Engelli memurun emekliliğinde yeni rapor istenir mi?

657 ye tabi olarak çalışan engelli memurların emeklilik günü geldiğinde yeniden sağlık kurulu raporu istenip istenmeyeceği memuriyete başlama tarihine göre değişir. Konuya ilişkin düzenlemeler 5510 sayılı kanun ve 5434 sayılı Kanunun 39'uncu maddesinin j bendinde düzenlenmiştir.

Buna göre 1 ekim 2008 tarihinden önce özürlü statüsünde göreve başlayan engelli memurun emekliliğinden yeniden rapor istenmez. Çünkü bu memurlar 5434 sayılı kanuna tabidirler. Onlar için geçiş hükmü uygulanır. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra (yani 5510 sayılı kanunun resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdiği tarih) göreve başlayan engelli memurun emekliliğinden yeniden sağlık kurulu raporu istenir.

Bu kişiler göreve sakat statüsünde başlasa, vergi indirimi alsa bile değişen bir durum olmaz. Her hal ve şart altında 1 ekim tarihi sonrası işe başlayan engelli memurdan emeklilik günü geldiğinde sağlık raporu istenir.

Ben 1 Ekim 2008den önce normal statüde sigortalı bir işte çalıştım. 2012de de engelli olarak kamuda işe başladım. Sanırım bu durumda benden de yeni rapor isteyecekler zira 1 Ekim 2008den önce engelli statüsünde değil normal statüde çalışıyordum.

Peki hizmet yılım hesaplanırken sağlam statüde çalıştığım 1 Ekim 2008 öncesi yıllarım da sayılacak mı ? Yoksa engelli statüsünde çalışmaya başladığım 2012den itibaren mi hizmet yılım sayılmaya başlanacak?

Evet Mesutcum daha önce çalıştığın sigorta kollarındaki hizmet sürelerin "hizmet birleştirmesi" adı altında birleştirilecek. Yani herhangi bir hak kaybı yaşamayacaksın. Ancak memurlarda hizmet birleştirmesi yapılırken atıyorum ssk da 2 bin günün varsa bu 2 binin günün tamamını değilde bir kısmı alıyorlar örneğin 1.500 gün gibi. Konuya ilişkin bir araştırma yapıp yazacam yada konuyu direk sağlık teknikerine havale edecem. :)

Sağol Halil abı teşekkürler. özelde çok günüm yok zaten 400 küsürlerde sadece. Geçenlerde birleştirmek için gittim dediler gerek yok emekli olana kadar bir yararı yok vs. Emekli olmayı düşündüğümde bunu yapmamı istediler ben de ısrar etmedim artık... İlk işe başlama tarihim 2008in ilk ayları ama normal statüde.. Hizmet yılım hesaplanırken başlangıç tarihi olarak 2008 olması iyi olur. Gerçi daha emekli olmama yarım asır var o zamana kadar Allah bilir neler değişir neler...

O konuda kuşkun olmasın emeklilikte ilk sigortalılık tarihin baz alınacak. Ve evet hizmet birleştirmesi emeklilikte yapılır. Yarım asır deyip olayı büyütme Mesut şunun şurasında 40 lı yaşlarda emekli olacaksın işte. :) Yeme beni . :)

Geri