Engelli masi kesilmis

Cinar58

Üye
Üye
Slm arkadaslar abimin masi kesilmis hanede 3 kisiyiz sadece annem aylik aliyor 1660 tl bide arabamiz var ama arabanin parasini rahmetli babam odedi otv indiriminden faydalandik.diyeceksinizki araba var fakat araba 2011 den beri vardi gecen yilda vardi nasil oluyorda bu sene abimin ayligini kesiyorlar yardimci olabilirmisiniz

septik

Editör
Editör
[MENTION=24993]Cinar58[/MENTION]

Aslm. Sizin hanede 3 kişi iseniz x 701,33 kişi başı gelir = 2104 TL nin altında bir geliriniz olması gerekir. Oturduğunuz hane dışında aracın ötv siz ödenen kısmın 120/1 i + annenizin maaşı, varsa arsa, tarla, başka bir konut gibi gelir sayılabilecek varlıkların tamamı muhtaçlık sınırı hesaplanırken dikkate alınıyor, sırf aracınız var diye 2022 maaşınız kesilmemiş olabilir.

Gelir hesabınızı yapın eğer 2104 tl nin altında bir rakam çıkıyorsa sydv na itiraz dilekçesi yazın ve dilekçenizde size yazılı bilgi vermelerini isteyin, gelecek olan cevaba göre tekrar değerlendiririz.

Cinar58

Üye
Üye
Septik abi bugunki degerden hesapliyorlar galiba biz 2016 almistik 55.0000 tlye otv indirimiyle 55bindenmi hesapliyacaz

septik

Editör
Editör

Şu şekilde hesap edebiliriz, 55000 TL aracın değeri / 120 = 458 TL gelir.

Annenizin maaşı 1660 TL + araçtan gelir sayılan 458 TL = 2118 Tl toplam geliriniz.

2118 TL gelir / 3 kişi = 706 TL kişi başı geliriniz var. Dolayısı ile 2020 yılı kişi başı gelir krıteri olan 701 TL yi aştığınız için 2022 maaşınız kesilmiş.

Her yıl gelir krıteride diğer kira, emekli maaşı, rayiç değer gibi gelirlerde değiştiği için güncelleniyor.

gececi01

Üye
Üye

Annenizin maaşı 1660 TL + araçtan gelir sayılan 458 TL = 2118 Tl toplam geliriniz.

2118 TL gelir / 3 kişi = 706 TL kişi başı geliriniz var. Dolayısı ile 2020 yılı kişi başı gelir krıteri olan 701 TL yi aştığınız için 2022 maaşınız kesilmiş.

Her yıl gelir krıteride diğer kira, emekli maaşı, rayiç değer gibi gelirlerde değiştiği için güncelleniyor.

en büyük sorun bence 701 tl mi yoksa araçmı 701 tl yi geçtiği içinmi yoksa araç olduğu içnmi

kişi başı 5 tl fazla yani devlet adına siz zenginsiniz burası türkiye hoşgeldiniz

septik

Editör
Editör
[MENTION=4669]gececi01[/MENTION]

Yasal anlamda bakarsak, muhtaçlık sınırı 701 TL aşıldığı için haklı olarak 2022 maaşı kesilmiş.

Araç olayına şöylede bakabiliriz, kişi 5 yıl %70 üzeri 2022 engelli maaşı alsa, bugünün rakamıyla toplamda 805 maaş x 60 ay = 48,300 TL eline geçiyor.
Peki ortalama 200bin tl lik araç alındığını varsayarsak yaklaşık 90 bin - 100 bin arası kar sağlamış oluyor.

Yukardaki hesaba göre 2022 maaşının kesilmesi ne kadar doğru? 2022 Maaşı almakmı ? Araç almakmı ? Mantıklı.

gececi01

Üye
Üye

Yasal anlamda bakarsak, muhtaçlık sınırı 701 TL aşıldığı için haklı olarak 2022 maaşı kesilmiş.

