Engelli ne düşünür? Ne hisseder? Ne ister ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelli ne düşünür? Ne hisseder? Ne ister ?

Engelsiz ne anlar ? ne düşünür ? ne gerçekleştirir ? Buradaki engelsiz tanımı tüm engelsizleri değil sadece kendini engelsiz sanan düşünce engellileri, ssk, işveren, devlet, kurumlar vs kastedilerek yazılmıştır. Engelsizlerin bir kısmının bu şekilde düşündüğünü ve bu şekilde davrandıklarını kastederek yazdığım bu yazımı bütün engelsizler adına algılamazsanız sevinirim.

1- Engelli yaşamak ister doya doya, sokağa çıkmak ister, gezmek dolaşmak ister, insanca seyahat hakkı ister, ulaşım imkanları ister, sosyalleşmek ister. Engelli ben de varım diye düşünür evet bu dünya da ben de varım.

Engelsiz için engellilerin sokağa çıkma gibi bir isteği olmamalıdır çünkü engelliler evde oturmalıdır, tehlikeli maceralara atılmanın ne anlamı vardır, bu sokaklar, bu caddeler kendileri için düzenlenmiştir, engelli evine kapanmalı ortalıkta dolaşmamalıdır.

2- Engelli birey ekonomik özgürlüğünü kazanmak ister, en azından kendi ihtiyaçları ve bakımını maddi anlamda karşılamak ister, kendi işi olsun ister, hayatını kazanmak için çalışmak ister ve hem de çok ister bunu.

Engelsizlere göre engellinin ne işi vardır iş yaşamında gereksizdir engelli iş gücünden faydalanmak. Çalışma hayatına katılabilme isteği son derece anlamsız ve gereksizdir. Engelli ailesinin ya da devletin baktığı oranda kendisine yetebilmeli çalışma isteği olmamalıdır.

3- Engelli birey karşı cinsten bir arkadaşıyla evlenmek ister, yuva kurmak ister, anne baba olmak ister. Engelsizlerce ya da engelsiz ailesinden olanlar ( kız tarafı ya da erkek tarafı ) bu isteğe son derece karşı çıkarlar. Engelli ve evlenmek he ! Ne hadlerine ! Engelsizlere göre engelli bireylerin yuva kurma, çocuk sahibi olma ( üreme, çoğalma ) gibi aşırı istekleri olmamalıdır! O kadar garip karşılanır ki bu en doğal istek hadlerini aşarak iki gencin ( bir taraf engelsiz bir taraf engelliyse ) arkadaşlık safhasında bile var gücüyle bu ilişkiye sona erdirmek adına inanılmaz mücadele başlar.

4- Engelli birey okumak ister, eğitim almak ister, kendisini bilgi ile donatmak ister tıpkı engelsiz bireyler gibi öğrenim görmek ister.

Engelsizler için bu dünyada bundan daha saçma ve boş bir istek yoktur. Okuyup da ne olacaktır ki sonunda bay ya da bayan engelliyse okula gitmenin de fazla bir önemi ve değeri yoktur.

5- Engelli birey de sosyal olmak ister. Sosyal yaşamda aktif rol oynamak, toplumun arasında olmak ister. Engelsiz bu konuda da aynı fikirde değildir. Engellilerin ne işi vardır sinema salonlarında, tiyatrolarda, sergi, fuar ve panayırlarda, kitap fuarlarında, Alışveriş merkezlerinde vs. vs. Engelli engellenmelidir bu amaçla elden ne varsa yerine getirilmeli engellilerin asosyal bir yaşam sürmesi için ne kadar engel varsa yaratılmalıdır. Bu yüzdendir ki özellikle sinema salonlarının engellilerin gidemeyeceği şekilde mimari özelliklere sahip olması. Engelsizlerindir çünkü toplumsal yaşam. Engelli sonuna kadar engellenmeli dışarı çıkmamalıdır. AVM ler engelsizler için yapılmıştır.

