Engelli memur emekli olduğunda ikramiye alıp tekrardan çalışabilir mi?

meister78

SMS Activated
arkadaşlar merhaba,

2001 sgk başlangıcım var toplam 4.320 prim günüm mevcut.%42 engelliyim.10/05/2013 tarihinde engelli memur olarak göreve başladım.forumlarda farklı farklı seyler okudum kafam iyice karıştı.şuan benim emeklilik şartalrımla ilgili birkaç sorum olacak;
1-4.320 prim gününü memuriyet başlangıç tarihimi bulmak için geriye gittiğimde 2001 yılına denk geliyor..ozaman ben 2008 öncesi kanuna göremi emekli olacağım(15 yıl 5.400 gün)
2-suan 3 yıla yakındır memur olarak görev yapmaktayım.15 yıl sürem 2016 yılı agustos ayı gibi doluyor.bu sürede emeklilik müracaatı yaptığımda emekli ikramiyesi alabilecekmiyim?
3-kısmet olurda emekli olursam özelde sgk olarak tekrar çalışabilirmiyim?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Yanlış hesap yapıyorsunuz. Sizin SGK başlangınız 2001 başka bir deyişle sigorta başlangıç tarihiniz 2001. Siz kamudan emekli olacağınız için emeklilik hesaplamanız yapılırken engelli memur olarak göreve başladığınız tarih dikkate alınıp ona göre hesaplama yapılacak. Bu durumda siz 18 yıl 4 bin 600 günle emekli olacaksınız. Fakat burda da şöyle bir durum var. 18 yıllık sigortalılık tarihi hesaplanırken sizin sigorta başlangıç tarihiniz olan 2001 yılı tam olarak dikkate alınmayacak. SGK engelli memurun emeklilik hesaplamasını yaparken atıyorum 8 yıl ssk lı çalışmışlığı varsa bunda kırpma yapıyor. Tam olarak nekadar kırpma yapıyor onu bende tam bilemiyorum. (sağlık teknikeri k.adlı üyemiz konuya ilişkin detaylı bir açıklama yapacaktı. Laf açılmışken onuda konudan haberdar edelim. :)
Diğer sorularınıza gelince. Evet SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödeyerek yeniden çalışabilir ve emekli ikramiyesi alırsınız.

Geri