Engelli Personel Alımı Gelecek Yıla Kaldı

F

Fırtına

Guest
ozur1.jpg

Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, yeni yılda boş bulunan 26 bin 625 engelli memur kadrosunun doldurulacağını bildirdi.

Engellilerin istihdama katılımlarını artırmak için yeni yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini hatırlatan Bekir Köksal, engelli istihdamının artırılabilmesi için işverenleri teşvik uygulamasının da sisteme dahil edilmesi gerektiğinden yola çıkılarak, İş Kanunu’nda değişiklik yapıldığını anımsattı.

Köksal, bu düzenlemeyle kontenjan kapsamında çalıştırılan engellilerle, korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilerin, sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamının, kontenjan fazlası engelli çalıştıran, yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin çalıştırdıkları her bir engelli için sigorta primine ait işveren hisselerinin de yüzde 50’sinin Hazinece karşılanmasının sağlandığını anlattı.

Kurumların boş memur kadrolarına engelliler için yılda 3 kez sınav açabildiklerini belirten Köksal, kamuda ilk defa işe alınacak engellilerle ilgili düzenlemeyle kamudaki engelli istihdamı ve kadro sınırlamasının yeniden düzenlendiğini söyledi.

Dolu kadro sayılarının yüzde 3’ü oranında özürlü çalıştırmak zorunda bulunan ancak bu yükümlülüklerini kadro sınırlaması ve diğer nedenlerle yerine getiremeyen kamu kurum ve kuruluşların bu sınırlandırmasının kalktığını anımsatan Köksal, engelli istihdamının, kamuya tahsis edilen kadroların dışında değerlendirileceğini belirtti.

Engelli Memur Sayısı 21 Bin 875 Oldu;

Köksal, Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre 2002 yılında kamu kurumlarında istihdam edilen engelli memur sayısının 6 bin 103 iken, geçen yıl sonu itibariyle 21 bin 875’e yükseldiğini belirterek, son yıllarda engellilerin istihdamına ilişkin pek çok düzenlemeyle bu alandaki iyileştirmeyi sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

En Fazla Açık Milli Eğitim Bakanlığı’nda;

Köksal, açık bulunan 26 bin 625 kadronun, yaklaşık 10 bininin Milli Eğitim Bakanlığında, 6 bin 900’ünün Emniyet Genel Müdürlüğünde, 2 bin 800’ünün Sağlık Bakanlığı’nda, bin 600’ünün Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, bin 600’ünün Adalet Bakanlığında ve 800’ü Tarım ve Köyişleri Bakanlığında, geri kalanının da diğer kurumlarda bulunduğunu bildirdi.

Bekir Köksal, yeni yılda boş bulunan engelli kadroları için kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişime girilerek kadroların doldurulması yönünde ortak çalışmalar yapılacağını, ayrıca bu kapsamda işverenlerin engellilere bakış açısındaki zihin değişikliğini sağlamak için de projeler üreteceklerini sözlerine ekledi.

TRT Haber

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben bu açıklamada "özürlü personel alımının 2012'ye" ertelendiğine dair somut bir cümle okuyamadım. Sadece kamuda açık bulunan kadroların doldurulması için önümüzdeki yıl kurumlarla ortak hareket edileceğini söylemiş.

F

Fırtına

Guest
haklısın.. Engelli Personel Alımı Gelecek Yıla Kaldı............ğına dair; haberin içeriğinde somut bir cümle yok.?!

YassaX

Üye
Üye
Ewet bende konu açmiştim, başliği özürlü memur alımı hakkında bilgi yapmıştım o nedenle... Cunku yazının başliğini okuyan hemen strese kapiliyor, negatif etki yapıyor.. İçeriginde de gelecek yıla kaldiği ile ilgili bilgi olmayınca ..

F

Fırtına

Guest
ozkancey,

haklısın.. başlığı okuyan geriliyor.. haber başlığı bu şekil idi.. bende değiştirmedim..

Rüzgar Gülü

Üye
Üye
Peki memur alımlarında tercih olarak illa özürlü kadroları olanlarımı seçilecek.yoksa başka bölümleride tercih yapabilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Haberi hazırlayan muhabir içeriğe bakmadan kafasından başlık uydurmuş. Belkide ilgi çekmek için kasıtlı olarak bu başlık tercih edildi.

Rüzgar Gülü

Üye
Üye
Ben 2012 yılınde sınav a girmeyi düşünüyorum.Ama tam bilgi sahibi değilim.Acaba atanma şansım olurmu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bunu bilemeyiz. Alacağınız puana bağlı.

Tekerlekli Sandalye