Araç olayına şöylede bakabiliriz, kişi 5 yıl %70 üzeri 2022 engelli maaşı alsa, bugünün rakamıyla toplamda 805 maaş x 60 ay = 48,300 TL eline geçiyor.
Peki ortalama 200bin tl lik araç alındığını varsayarsak yaklaşık 90 bin - 100 bin arası kar sağlamış oluyor.

Yukardaki hesaba göre 2022 maaşının kesilmesi ne kadar doğru? 2022 Maaşı almakmı ? Araç almakmı ? Mantıklı.

ozaman engelli ötv den muaf araç balığa atılan bir yem konumunda bence devlet engellisine 800 tl maaş bağlıyor sonra bu engellinin kıyıda köşede yastık altında doları çeğreği varmı yokmu anlamak için sana ucuz araç diyor sonra bende sazan gibi atlıyorum ruhsat bana geçince devlet sobe diyor aslında radar kurulan yere tabela kurulduğu gibi yani önceden haber edildiği gibi bundada buna benzer bir uygulama şart veya ebgelli kişi ve ailesi bu tuzağa düşmemeli bence olayın tamamen tuzak olduğu aşikar

olayın aslına bakarsanız

engelli birey

araca + maaşa + kömüre + sgk ya +market yardım kartına +evde bakıma + hülasa hepsine layık ve haketmekte

ben de kalp hastalığı var böbrek yok hiper tansiyon var ortapedik engel var neden hepsine layık olmayayım benim gibi bir çok insan bu ülkede mağdur bırakın o mağdurların eğlenceside yukarıda sıraladığım maaş araç market odun kömür olsun genelini toplasanız bile DHMİ 1 yıllık özel çerez tüketimi etmez susurluk belediyesinin çerez faturası etmez

DOCO nun 1 haftalık uçaklara servis ettiği kahvaltı etmez sayın devlet yakışmıyor gerçekten yakışmıyor

septik

Editör
Editör

Haklısınız, engellilerin daha fazla ihtiyaç olarak gördüğü araç konusunda vergi indirimi yaparak avantaj sağlarmış gibi görünüp, sonrasında aracı bahane ederek maaşlarını kesmek yanlış bir tavır.

Diğer konu ise belirttiğiniz gibi bütçeden çerez parası gibi ayrılmış bir destek. Sebebi muhtaçlık sınırı uygulaması ile sosyal yardım alanları sınırlı tutmak. Gerçek anlamda engellileri birey kabul edip kendi gelirlerinden sorumlu tutarlarsa mevcut sayı artacağı için ayak oyunları ve laf salatası ile oyalamaya devam ediyorlar.

mt_44

Üye
Üye
en büyük sorun bence 701 tl mi yoksa araçmı 701 tl yi geçtiği içinmi yoksa araç olduğu içnmi

kişi başı 5 tl fazla yani devlet adına siz zenginsiniz burası türkiye hoşgeldiniz

Maaşı alırken burası Türkiye değilmiydi.

gececi01

Üye
Üye

295 tane çeşitli verginin olduğu bir ülkedeyiz
benzinin en pahalı olduğu
elektrik su hakeza

öyle değilmi mt_44 isimli vatandaş bu ülkede en küçük deprasyonda krizde memurunmu maaşından kesinti olur engelli dul yetimin mi

sanki türkiyede olmayan birşeymiş gibi beni kınadığınızı hissediyorum maaşı alırken iyi ama 5 tl fazlalıktan dolayı engelli maaşına yada hakkına dokunulduğu bir anı kınamak
tan dolayı kınandığımı hissettirdiniz

öyleya burası refahın beşiği kuveyt hatta katardan da refah türkiye burada engellinin hakkı tastamam verilir hatta fazlasıyla verilir ama engelli inkar eder

öyleya yeterki hanenize 3 kuruş girmesin uzaya gönderilen uydularla hemen tespiti yapılır size 100 kuruş hediye daha verilir

öyleya burada engell haklarına asla dokunulmaz herkesten en yüksek meblayı engelli yetim dul alır

