ENGELLİ OLSAKTA Saymakla bitmez nimetler

celal1973

Üye
Üye
Saymakla bitmez nimetler

"Kendisinden dilediğiniz her şeyi size vermiştir. Allah'ın nimetini sayacak olsanız bitiremezsiniz. Doğrusu insan pek zalim ve çok nankördür."
(İbrahim suresi - Ayet: 34)

Merhaba sevgili Arkadaşlar,
Size benim hayatımdaki bazı zorlukları yazacağım ve bir soru soracağım.

- Tekerlekli sandalyede yürüyemiyorum.
- Geceleri sağdan sola dönemiyorum.
- Lavabo-banyo ihtiyaçlarımı tek başıma karşılayamıyorum.
- Yemek ve giyinme gibi hiçbir şeyi tek başıma yapamıyorum. (Annem ve babamdan Allah razı olsun, uzun ömür versin.)
- Sabahtan akşama kadar oturuyorum, oturan yerlerim ağrıyor :)
- Evlenip çoluk çocuğa karışamayacağım.
- Namazda alnımı secdeye koyamıyorum….. Daha nice madde...

Şimdi soruyorum:
- Ben neden sürekli şükrediyor ve namazlarımı kılıyorum?

İsterseniz yukarıdaki ayetin sayısını bitiremeyeceğimiz sahip olduğumuz nimetlerden sadece birkaç tanesini söyleyeyim:

- Ben hayvan, bitki, dağ, taş değil, varlıkların en şereflisi yani insan olarak yaratıldım.

- Müslüman - Türk - Türkiye – Ankara’da İsa-Nuriye Çelik’in oğlu olarak gönderildim.

- Gözüm görüyor, müzik dinliyorum, seviyorum ve en önemlisi düşünüyorum.

- Çok mutlu bir yuvam, annem, babam, kardeşlerim, sağlıklı yeğenlerim var..

- Belki de en önemlisi iman nimeti verildi.

Yani verilen bu imanla dünyada yaşarken tabiri caizse perde arkasını,
yani ahiret hayatını görür gibi mahşer gününe hazırlanmak...

- Kalp-mide-böbrek-ciğer …vs. hastalığım yok. istediğim şeyleri yiyebiliyorum ve tat alıyorum.

- Arabamız, evimiz, eşyalarımız, giyecek, yiyeceklerimiz var...

- Yağmur, denizler, çiçekler, piriç pilavı :)

- vs… Şu anda aklıma yüzlerce nimet geliyor.

Eminim sizin de şu an yüzlerce nimet aklınıza gelmiştir.

ALLAHU TEALA DOĞRU SÖYLEMİŞ. SAYMAKLA BİTMEZ NİMETLER...

Ve ben sahip olduğum bunca nimetlere şükür için NAMAZ kılıyorum.

(Karınca’nın Hz. İbrahim’i AS saran ateşe ağzında bir damla su taşıması misali şükründen aciz olsam da) NAMAZ kılıyorum.

Evet sahip olduğum nimetlere şükür için namaz kılıyorum, cennet için değil.

Yani biz daha sahip olduğumuz nimetlerin şükrünü hakkıyla yerine getirmekten acizken, cenneti nasıl kazanabiliriz ki?

Cennet, Allah’a inanarak Salih amel işleyen ve NAMAZ kılan kullarına Allah’ın lütfu ve ikramıdır.

Celal Çelik Ankara ( Konya-Ereğli )

Karınca

Üye
Üye
Güzel kardeşim sein tebrik ederim. Engelli olmanın bir lutuf olduğunu öğrenmişin çok şükür aynı bende senin gibi düşünüyorum. Sokaktaki diğer insanlar en ufak bir sorunda depresyona girerken biz daha gülerek atlatıyoruz :) Uyuşturucu kullanan biride olabilirdik ama çok şükür böyle bir irademiz elimizden alınmış. Bak bende senin gibi önceden konu açmıştım seninde desteğini bekliyorum http://engelliler.gen.tr/f39/engelimi-seviyorum-cunku;-projesi-22067/#post86371 Aslı abla gibi senin gibi insanları görmek sevindirici.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Aslında engelli olmanın ( engelli olarak doğma yada sonradan engellenmiş olma hali ) bizlere yada en azından kendi adıma bana verilmiş bir lütuf olduğunu asla düşünmüyorum yada bir ceza yada herhangi manevi anlamda hediye vs vs. Bu konuda kesin olarak sizlerden farklı düşünmeme rağmen sizleri bir noktada çok takdir ediyorum o da şu ki ; engellenmiş halini kabul etmek ve engeliyle yaşama tutunmak, engelini tanımak ve onunla yaşamın tüm zevklerinden alabildiğince fazla zevk alarak hayatını sevmek....bu konuda sizlere hak vermemem de mümkün değil zaten...

Hayata küstüğüm yılları düşündükçe inanın hayatımın en güzel yıllarıydı belki de ama koca bir kayıp zaman dilimiydi aslında belki de yaşanması gereken dönemlerdi. Şimdi geriye dönüp baktığımda pişmanlık duymasam da bundan sonra ki yaşamım için bana ışık tuttuğuna inandığım o dönemlerin yaşanması ve atlatılması gereken dönemler olduğu kanısındayım. Sonradan engelli olmakla doğuştan engelli olmak arasındaki fark da en çok burada yatıyor zaten...

Engelini sevmek diye bir kavram olamaz bence ama engelinle yaşamaya alışmak, yaşamayı eskisinden daha çok sevmek olabilir bana göre engellenilmişliklerimiz bizleri hayata daha sıkı sıkıya bağlayan artılarımız bunu kabul edebiliyorum elimden ancak bu kadarı geliyor.

Sağlıklı olan, bedeninde hiç bir kayıp gücü bulunmayan insanlardan daha güçlü, daha sağlam, daha coşkulu bir şevkle yaşama sarıldığımızı da görebiliyorum en azından bunu bugüne kadar çevremde gördüğüm tüm engelli arkadaşlarım adına söyleyebilirim. Ve bence engel durumumuz ne olursa olsun ( engellenme hali diyelim ) hayata , gülmeye, yaşamaya, sevmeye, sevilmeye ve yaşamdan alacağımız tada engel değildir.

Bu yaşam tüm engellerime rağmen bana verilmiş en güzel armağandır.

Tekerlekli Sandalye