6- Engellinin bayansa güzel baysa yakışıklı olma gibi bir fiziksel özelliği kendisi için dejavantajdır. Engelsiz için bir kavramdır güzellik göreceli olmakla birlikte eğer engelli güzel ya da oldukça yakışıklı bir baysa bu daha fazla acınarak bakılmasına sebep olur sadece. ‘’ Yazık çok da güzelmiş ama yürüyemiyor ‘’ ya da engelli bir baysa ‘’ tuh! Çok yazık ne kadar yakışıklı ama işitmiyor ‘’ gibi. Engelsiz güzel olabilir ama engelli bireyin böyle bir şansı bile olmamalıdır.

7- Engelli kendisine sunulan tüm engellere rağmen dışarı çıkmayı başardıysa bile bu sefer kendisine yöneltilen o delici, cehalet kurbanı gözlere takılır. Sokaktaki her engelli gittiği yerde kendisine sanki uzaylışmış gibi tepeden tırnağa inceleyen, dakikalarca sabitlenmiş bir o kadar da anlamsız bakışlara ve saçma sapan sözlere maruz kalır. Engelsizin böyle bir hakkı vardır çünkü. Hiç tanımadığı halde sadece ve sadece engelli olduğu için bireyle konuşma hakkı görür kendinde. ‘’ Hayırdır nasıl oldu ? ‘’, ‘’ Vah! Vah ‘ nesi var ‘’ Ey düşünce engelli Engelsizim ! sana bu hakkı kim verdi ki? Ya da sen engelli bireylere gözlerini dikerek bakma, inceleme, bakışlarını ayırmama hakkını nereden alıyorsun ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
8- Engelli bin bir güçlükle iş yaşamına katılabilmeyi başardıysa eğer bu sefer cezası daha ağır olur engelsizlerce. Çünkü artık engelli bireyin bir işi vardır sonuçta daha ne istiyordur! Özellikle özel sektörde sağlıklı kişilerden daha azimli ve başarılı oldukları halde engelsiz işverenlerce mümkün olabildiğince az maaşa ve engel durumları çoğu kez gözardı edilerek güç koşullarda istihdam edilirler. Engelli kendi etmiş kendi bulmuştur ya...Engelsize göre ne işi vardır engellinin iş yaşamında !

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
9- Devlet ola ki sosyal devlet olma yolunda ufacık bir adım attıysa engelliler için artık övüne övüne bitiremez bu katkısını...Sonuçta devlet bile engelli bireyi hatırlama yaklaşımında bulunmuştur ya artık ne kadar övünse azdır. Oysa engelli devletin gücünü arkasında hissetmek ister ve bu en doğal hakkıdır aslında...kendisi için yapılan bir sınavı bu derece dünyaya sanki engellilere bir madalya gibi sunarak abartması ne kadar da gereksizdir. Devlet ki aslında en büyük haksızlığını bugüne kadar engelli nüfusunu yeterince kamu kuruluşlarına yerleştirmeyi başaramayan?

Engelli kendisini bir kez belki de 2,3 yılda bir kez hatırlayan engelsizine karşı bile hoşgörülüdür...ne de olsa sınav kendisi için düzenlenmiştir...bundan iyi fırsat olamayacağına göre yeniden kendisine yıllardır arkasını dönmüş devletine karşı kin duymaz, öfke beslemez ve kendi için yapılan sınava koşa koşa hem de üstüne ücret ödeyerek (!) katılır.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
10- Engelli birey kendi haklarını alabilmek için öncelikle kimliğini alabilmek için mücadele verir. Engelli kimlik kartını alabilmek için devlete engelli olduğunu kanıtlaması gerekir. O devlet ki doğduğu andan itibaren en önemli görevini engelli vatandaşına sağlayamamış olsa dahi ! Asıl mücadele şimdi başlar. Engelli engelsiz arasında kıyasıya bir savaşın sonucunda kimi engelli bireyler ki ben artık bu kişilerin gerçekten çok şanslı olduklarını düşünür hale geldim :) bir çoğu bu yolda heba olur vazgeçer. Engelsizin koyduğu engellere öyle bir takılmıştır ki değil raporunu çıkarabilmek günlerce oradan oraya sürüklenmekten daha da engelli hale gelir, susar ve geri döner. Engelsiz tarafından engelli olduğu kabul görmeyen bir engellidir oysa ...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Şimdi belki de bugün yaşadığım olaylardan çok fazla etkilenmiş olmamın da etkisiyle uzun zamandır içimde biriken acı gerçekleri sizlerle paylaşmak istedim. Madem ki bu site özgürlük mücadelesi için kurulmuş ve ben de bu sitenin bir üyesiyim öyleyse bu isyanlarımı niye dile getirmeyeyim ki ?

