Engelli memur statüsünde işe başladım. Memuriyetten önceki sigortalarımı.?

merhaba arkadaşlar
1979 doğumluyum ortapedi engelliyim

engelli memurum işe engelli olarak girdim vergi indiriminden yararlanıyorum işe giriş tarihim 02.08.1999 yani memurlukta geçirdiğim süre 13 yıl 2 ay 8 gün
memuriyetten önce sigortalı olarak 470 gün
engelli memurlukta 15 yılı doldurmam gerekiyormu yoksa memuriyetten önce çalıştıgım sigorta gün sayısı 470 günüde saydırabilirmiyim bu hesaba göre hangi tarihte emekli olabilirim arkadaşlar
yani 15 yılı doldurmama 470 gün kalarak emekli olablirmiyim yoksa memurluktamı 15 yılı doldurmam gerekir
ayrıca bu sigortalı çalıştıgım günü saydırırsam emeklilikte tekrar rapor isteme durumu olurmu SGK nın ,tekrar rapor istemesi durumunda %40 alamayabilirim ,yani öğrenmek istediğim sigorta günümü saydırabilirmiyim eger saydırırsam tekrar rapor istenirmi

Geriye dönük hizmet birleştirmesi yaparak sigortalı hizmetlerinizi emekliliğinize saydırabilirsiniz...Engelli memur olduğunuzdan yaş durumu sizi bağlamaz 15 yılı doldurduğunuz da (ssk'lı hizmetinizde bu süreye dahildir) emekli olabilirsiniz...Emekli sandığının vergi indiriminden faydalanılsa bile yeniden rapor istediği hallerde oluyormuş...Siz sigorta hizmetinizi 470 gün olarak belirtmişsiniz ancak elinizde kesin bir döküman varmı hizmet birleştirmesinde bu süre güne çevrilip memuriyet hizmetine eklenmek suretiyle birleştirme yapılıyor...Süre kesinse hesaplayabilirim...

1: 15 Yılda emekli olursunuz.
2: Emeklilik süreniz geldiğinde memuriyet öncesi sigortalarınız hizmet birleştirmesi yoluyla birleştirilir. Yani hak kaybı yaşamazsınız.
3: İşe özürlü statüsünde başlayan memurlardan emeklilikte yeni rapor istenmez.

Arkadaşım dediğiniz doğrudur ancak Emekli Sandığına tabi olanlar için istendiğini duydum daha doğrusu işe engelli olarak başlayan arkadaşımdan istediler...

Biz şuna yorduk arkadaşımın raporu ilk işe girişte raporu %40'mış emekliliğe müracatta %92'ye yükselmişti, başkalarına muhtaç olunuyorsa emekli maaşı 10 puan artıyormuş o yüzden istenildi diye düşündük ...

İsyerinize personel şubeye gideceksiniz. Dilekçe vereceksiniz. Memuriyetten önce hak ettiginiz primlerinizin intibak yapılmasını talep edeceksiniz. Personel şube (genel müdürlük yada dairesi varsa o değil, sadece sizin özlük haklarınızın saklandığı ve senelik izin aldığınız kısım olacak), prosedür gereğini yapar size durumu tebliğ eder. İşlemler yapılmış ize primleriniz Yıl olarak memuriyetinize katar.

Geri