öyleya ben haksızım banamı kalmış 5 tl için eleştrimek yalan söylemek haksızlık yapmak iftira atmak mt_44 haklı maaşı alırken burası türkiye değilmiydi

öyleya sana engelli aracı fazla varsa aracın yeşilkart alamazsın mt_44 arkadaş doğru söylüyor maaşı alırken burası tr değilmiydi

öyleya 40 tl ile 70 tl arasında zam verldi neden inkar ediyonuz ailenizle doya doya yiyin mt_44 öyle diyor özür kardeş ya

sen haklısın ben iftira attım türkiye şartlarında her engelli birey zengindir ve en küçük krizde engelliye verilen maddi sosyal yardımlara dokunulmaz önce memurdan millet vekilinden keserler

önümüzdeki ağustos ayında engelliler adına zam istemiyoruz verilen 805 tl fazla bile kalıyor artıyor para öyleya maaş alırken burası türkiye

cimere yazacağım buradaki adresi mt_44 arkadaşı referans gösterecem kesinlikle 1 yıl zam yapılmasın engelli maaşına para fazla hatta artıyor

gececi01

Üye
Üye

sen zengin bir arkadaşa benziyorsun aldığım engelli maaşı okadar fazlaki harcadım harcadım doya doya bitti lakin yetmedi ilaç parama acilen

BRİLANTA 90 mg lazım kalp ilacı 400 tl cik bana alıp göndereblirmisin 3 kutu lazım acil elimdeki bitmek üzere

işim yok sgk yok kalpten dolayı çalışamıyorum engelli aracı var diye yeşilkart lüx olmuş bana bir el atıversen sen diyosunya 805 tl herşeye yeter hatta artar bile

ENGELLİ ARACI EŞİMİN VEFAT ETTİĞİ TRAFİK KAZASI NETİCESİNDE SİGORTANIN VERDİĞİ PARA İLE ALINMIŞ OLUP 3 ÖKSÜZ HİSSEDARDIR FAZLADAN PARA VEYA ZEVK İÇİN ALINMAMIŞ OLUP %92 ENGELLİ KIZ ÇOCUĞU İÇİN KULLANILMAKTA

mt_44

Üye
Üye
Bereket rakamla ölçülmez şükür etmek Hamd etmek gerekir.
Ben 5 kişilik bir aileyi 3ü öğrenci
Sadece 3 ayda bir aldığım maaşla ve şnt çocuk parasıyla geçindiriyordum 2006 dan 2015 e kadar bunun dışında bir kuruş gelirim yoktu 2015 ten sonrada evde bakım maaşı ve 2022 maaşı almaya başladık bunun dışında hiçbir gelirimiz yok. Hamd ediyoruz şükür ediyoruz.
Şikayet etmiyoruz. ALLAH'tan korkuyoruz

gececi01

Üye
Üye
şükrün en hayırlısı namaz dır secde oda zaten borcumuz

kulun zulmüne şükür dilsiz şeytandır

192 çeşit vergi çalışmadan maaş şahsi araçların bedeva benzini ankaradan giden müffettişin çerezinin fatura edilmesi 500 bin lık işin 2 trilyona ihalesi ama kriz oldumu kesin engelli maaşını ve bunada şükür haksızlığı okuyup dile getirenide kınayın maaşı alırken türkiye değilmiydi diye bak hemşerim herşeyin başı oku dur alak suresi sadece namaz farz değildir sadka ve zekatta farzdır cihadda farzdır siz aldığınız engelli maaşının 3 katını almaya muktedir bir ülkede yaşıyorsunuz ama bazı kurnazlar bunu size vermiyor siz sıfırdan 805 tl görünce benim bildiklerimi kınıyor eğleniyorsunuz ya sus yada öğren kolay gelsin

bu ülkede 60 tl zam alan bir kurumu yada kişileri gösterin engelli çaresiz insandan başkası olmayacaktır

mt_44

Üye
Üye
Kriz olunca değil hak etmeyince kesilir maaş. Bu kadar basit.
Amma uzattın be kardeşim.
RABBİM herkesin yardımcısı olsun inşallah
Allah'a emanet ol.

