Engelli Olmanın Yararları!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelli olmanın yararları

Eğer Engelliyseniz

* Toplumdaki sağlıklı insanların sizi gördüklerinde üzülüp daha sonra bir de kendi hallerine bakıp daha çok şükretmesini sağlarsınız.
*Özürlü kimlik kartıyla bedava yolculuk edersiniz.
*Eğer engelli olduğunuzu gösteren rapor ile dilekçe verirseniz faturalarınızda kayda değer indirim elde edersiniz.( İnternet, su, telefon da engelli indirimi var )
*Hangi operatöe bağlı olursanız olun ( özellikle turkcell) sevdiklerinizle uzun uzun görüşme yapabilirsiniz. Eeee ne de olsa engellinin sohbeti engelsiz olmalı
*Zamanla engelinize alışır, kabullenir ve daha iyimser olmaya başlarsınız.
*Neden ben? Niye benim başıma geldi? sorularından vazgeçip yaradana sığınmaya başladığınızda inancınız artmaya başlar, dine yönelirsiniz farkında olmadan daha inançlı biri olmaya başlarsınız
*Hırslarınız azalır eskiye oranla bu dünya malına, mülküne olan düşkünlüğüz azalır,
*Sağlıklı insanların sizi görüp de hele de hikayenizi öğrendikten sonra kendileriyle kıyaslama yaparak ne kadar şanslı olduklarını düşünmelerine neden olursunuz:) Bir çeşit motivasyon kaynağı gibi
*Cahil ve düşüncesiz annelerin yolda yaramaz çocuklarına sizi eliyle işaret ederek '' Bak uslu durmazsan onun gibi olursun ''
deyişine şahit olup, bir çeşit doğru çocuk yetiştirme metodu olarak kullanılırsınız ;)
*Dünya daha güzel görünmeye başlar gözünüze artık, en ufak şeylerden mutlu olmayı başarırsınız.
*Engelliyseniz sizin için çalışan bir çok dernek, vakıf, kuruluş, sosyal yardım örgütleri birbirleriye yarışırlar, sanki ödül alacak gibi:)
*Eğer engelliyseniz sizin için ayrılmış, size özel bir haftanız vardır ve o hafta boyunca yerel yönetimler ne yapacaklarını şaşırırlar ve siz sadece izleyip :)gülersiniz ( engelliler haftası 10-15 mayıs 2012 )
*Sizin için sınavlar hazırlar devlet büyükleri ( ömss 2012 gibi ) :eek: :eek:Sonra yaptıkları sınavla böbürlene böbürlene övünürler , marifet yapmış gibi gururlanırlar ( 1 ay oldu açıklayamadılar sonuçları) ve siz gülüp geçersiniz
*Engelliyseniz sizi temsil etmek için ve sadece sizin için çalışmayı amaç edinmiş topluluklar oluşur ve atıp tutarlar hakkınızda siz bunları da hoşgörüyle karşılarsınız,
*Engelliyseniz otobüse, metrıya ya da metrobüse bindiğiniz de ( İstanbul için gözlemlerim ) herkes size yer vermek için ayağa kalkar, kendinizi bir anda başbakan gibi hissedersiniz.:)
*Okul, hastane, Sağlık ocağı gibi yerlere işiniz düştüğünde önce sizi incelerler, uzun uzun bir o kadar da aptal aptal baktıktan sonra yardımcı olmak için yardımcı olmaya çalışırlar
*Engelliyseniz hayata bakış açınız daha farklıdır ; daha doğru, daha gerçekçi ve daha emin olmak istersiniz, risk almaktan kaçınırsınız
*Büyümek için acele etmenize gerek yoktur, engelinizle birlikte erken yaşta hemencecik büyür, olgunlaşırsınız.