Amaç hepimizin daha güzel ve adaletli bir dünyada yaşama isteğiyse eğer ? Bu uğurda ne çalışmaktan ne de bildiklerimi bilmeyenlerle paylaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim. Önemli olan hakkının ne olduğunu bile bilemeyen , bu ülkede evlerine hapsolmak zorunda olan binlerce engellinin topluma karışmasını, dışarı çıkmasını ve sosyal hayata adım atmasını sağlamaksa bu uğurda yapamayacağım şey yokken şimdi sizlerden de içinizdeki isyanları ya da yapılan haksızlıklara karşı duygularınızı çekinmeden dile getirmenizi istesem çok mu şey istemiş olurum ?

Sevgiyle kalın, sağlıcakla kalın,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelli, engelsiz hayırseverlerin yapacağı bağış ve yardımlardan hele ihtiyacı da çoksa memnun olur ve bunu asla gurur meselesi yapmayı da düşünmez tabii ki engelsiz bu hayır ya da bağışı reklam amaçlı yapmayacaksa...Engelli ister ki bir elin verdiğini diğer el duymasın, görmesin. Hayır yapılacaksa bu amacına uygun yapılmalı ya da bağış yapılacaksa bunun ardında başka bir amaç bulunmamalı. Gel gelelim engelsiz öyle bir bağış ya da yardım yapar ve öyle şekilde yapar ki bunu adeta tüm dünyaya duyurmak ister. Burada engelsizin amacı hayırseverlik maskesi altına gizlenerek kendi menfaatlerini ön plana çıkarmaktır. Haklı olarak engelli birey engelsizin bu şekilde art niyetli olan hiç bir yardımını kabul etmek istemez. Engelli için engelsizin hayır dediği iyilik şer olmuştur bile.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Yoğun iş tempomdan dolayı siteye fazla gelemiyorum. Benim yokluğumda forumda çok enfes yazılar paylaşılmış. Buda onlardan biri. Daha sonra (yazı çok uzun olduğu için) detaylı bir yorumda ben yazacam.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Ve bazen engelli kendisine kurduğu engelsiz dünyasında yaşamın tadını keşfeder...aslında engellerin ne sevmeye ne de sevgisini doya doya yaşamasına engel olamayacağını öğrenir...engellerini sevgiyle aşmanın yollarını bulur...

Engeliyle yaşamayı öğrenir aslında bu bir kaderine razı olmaktan çıkıp daha önceki yaşamını unutmaya başladığında gerçekleşir...geçmişe dönmemeyi geleceğe bakmaya alışır...hatta öyle anlar olur ki kendini engelsiz bile hissetmeye başlar :)

Bu konuyu açtığım tarih 30.12.2012
Bugünkü tarih 23.03.2014 aradan geçen zamanda bir sürü iyileşme süreci bir sürü tedavi ama şu an düşünüyorum da aslında yaşanılan engelin büyük bölümü beyinde, düşüncede kaynaklanıyor yani önemli olan kalbin sesini dinlemek yada kalbinizin beyninize verdiği komutları harekete geçirmek gibi :) iyi düşününce güzel şeylerin olması, olumsuz, karamsar düşüncelerden uzaklaşmak gibi...

Tekerlekli Sandalye