gececi01

Üye
Üye

geçen hafta adana sydv ye gittim aracın 120 de birini almıyorlar tamamını almışlar 80 bin tl yi 12 ye bölüp evde bakım ve engelli maaşı ile cocuğun staj maaşınıda ekleyip kişi başı 1050 tl toplamda 6 kişiyiz 6500 tl gelir var demiş vicdansızlar halbuki 1460 tl evde bakım 805 tl de engelli maaşı var sayın septik lütfen bu konuya daha sağlam bir kaynak bulursak daha iyi olacak aracı 120 de biri değil rayiç bedeli gerçek bedeli baz alınıyor

septik

Editör
Editör

Sağlam kaynak derken 2022 yasasının uygulanmasına dair yönetmelik var aşağıda verdim, 8. maddenin 7. fıkrası ve 15. fıkrasının b bendi açıkça yazıyor. Sydv kafasına göre işlem yapacaksa neden yasa, yönetmelik var ben anlayamıyorum. İsterseniz cimere şikayet edin, büyük ihtimalle gelecek cevap sizin haklılığınızı içeren bir yazı olur, o yazıyla sydv na tekrar gidersiniz. Yada cimer belirttiğiniz sydv na sorar bir şekilde size dönüş olur, ona göre hareket edersiniz.

Resmî Gazete Tarihi: 25.01.2013 Resmî Gazete Sayısı: 28539

65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Engelli ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik

(8) (Değişik:RG-19/8/2018-30514) Engelli aylıklarında, aylığa hak kazanma durumları uygun olanların muhtaçlığı; gelir, servet ve harcamalar esas alınarak aşağıdaki şekilde belirlenir.

a) Hanenin gelir durumu;

1) Tespit veya beyan edilen aylık net maaş, ücret, nafaka, yevmiye ve her ne ad altında olursa olsun elde edilen diğer gelirlerin yıllık tutarının aylık ortalaması,

2) Hanenin ikamet ettiği konut haricinde diğer konutları için takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelinin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı,

3) İkamet edilen konut haricindeki konut için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa konutun rayiç bedelinin 120’de biri,

4) Dükkânlar için takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı,

5) Dükkân için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa dükkânın takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelinin 120’de biri,

6) Hanenin depo, arsa, arazi, tarla ve benzeri için rayiç bedelin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen zirai/ticari/kira ve benzeri getirilerinin toplamı,

7) Hanenin binek aracı için aracın kasko veya rayiç bedelinin 120’de biri,

8) Hanenin ticari/zirai amaçlı aracı için aracın kasko bedelinin 120’de biri, kasko bedelinin belirlenememesi halinde ise rayiç bedelinin 120’de biri ile bu araçların takdir edilen veya beyan edilen aylık zirai, ticari, kira ve benzeri getirilerinin toplamı,

9) Hanenin büyük ve küçükbaş hayvanları için il/ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerinden temin edilen yıllık getiri miktarının aylık tutarı,

10) Hanenin tespit veya beyan edilen banka mevduatı gibi menkul serveti için faiz oranına göre hesaplanacak aylık getirisinin iki katı tutarı,

11) 2022 sayılı Kanun gereğince bağlanan aylıklar hariç olmak kaydıyla, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesi gereğince yapılan evde bakım ödemeleri dahil, sürekli ve düzenli olarak alınan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,

12) Yıllık tarımsal destek geliri tutarının aylık ortalaması,

13) Aynı hanede ikamet etmemesine rağmen nafaka yükümlüleri tarafından sağlanan destek tutarı,

14) Uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışanların gelirleri,

15) Diğer gelirlerin toplamının aylık ortalaması,

dahil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

b) Vergi indirimlerinden faydalanılarak alınan ve engelli adına kayıtlı olan araçlar için vergiler indirilmiş tutarın 120’de biri dikkate alınarak hanenin geliri hesaplanır.

c) Bu fıkranın (a) bendinin alt bentlerinde yer alan taşınır ve taşınmazların tespit edilen rayiç bedellerine ilişkin değerlendirmeyi Mütevelli Heyeti yapar.

