Engelli Memurların emekliliği ile ilgili yardım

Öncelikli böyle bir siteye üye olmaktan mutluluk duydum. benim sorum şu ; 1998 tarihinde normal statüde memur olarak atandım. 2002 yılında göz hastalığından %40 oranında sürekli ibareli rapor aldım. bu raporla vergi indirimi için müracaat ettim ve 2002 yılından beri vergi indiriminden yararlanıyorum.Bu süreçte bir çok mevzuat değişiklikleri oldu. Şimdi değerli kader arkadaşlarım bilen varsa cevaplarsa çok memnun olurum. Bu bilgilere dayanarak ben emekli olmak için hangi yolu izlemeliyim. emekli olurken benden yeni bir rapor istenirmi ve elimdeki vergi indirimi için aldığım rapor sürekli bu raporla emeklilik başvurusu yaparsam kabul olurmu.Saygılarımı sunuyorum.

Sonradan engelli olan memur şartlarına göre emekli olacaksınız. Buna göre 6 bin 480 gün prim şartını tamamlamanız gerekmektedir.
Daha detaylı bilgi için bakınız.

1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olan kişiler -memuriyete sakat statüsünde başlamış olsalar veya defterdarlıktan sakatlık indirimi hak etmiş olsalar dahi- emekli olacakları tarihte kurum sevki ile yeni rapor almaları gerekiyor. Bu tarihten önce memur olanlardan yeni rapor istenmez.

Halil kardeşim öncelikle sorumu cevapsız bırakmadığın için çok teşekkür ederim. 5510 sayılı yasayı biliyorum bu yasadaki 5434 sayılı kanunun geçiş hükümlerinide okudum ama anlayamadığım sadece uygulamanın nasıl olduğuydu çok teşekkür ediyorum verdiğin bilgilere.

Geri