Engelli olduğum için vefat eden anne yada babamın emekli maaşını alabilirmiyim?

Akif24

Üye
Üye
Benim %80 oranında ağır özürlü raporu var. anne ve babam emekli ben kendim 2022 ve evde bakım maaşı alıyorum. evde bakımı annem bana baktığı için alıyor. ilerde allah gecinden versin anne yada babam vefat ettiklerinde engelli olduğum için onlardan kalan maaşı alabilirmiyim?
Birde benim duruumumda şöyle bişey var. biz ilk 2022 maaşına başvurduğumuzda gelir durumundan başvurumuz kabul edilmemişti. bizde beni abimin yanında oturuyor göstererek 2022 maaşını almıştık. eğer baba anneden kalan maaşı alabilmem şansım olursa bu bahsettiğim durum bir sorun yaratırmı?
Yani anne babanın yanında oturmayıp kardeşimin evinde oturmam. tabi bu sadece resmiyette böyle gözüküyor normalde anne babamla kalıyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranının %60'ın üzerinde olduğu için anne - babanın vefatında yetim maaşı alabilirsin. Ancak 2022 maaşı aldığın için alacağın yetim maaşı aldığın 2022 maaşı seviyesinden az olmalıdır. Atıyorum aldığın 2022 maaşı aylık 350 tl'ye gelsin alacağın yetim maaşı 400 tl olursa bu sefer 2022 maaşını kestirir yetim maaşını alırsın. Buna o günkü şartlara göre karar verirsin artık..

Tekerlekli Sandalye