir.

serderyas

Üye
Üye
Babanız kendisi emekli ise 2022 engelli maaşından yararlanamaz fakat yukarda Halil beyin bahsettiği gibi sağlık raporunda ağır özürlü ibaresi varsa ve babanızın bulunduğu adreste ki tüm gelirler yine o adresteki yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başı 487 tl nin altında bir rakam çıkıyorsa bakım maaşı bağlanabilir.

raporu mahkemede ben göremediğim için bakıma muhtaçtır dendiğini biliyorum ama söylediğiniz bu ağır özürlü kapsamına girip girmediğini nasıl öğrenebilirim ?

septik

Editör
Editör
Sağlık raporunu aldığınız hastahaneden isteyebilirsiniz.
Bakım maaşı için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna müracat ederseniz sizi yönlendirirler ve sizden yeni bir raporda istiyebilirler eski raporunuzun ne kadar önce alındığıda önemlidir

serderyas

Üye
Üye
4 ay oluyor ..muhtemelen yeniden isteyebilirler ama
Teşekkür ederim bu arada.. bulnduğum ilçede sosyal yardımlaşmaya mı gitmeliyim,söylediğiniz gibi Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna mı ?

septik

Editör
Editör
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna gitmelisiniz.

Tekerlekli Sandalye