Engelli memur ve ssk emeklilik

Arkadaşlar merhaba ben 17 yıl 2 ay devlet memuru olarak çalıştım .Daha sonra ayrılarak özel bir kolejde öğretmen olarak çalıştım ssk ya ödenmiş 860 gün primim var.halen ssklı olarak çalışıyorum .şu anda % 44 maliyeden onaylanmış vergi indirimi raporum var emekli olmak istiyorum fakat ssk 1260 gün prim ödemem gerektiğini söylüyor emekli sandığı ise şu anda onlara bağlı çalışmadığım için emekli olamayacağımı söylüyor.rapor elimde kaldım.toplam 20 yılım var ve emekli olamıyorum bana yol gösterirseniz sevinirim.:)

Devlet memuru olarak çalışırken yasal tabiriyle "sakat kadrosundamı" çalıştınız? Maliyeden onaylanan %44 oranındaki vergi indirimli raporu hangi tarihte ve hangi kurumda çalışırken aldınız?

devlet memuru olarak sakat kadrosu ile çalışmadım.Devlet memuru olarak 17 yıl çalıştıktan sonra ssk lı çalışmaya başladım .Temmuz 2014 de yani 3 ay önce rapor aldım ve ssk primim 889 gün bu durumda hizmet birleştirmesi yapamazmıyım emeklilik nasıl olur teşekkürler

Tabiki hizmet birleştirmesi yapılacak. Kesinlikle hak kaybı yaşamazsınız. 2 farklı sosyal güvenlik kurumuna prim ödeyenlerin emekliliğinde kural şudur. son 7 yılın 3.5 yılında en fazla hangi kuruma prim yatırılmışsa o kurumdan emekli olunur. Sizin emekliliğiniz gelmiş. Emekli sandığının emekli etmesi gerekiyor ama topu ssk ya atıyorlar anlaşılan. Biz uğraşmayalım onlar uğraşsın veya başlarından savma taktiği.

Kuruma giderek görevli memura bunları anlatınız. Birden fazla sosyal güvenlik kurumunda çalışması halinde hangi kurumdan emekli olunacağının son 3.5 yılda en fazla prim yatırılan sosyal güvenlik kurmu olduğunu. Yine dinlemezlerse bir üst memura çıkınız. Oda olmadı bir avukat aracılığıyla hareket ediniz. Ama derdinizi tam anlatırsanız avukata gerek kalmaz.

Sgk ya zorla derdimi anlatarak dilekçemi kabul ettirdim şu anda dilekçe Ankara da emekli sandığında görünüyor.raporun incelenmesi ve maaşın bağlanması ne kadar surer.Birde emekli sandığı bizim kriterlerimiz farklı diyor . Bu ülkede hastalıklarda alınan raporlar farklı olabilir mi....

Emekli sandığında ki bir memurla konuştuğumda raporumun inceleneceği genellikle vergi indirimi alanların engelli emekli olamadığını raporların geri çevrildiğini söyledi.rapor tekrar istenebilir mi?raporum yeni emekli olamam gibi bir şey olabilir mi çünkü herkes emekli sandığı kapalı kutu diyor.aynı zamanda emekli sandığında engelli emekliliğnde halen devlet memuru olarak çalışma şartı varmı ?

Vergi indirimi alanlarının engelli emekliliğinden yararlanamadıkları sözü akılla bağdaşır bir şey değil. Zaten vergi indirimi engellilere tanınan bir ha. :)
Hangi kurumdan emekli olunacağına son 3.5 yıldaki primlere yani son 3.5 yılda hangi kurumda daha fazla çalışmışsan ona bakılır. Dolayısıyla aktif olarak devlet memuru olma şartı yok.

Halil Bey malesef emekli dilekçem red oldu. Gerekçe ise halen devlet memuru olarak çalışmamammış.Engelli olarak emekli olmak istediğimde aktif olarak devlet memuru olarak çalışmam gerekiyormuş.ssk da 1260 gün prim ödemem yok diye kabul etmedi.Ben fiili olarak 17 YIL 8 AY OLARAK DEVLET MEMURU OLARAK ÇALIŞTIM .BUNUN DIŞINDA 934 GÜNDE SİGORTADA PRIM gün sayım var.Hizmet birleştirmesi yapılarak %44 raporumu kullanarak emekli olmak istiyorum ama resmi yazı ile her iki kurumda red cevabı verdi.Hani kurumlar birleşmişti nasıl adalet anlamıyorum.şimdi ne yapabilirim bilmiyorum .yasal dayanakları örnekleri ver mı bu konu ile ilgili mahkeme kararı falan yardımcı olursanız sevinirim

Hem SSK hemde emekli sandığı bizden emekli olmazsınız mı dedi yani? İyi güzelde siz hangi kurumdan emekli olacakmışsınız? Böyle saçma şey olurmu yahu. Ben konuyu bir avukata devrederek onun aracılığıyla yürütmenizi öneririm.

Acaba askerlik borçlanması yapsanız bu borçlandığınız günler ssk ya sayılabilirmi ? Gerçi tam bir bilgim yok ama belki olabilirmi diye düşündüm.

askerlik borçlanması yapamam çünkü askerlik yapmadım bayanım zaten çalışma süreesine ihtiyacım yok ben 17 yıl 3 ay devlet memuru olarak çakıştım ondan sonrada ssklı olarak çalıştım kurumlar birleşmişti hani 20 yılım var ama ben emekli olamıyorum bunun vardır bir açıklaması keyfi olarak emekli sandığı iş yapıyor yaşanacak yer değil artık ülkemiz

Sn. tkanki,
Geçmiş olsun,
Okuduklarımdan anladığım, iş bilmeyen memurlar sizi oyalamışlar.
Halil Bey'în dediği gibi son yedi yılda hangi sandıktaki gününüz fazla ise o sandığa göre emekli edilmeniz gerekir. Sizin (galiba) Emekli Sandığından emekli olmanız gerekirken oradaki memurlar iki yılı aşkın süredir, SSK priminiz yatırıldığı için bunu olamayacağını düşünmüşler(Durumdan vazife çıkarmışlar.)
Sonuç:
Sizin yerinizde olsam vakit kaybetmeden elimdeki tüm evraklarla Ankara'da emekli sandığının bulunduğu (bir müdürlük var) o yere gider orada yetkili bir amirle durumu tartışır ve neticelendirmeye çalışırdım. (Tabii gişedeki düz memurlara durumu anlatmaz/tartışmazdım.)
Eğer mesafe sorunu varsa ve/veya oradan bir netice alamazsam bir kaç yüz lira öder bu konu hakkında danışmanlık alırdım.(Ben Ali Tezel'i tercih ederdim!)
Son çarem, sosyal güvenlik konularında tecrübeli bir avukatla durumu çözmeye çalışırdım. (Türk Eğitimsen üyesi olduğum için Sendikamdan yardım isterdim ki siz durumunuzu anlattıktan sonra size de yardımcı olacaklarını düşünüyorum.)
Saygılar..

Geri