Engelli ÖTV'siz Araç Alma Hakkı Sorunsalı

machonur

Üye
Üye
Öncelikle herkese merhabalar,
Bu konuyu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan "Erişilebilirlik Eğitimi" almış bir mühendis ve ayrıca bir engelli olarak yazıyorum.

Maalesef ki günümüz Türkiye'sinde birçok şey iyiye gitse de, maalesef biz engelliler hala hayata tam olarak sokulmak istenmeyip bizi ötekileşme mantığı ile sözde pozitif ayrımcılık yaparak toplumda uzaklaştırmaktalar.

Engelli bir birey olsun Ya da Gazi her şeyi geçtim normal yani sağlıklı ( ampute, S.P. vb.) bir birey eğer topluma yeteri kadar karışmaz ise, akli dengesi bozulması ile karşı karşıya kalacaktır. Çok değerli bilim insanı Stephin Hawking, engelli bir birey olmasına karşın o eşsiz beyni sayesinde dünyada birçok güzel çalışmaya imza atmış, dizilerde oynamış, konuşamamasına karşın Televizyon programlarına çıkmıştır.

Türkiye'nin yol ve iklim şartları maalesef biz engelleri topluma karışmasını önleyen bir başka sorun kaynağıdır. Bu sorunun farkında olan Devlet ise bize pozitif ayrımcılık yaparak ÖTV'siz araç vermektedir. Ama yaptığı pozitif ayrımcılık maalesef Türkiye şartları göz önünde çoğu alırsa işe yaramamaktadır.

Bizler insanız; hayatımızı daim ettirmek, konuşmak Devlete ve Millete yararlı bir birey olmak zorundayız. İlla her iş için kas gücüne bacaklara ya da kollara gerek yoktur.

Fakat ben Karadeniz'de, Doğu Anadolu'da ya da Kars'ın ayazında aracım karda kalırsa ben kopup bir bacak ya da alt tarafa komple felçli bir genç olarak aracımı kardan nasıl kurtaracağım. Onu geçtim, mevsim geçişleri sebebi ile sel alan şehirlerde aracın içinde ben canımı nasıl kurtaracağım.

Engelli- Gazi bir bireyin ötekileştirilmemesi için, hayatını daim ettirebilmesi için; 4 çeker ve maalesef bujisi olmayan yani dizel (sel baskınları yüzünden) araç satın alabilmesi için bir hak sunulması gerekmektedir ve maalesef bu 200.000 TL barajı bunu sağlamamaktadır.

Engelli- Gazi bir birey için bu barajın en az 400.000 TL ve 2000cc motor için olması gerekmektedir. Engelli yakınlarının engelli bireylere yardım etmek amacı ile kullandıkları araçlara 200.000 TL üst sınır olabilir.

Türkiye Ampute Milli Takımı Dünya İkincisi oldu, bu gurur duyduğumuz kişiler karda kış da antramanlara nasıl gidecekler, araçlarını mı itecekler.....

Neredeyse Engellinin yanında olduğunu söyleyen her dernek ve vakfı telefon ile aramama rağmen olumsuz ve kaba ithamlar geri çevrildim. Kimse taşın altına elini koymak istemiyor. Bu mesajı Dernek ve vakıflara da tekrar mail ile yollacağım.

Engelli- Gazi bir bireyler için üst sınır ve ÖTV oranlarının yeniden revize edileceği bu günlerde sizden ricam her merci ile iletişime geçmeniz. Ticari araçlarda bile daha kolaylık yapıldığı şu günlerde taksilerde bile 3 (üç) yılda yenileme şartı varken bizlere 5 (beş) şartı veriliyorken. Sesimize Kulak versinler...

machonur

Üye
Üye
aşağıdaki yetkililere tek tek mail gönderilmiştir. hepsi sayılı kurumlar olup, sizler ile de seve seve ilgilenirler.

1- Fiziksel Engelliler Vakfı
2- Dünya Engelliler Vakfı
3- Engelliler Vakfı
4- Bedensel Engellier Dayanışma Derneği
5- Engelliler Dernekleri Federasyonu
6- Türkiye Beyazay Derneği
7- Tesyev,
8- Zibeç
9- Ekşioğlu Vakfı

Sevgili dernek ve vakıf yöneticileri,
Forumda paylaşmış olduğum yazımın linki ve kendisi aşağıda yer almaktadır. Sizlerden de destek görmek istemekteyiz. Size atmış olduğum bu maili ve sizden gelen cevapları da orada paylaşacağım.

Şimdiden Teşekkürler.

ali ömer

Üye
Üye
Merhabalar ,

Böyle bir konuyu Facebook sayfasında bir arkadaşın Paylaşımında gördüm. Sırf destek için de üye oldum. Benim eski komşum gazi idi. 2. katta otururlar ve neler çektiklerine her gün şahit olurduk. Özellikle Ankarada Gazilerin eşlerinin ve çocuklarının yanında dövülmesi olayından sonra iyice bu yara bende yeretti. Birde bizler için canlarını hiçe saymış adamlar külüstür bir araca zorla biniyorlar. Bence devlet sizlere hiçbir vergi almadan araç vermeli... Video linkini de paylaşıyorum.

https://youtu.be/tJQMtoj3RhU

saygılarımla

Tekerlekli Sandalye