Engelli memurun emeklilik hakkı

Murat güney

SMS Activated
Iyi çalışmalar.26.11.1984 doğumluyum.23.11.2004 ilk işe giriş tarihim.2006 da yüzde 65 sürekli engelli raporu aldım 2010 yılında yüzde 40 sürekli vergi indirim raporu aldım.2013 yılında engelli kadrosundan memur olarak devlet kadrosuna geçtim. Toplamda yaklaşık 600 gün emekli sandığı 2200 gün SSK yatmış durumda.bu durumda ben hangi kurumdan emekli olurum,ne zaman kaç yılda ve kaç gün prim ile emekli olurum,ben emekli olurken 2004 SSK girişinimi yoksa 2013 memuriyete Girişimi esas alırlar? birde ben emekli olurken tekrar rapor isterler mi?isterlerse bu oranları vermeyebilirler raporda o zaman ne yapayım ?rahatsızlığım epilepsi sürekli ilaç kullanıyorum.biraz uzun bir soru ama Hakkınızı helal edin.

Merhabalar 18 yıl sigortalılık süresi ve 4680 gün prim gün şartıyla emekli olursunuz. Emeklilikte tabi ki ilk sigortalılık tarihiniz baz alınır (ssk bağkur fark etmez) hangi kurumdan emekli olunacağı son 7 yılda en fazla yani son 3.5 yılda en fazla hangi kuruma tabi olarak çalışmışsanız o kurumdan emekli edilirsiniz. Dolayısıyla siz memuriyete devam etmeniz halinde emekli sandığından emekli olacaksınız. Emeklilik için sgk ya başvurduğunuzda hizmet birleştirmesi adı altında diğer kurumlardaki primleriniz toplanarak birleştirilir. Yani hak kaybı yaşamazsınız.
Konuya ilişkin daha detaylı bilgi için tıklayınız http://engelliler.gen.tr/f11/tum-yonleriyle-engelli-memurun-emekliligi-24172/

Peki Halil bey emeklilik tablosuna baktığımda 2013 de memur olanlar yüzde 60 ve daha fazla raporu olanlar 15 yıl 3960 gün yazıyor 18 yıl 4680 günle yüzde 40-49 arası emekli oluyor.benim işe giriş raporum yüzde 65 vergi indirim raporum 40 hangisini baz aldınız vergi indirim raporu memur emekliliğinde bir işe yarıyormu ki? Emekli olurken yeni rapor isterlermi cevap verirseniz lütfen

Ben %40'lık raporu baz alarak söyledim. Vergi indirimi belgesi memur maaşınıza yansır maaş bordrosunda yansıma gözükmüyor mu? 1 ekim 2008 öncesi sakat statüsünde memuriyete başlasaydınız memuriyette sizden yeni rapor istenmez derdim ancak 5510 sayılı kanundan sonra net bir uygulama yok. istenebilir de istenmeyebilirde.

Aslında Halil bey benim için 15 yıl 18 yıl fark etmez zaten 2004 girişim 3 sene geç olur emekliliğim.ama emekli olurken tekrar rapor isterlermi o önemli benim için bu konuda bi kanun varmı yada net bir bilginiz? Tekrar yazayım 2006 da aldığım rapor oranım yüzde 65.2010 da aldığım vergi indirim raporum yüzde 40 SSK girişim 2004.memuriyete Başlama tarihim yüzde 65 raporla 2013.teşekkür ederim ilginiz için.

Dediğim gibi 1 ekim 2008 öncesi sakat statüsünde memuriyete başlasaydınız kesin olarak emeklilikte sizden yeni rapor istenmez derdim ancak 5510 sayılı yasanın çıkış tarihinden sonra sakat kadrosunda memuriyete başladığınız için kuvvetle muhtemel sizden emeklilikte yeniden rapor istenecektir.

Geri