ç) Hanenin harcama durumu; emsal kira bedeli hariç gıda, giyim, ısınma, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence ve benzerlerine yapılan yıllık ödemelerin aylık ortalaması dâhil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

d) Harcamalar, hanenin gelir seviyesinin bir göstergesi olarak dikkate alınır. Emsal kira bedeli dışındaki harcamalar bu fıkranın (a) bendine göre hesaplanacak gelir tutarından hiçbir şekilde çıkarılamaz.

e) Hanenin tespit/beyan edilen harcamalarının bu fıkranın (a) bendine göre tespit edilen gelir tutarından fazla olması durumunda harcama ve gelir arasındaki fark gelire eklenir.

f) Bu fıkranın (a) bendine göre tespit edilen gelir tutarının beyan/tespit edilen harcama düzeyinin üzerinde olması durumunda harcamalar gelire eklenmez.

gececi01

Üye
Üye

Sağlam kaynak derken 2022 yasasının uygulanmasına dair yönetmelik var aşağıda verdim, 8. maddenin 7. fıkrası ve 15. fıkrasının b bendi açıkça yazıyor. Sydv kafasına göre işlem yapacaksa neden yasa, yönetmelik var ben anlayamıyorum. İsterseniz cimere şikayet edin, büyük ihtimalle gelecek cevap sizin haklılığınızı içeren bir yazı olur, o yazıyla sydv na tekrar gidersiniz. Yada cimer belirttiğiniz sydv na sorar bir şekilde size dönüş olur, ona göre hareket edersiniz.

Resmî Gazete Tarihi: 25.01.2013 Resmî Gazete Sayısı: 28539

65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Engelli ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik

(8) (Değişik:RG-19/8/2018-30514) Engelli aylıklarında, aylığa hak kazanma durumları uygun olanların muhtaçlığı; gelir, servet ve harcamalar esas alınarak aşağıdaki şekilde belirlenir.

a) Hanenin gelir durumu;

1) Tespit veya beyan edilen aylık net maaş, ücret, nafaka, yevmiye ve her ne ad altında olursa olsun elde edilen diğer gelirlerin yıllık tutarının aylık ortalaması,

2) Hanenin ikamet ettiği konut haricinde diğer konutları için takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelinin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı,

3) İkamet edilen konut haricindeki konut için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa konutun rayiç bedelinin 120’de biri,

4) Dükkânlar için takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı,

5) Dükkân için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa dükkânın takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelinin 120’de biri,

6) Hanenin depo, arsa, arazi, tarla ve benzeri için rayiç bedelin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen zirai/ticari/kira ve benzeri getirilerinin toplamı,

7) Hanenin binek aracı için aracın kasko veya rayiç bedelinin 120’de biri,

8) Hanenin ticari/zirai amaçlı aracı için aracın kasko bedelinin 120’de biri, kasko bedelinin belirlenememesi halinde ise rayiç bedelinin 120’de biri ile bu araçların takdir edilen veya beyan edilen aylık zirai, ticari, kira ve benzeri getirilerinin toplamı,

9) Hanenin büyük ve küçükbaş hayvanları için il/ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerinden temin edilen yıllık getiri miktarının aylık tutarı,

10) Hanenin tespit veya beyan edilen banka mevduatı gibi menkul serveti için faiz oranına göre hesaplanacak aylık getirisinin iki katı tutarı,

11) 2022 sayılı Kanun gereğince bağlanan aylıklar hariç olmak kaydıyla, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesi gereğince yapılan evde bakım ödemeleri dahil, sürekli ve düzenli olarak alınan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,

12) Yıllık tarımsal destek geliri tutarının aylık ortalaması,

13) Aynı hanede ikamet etmemesine rağmen nafaka yükümlüleri tarafından sağlanan destek tutarı,

14) Uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışanların gelirleri,

15) Diğer gelirlerin toplamının aylık ortalaması,

dahil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

b) Vergi indirimlerinden faydalanılarak alınan ve engelli adına kayıtlı olan araçlar için vergiler indirilmiş tutarın 120’de biri dikkate alınarak hanenin geliri hesaplanır.

c) Bu fıkranın (a) bendinin alt bentlerinde yer alan taşınır ve taşınmazların tespit edilen rayiç bedellerine ilişkin değerlendirmeyi Mütevelli Heyeti yapar.

