Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrencilerin Okullara ve Kurumlara Erişiminin Ücretsiz Sağlanması Hakkında Uygulama Esasları açıklanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 19.08.2010 tarih ve 3751 sayılı “Engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması” konulu yazısına göre; Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrencilerin Okullara ve Kurumlara Erişiminin Ücretsiz Sağlanması Hakkında Uygulama Esasları açıklanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 19.08.2010 tarih ve 3751 sayılı “Engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması” konulu yazısında; "Özel eğitim gerektiren öğrencilerin okullara erişiminin sağlanarak devamlarını teşvik etmek amacıyla Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile "Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Öğrencilerin Okullara Erişiminin Sağlanması İçin Ücretsiz Taşınması Projesi" hazırlanarak 2010-2011 öğretim yılı için Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünden gerekli kaynak temin edilmiştir.

Bu çerçevede taşıma ihale işlemleri ayrıca bir duyuruya gerek kalmadan yazımız Valiliğinize ulaştığında başlatılacak ve okulların açıldığı günden itibaren taşıma gerçekleştirilecektir.

Proje 2010-2011 öğretim yılı sonuna kadar sürecek olup özel eğitim okullarında (görme, işitme, ortopedik ve zihinsel engelliler ile otistik çocuklar eğitim merkezleri) öğrenim gören gündüzlü öğrenciler ile ilköğretim okulları bünyesinde açılan özel eğitim sınırlarındaki engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması yapılacaktır.

Taşıma ile ilgili bütün iş ve işlemler ilgi (a) Bakanlık Makamından alınan onay ekindeki "Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrencilerin Okullara ve Kurumlara Erişiminin Ücretsiz Sağlanması Hakkında Uygulama Esasları" ve ilgi (b) Bakanlık Genelgesinde ifade edilen esaslar çerçevesinde yürütülecektir.

Uygulama esasları ve ekleri Genel Müdürlüğümüzün http://orqm.meb.qov.tr adresinde yayınlanmıştır.

Bu amaçla;

1-Taşıma yapılacak araçlarda İlgi ( c ) Yönetmelikte belirtilen özellikler aranacaktır.

2-Her servis aracında kapasite altı öğrenci taşınmaması için her türlü tedbir alınacak, mecbur kalınmadıkça her servis aracında 10 öğrencinin altında öğrenci olmamasına dikkat edilecektir.

3-İhalelerde Kamu menfaati göz önünde bulundurulacak, mesafeler ve UKOME kararlarına titizlikle uyulacak ve servis güzergâhları en uygun şekilde belirlenecektir.

4-Yardımcı personel ile ilgili hükümler ilgi (a) Bakanlık onayı doğrultusunda hassasiyetle yerine getirilecektir.

5-İhaleye giren firmalarda daha önce engelli öğrenci servisi yapmış olmaları göz önünde bulundurulacak ve bundan Önceki yıllarda taşımacılığı çeşitli nedenlerle aksatmış veya ceza almış şahıs veya şirketlerin durumları göz önünde bulundurularak " 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu" hükümleri doğrultusunda işlem yapılacaktır.

6-İl/ilçe millî eğitim müdürlüklerince Ziraat Bankası Şubelerinde "Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Öğrencilerin Okullara Erişiminin Sağlanması İçin Ücretsiz Taşınması Projesi" adı altında sadece bu proje için hesap açılacaktır,

7-Ödemelerde aksaklık olmaması için aylar itibariyle ihtiyaç duyulan ödenek miktarı (KDV dahil), açılan hesap numarası, taşınan okul ve öğrenci sayılarının ekteki forma göre doldurularak 15 Ekim 2010 tarihinde Bakanlığımızda (Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü) olacak şekilde gönderilecektir.

8-Projede herhangi bir aksama olmaması için gerekli her türlü tedbir Valiliklerce alınacaktır.” Açıklamasında bulunuldu.

Tekerlekli Sandalye