Engelli olunca mı yoksullaşırsın? Yoksa yoksul olunca mı engellenirsin hayattan?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engellilik ve ekonomik göstergeler üzerine tamamen kendi gözlem ve deneyimlerime dayalı olarak yazılmıştır. Kimseyi eleştirmek yada yargılamak gibi bir amaç güdülmemekte olup sadece asırlardır varolan bir gerçeği bir kez daha gözden geçirmek için kaleme alınmıştır...

Engellilerin çoğunluğu neden ekonomik açıdan yetersiz yaşam koşullarına sahip?

Aktif çalışma hayatı içinde yeralamamak, erken yada malulen emekli olup işten ayrılanlar bir yana zaten belirli bir ekonomik güce sahip olan azınlıkta engelli olduğunda sahip olduğu maddi varlığı çoğu zaman bir çırpıda tüketmiyor mu? Birikimlerini, tasarruflarını zaman içinde sağlık harcamalarına ayıran engelli geleceğe daha umutsuz, daha karamsar bakmıyor mu?

Yada tam tersi insan yoksulluk içine düştüğünde mi hastalanıyor, engelleniyor?

Nereden aklıma geldi bu yazı bilmiyorum ama hangisi daha doğru bir yaklaşım olursa olsun bana göre engellilerin herkesten daha çok maddi gelire sahip olması gerekirken engelli maşlarının bu kadar düşük olması, sosyal yardımların bu kadar yetersiz oluşu yüzünden her geçen gün engelli sayısı artan bir ülkede aynı zamanda yoksul sayısı da giderek artıyor ve yoksullaşan her engellinin tedavi masrafları karşılanamaz oldukça engeli de katlanıyor...

Cümlelerimi toparlamakta güçlük çeksem de asıl söylemek istediğim şu ki bir ülkenin zenginliği o ülkede yaşayan insanların yaşam kalitesiyle ölçülüyorsa bu kritere göre biz gerçekten çok fakir bir ülkeyiz. Çünkü engelli vatandaşlara ayrılan bütçe ortada ve onlar hayatın içinde değil, hayatın kıyısındalar. Herkes için daha adil bir dünyada yaşamaksa amaç öncelikle dar gelirlinin haklarını arttırmak ve onları maksimum yaşam refahına erdirmek olmalı yoksa her sağlıklı insan zaten yeterince zorlanırken yaşam şartlarının güçlüğü karşısında bir de engelliler ne yapsın? Hem yoksul hem engelliyse yaşama hakkı da giderek azalan engellenen şimdi var mıyım desin yoksa yaşıyorum mu desin?

Peki ya sizler!!!
Var mısınız?
Yaşıyor musunuz?

mt_44

Üye
Üye
Valla benim bildiğim Türkiye gibi bir yerde istersen dünyanın en sağlıklı en güçlü insanı ol param yoksa bir hiçsin...
Ama paran olsun isterse iki ayağında olmasın kralsın kral herkes saygı duyar.
Biliyorum olmaması gerekir ama ne yazıkki böyle...
Yaşım 40 tecrübeyle sabittir...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Memleketteki engellilerin büyük çoğunluğunun yoksulluk içinde olduğu açık bir gerçek. Bunun birden çok nedeni en önemlileri ise niteliksiz iş gücüne sahibiz. Çoğu engellinin eğitim düzeyi düşük olduğundan veya eğitim almak için devletin kendilerine yeterli fırsat tanımadığı için düşük eğitim = niteliksiz iş gücü. Evet sağlıklı olup ta eğitim düzeyi düşük insanlar var ama onlar sağlıklı oldukları için inşaat vb. gibi bedensel iş gücü gerektiren sektörlerde çalışıp bir şekilde geçimlerini sağlayabiliyor. Ama engellilerin öyle bir şansı yok malasef.

Sosyal yardımlar neden yetersiz? Buda çoğunlukla ülke ekonomisine bağlı. Ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü olursa verilen sosyal yardımların miktarıda o kadar artar.
İçinde yaşadığımız ekonomik krizde bırakın var olanların artmasını bu şekilde kalsa bile razıyım. :)

Tekerlekli Sandalye