*Sağlıklı insanların size soracak bir sürü soruları vardır :) Nasıl oldu? Ne zaman oldu? gibi. Meraklı insanları aydınlatacak kişi sizsiniz ki onlar sizi dinlerken içlerinden binlerce kez şükrederler
* Bir de saçmasapan cümlelerle karşılaşırsınız ki en kısa zamanda kendinizce akıllıca cevaplar üretir, hazırcevap olmaya başlarsınız. Örnek; '' Bu tekerlekli sandalyede ne işin var? ( hiçç zevk için oturuyorum gibi ) ya da olmadı ama şimdi bu baston sana hiç yakışmamış cümlesine karşın '' Bugün kullanacak başka aksesuar bulamadım, üzgünüm '' diyebirsiniz.. Bu sayede zamanla pratik zekanız gelişir :)
* Maddi olarak iyi durumdaysanız ev shibi olduğunuzda emlak vergisinden muafsınız !!!
* H sınıfı ehliyet alabilmeyi becerdiğinizde yaşasın ötv indirimi sizi bekliyor!!!
* Engelliyseniz dünyaya kutlanması gereken bir gün armağan etmişsiniz demektir. 3 Aralık gibi saçma bir gün. Ülkeler o gün bizler için ne yapacaklarını şaşırırlar çünkü
* Sabırlısınz demektir, tahammül sınırlarınız gelişmiş, daha hoşgörülü ve anlayışlı bir insansınızdır genelde
*Engelliyseniz eğer sinema, tiyatro gibi sanat dallarına konu olmayı başarırsınız. Dokunaklı filmler yaparlar sizler için ve sanatçıların ödül almasına dolaylı olarak katkıda bulunursunuz.
*Engelliyseniz kaybettiğiniz yada fonksiyonu azalmış duyularınızın yerine diğer duyu organlarınız güçlenir. Algılamalarınız artar, duyarlılığınız da...
*Engelliyseniz eğer sizler bu başınıza gelen durumdan dolayı mücadeleden vazgeçmeyen, güçlü, yürekli, savaşçı birer kahramansınız
*Engelliyseniz eğer , bence sizler bu dünyanın en masum, en güçlü, en güzel varlıkları, gökkuşağının renklerisiniz ve ben de engelliysem sizler gibi gerçekten çok şanslıyım aranıza katıldığım için:)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hele şükür kardelen,
Sonunda hayata pozitif bakmayı ve yeri geldiğinde "engelinle" dalga geçmeyi becerebildin. :)
Siteye ilk üye olduğun günlerde çok çok karamsar bir tablo çiziyordun. Şimdi bu yazdıklarını okuyunca "bizim kardelen 180 derece dönmüş diyorum. Ne güzel umarım hep böyle olumlu düşünmeye devam edersin.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar Halil Kardeş,

Bugün bu kadar iyimser olduysam eğer bunda sizin payınız çok büyük. Beni o kadar yüreklendirdiniz ki ben artık kendimi kozasından çıkmış özgürce uçuşan kelebek gibi hissediyorum . Biliyorum kelebeklerin ömrü çok kısa ama benim hayatımda kısa ve geri kalan ömrümde artık karamsarlık olmayacak sayenizde... Yaşadığım her anın tadını çıkarmak istiyorum doyasıya...

Bana kattığınız her şey için çok teşekkür ederim. Yazılarımla bunaltmak istemiyorum kimseyi ama sessiz çığlıklarım artık klavyenin tuşlarına dökülmeye başladı, duramıyorum ve aramızda kalsın aslında durmak da istemiyorum.

Bundan sonra hep birlikte, sevgiyle, güzellikleri paylaşmak dileğimle,

pelesenk_

Üye
Üye
:) Ne güzel cümleler kurmuşunuz. Öyle tabi olumsuz düşünerek kendimizi yıpratmanın bir fayda sağlamayacağını illaki bir süre sonra öğreniyoruz.

Hayat güzel,kıymetini bilmeyi bilmekte güzel.

Tekerlekli Sandalye