ç) Hanenin harcama durumu; emsal kira bedeli hariç gıda, giyim, ısınma, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence ve benzerlerine yapılan yıllık ödemelerin aylık ortalaması dâhil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

d) Harcamalar, hanenin gelir seviyesinin bir göstergesi olarak dikkate alınır. Emsal kira bedeli dışındaki harcamalar bu fıkranın (a) bendine göre hesaplanacak gelir tutarından hiçbir şekilde çıkarılamaz.

e) Hanenin tespit/beyan edilen harcamalarının bu fıkranın (a) bendine göre tespit edilen gelir tutarından fazla olması durumunda harcama ve gelir arasındaki fark gelire eklenir.

f) Bu fıkranın (a) bendine göre tespit edilen gelir tutarının beyan/tespit edilen harcama düzeyinin üzerinde olması durumunda harcamalar gelire eklenmez.

sayın septik ben size kızmıyorum yanlış anlamayın lütfen kişi başı 1050 tl gelir yazmış adana sydv bana bunu sgk dan öğrendim sydv ye gittim 12 aylık baz alınarak 80 bin araç 17 bin tl evde bakım maaşı 9660 tl engelli maaşı 4400 tl staj maaşı 12 ye böldünüzmü aylık toplam 9200 tl benim eve para giriyormuş bu paranın yarısı benim evime girse ben her ay koç keserim yahu bu adaletmi dünyanın neresinde böyle bir hesaplama yöntemi var hadi diyelimki dos doğru bir hesaplama tamamda seneye bu 80 bin tl harcama ile bitmeyecekmi ozaman seneye 80 bin tl bittiği için hesaba dahil etmeyin ben sayın septikten bunu merak edip küçük bir arştırma ve tartışma başlatmasını istedim hepsi bu hem sizin için bir bilgi hem siteniz için çözümcü bir grup hemde garibanlar için ise daha doğru bir bilgi kaynağı olur diye bazan konuyu kurcalamak istiyorum konuyu irdeleyip çocuğumun 2 ay sonra bitecek stajından sonra muhtemelen haziran sonu cimere bildirip size geri bildirim yapacağım

septik

Editör
Editör

Bana kızdığınızı düşünmemiştim, ben sydv nin vatandaşa çektirdiği sıkıntılara serzenişte bulunmuştum. Bahsettiğiniz şekilde bir tartışmanın çokta anlamı olmaz diye düşünüyorum sebebi elden başka birşey gelmeyeceği için sydv ve asp bakanlığını eleştirmekten geçer, bununda kimseye faydası olmaz.

Sitemizin ve benim yapmaya çalıştığımız, engelli dostlarımızın yasa ve yönetmeliklere uygun bir şekilde mevcut hakları hakkında bilgilendirmek eksik hatalı bir durum varsa aklımızın erdiğince yol göstermek.

Elbetteki siz ve sizin gibi üyelerimizin haksızlığa uğradığı durumlarda en etkin yol yasa ve yönetmelik üzerinden hatayı tespit edip bu şekilde olmalıydı ve yapılabilecekler şunlardır şeklinde yardımcı olmaya çalışmak, böyle durumlarda malesef fazla seçenek yok, önce resmi kurumlardan, örneğin sydv na itiraz edip itirazınıza yazılı cevap isteyip bu cevabın yönetmelikleki karşılığının doğruluğunu yanlışlığını tespit edip haksızlık varsa direkt dava açarak hak aramaktan başka çarede yolda yok malesef.

Tekerlekli Sandalye