Engelli Rapor Oranı Düşenler Ne Yapmalı?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Engelli raporu ile elde edeceğiniz engelli hakları arasında 3600 günle emeklilik te var. 3600 günde emekli olabilirseniz ne kadar emekli maaşı alacağınız prime göre değişmektedir.

rapor-oranı.jpg

Fiziksel ve ruhsal eksiklikler için verilen Engelli raporları, çıkan ve güncellenen yönetmeliklerle zaman zaman değişmektedir. Örnek vermek konuyu açıklamak için daha iyi olacaktır.

Kalp rahatsızlığı olan bir kişinin engelli rapor oranları aşağıda gibidir. Kişi 2002 yılında, 2005 ve 2010 yılında rapor almak için başvuruda bulunmuştur. Engelli Rapor oranlarına lütfen dikkat edin

Tarih ve Engelli Raporu Derecesi

• 2002 Yılı : % 63
  • 2005 Yılı: %42
  • 2010 Yılı: % 15

Gördüğünüz gibi rapor oranları her sene düşmektedir. Sebebi devlet politikalarıyla ve yeni çıkarılan yönetmeliklerle engelli raporunu almanın daha zor hale gelmesidir.. Bu durum engelliler için zorlayıcı ve bağlayıcı olmaktadır. Bu örnek üzerinden gidersek örnek verdiğimiz kişi kalp rahatsızlığı için 2002 yılında vergi indirim belgesi almak için başvursaydı, engelli vergi indirim belgesini alacak ve yönetmelik değişse bile, erken emeklilik hakkını elde etmiş olacaktı.

Şimdi ise yönetmelik değiştiği için, aynı rahatsızlık için alabildiği maksimum rapor oranı % 15 düşmüştür. Bu yüzden engelli vergi indirim belgesi alma şansı elinden alınmış olmaktadır. Bu işin hatalı ve devlet tarafından görülmek istenen kısmı, peki bu durumda olanlar ne yapmalı, eski tarihli engelli raporu ile hangi haklardan faydalanmaya devam edebilirsiniz.

ÇÖZÜM

Engelli raporu birden fazla kez alınabilmektedir. Örneğin rapora başvurdunuz ve engelli rapor oranınız % 38 oranında onaylandı. Fakat siz engelli raporunuzun daha fazla yüzde ile çıkmasını istiyorsanız

Böyle bir durumda bir süre geçtikten sonra aynı hastaneye yada başka bir hastaneye engelli raporu için başvuruda bulunabilirsiniz. Şu an ki sistemde engelli raporu kişinin siciline işlememektedir. Yani bir kaç tane engelli raporunuz olabilir ve hangisini kullanmak isterseniz onu kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örneği hatırlarsak bu kişi, 2002 ve 2005 yılında aldığı raporlardan her hangi birini kullanarak engelli kadrosu için başvurabilir, işe girebilir. Çünkü yasal sınır olan % 40 oranını kişi aşmıştır.

Peki işe girdi ve tekrar rapora başvurdu. Bu durumda eğer rapor oranı düşerse ne olur ?

Bu durumda edinilmiş haklardan faydalanmaya devam eder, örneği engelli kadrosundan çalıyorsa, işveren artık sen engelli değilsin diyerek onu işten çıkaramaz. Sadece rapor başvurusunda ne için bulunuyorsa ondan yararlanamaz. Örneğin vergi indirim belgesi için başvurdunuz ve engelli rapor oranınız % 40 altına düştü. Sadece vergi indirim belgesi alamazsınız. Engelli olarak işinize devam edebilirsiniz.

engin65

Üye
Üye
hocam benim sol gözum yok suan heyet %32 veriyor BIMER ile gorustum. bakanlik tek goz korlugu engel oraniyla alakalia yeni bir calisma yapmaktadir dendi. sizce bu yeni yasa ile tek goz korluqu duser mi yükselir mi

SM-N9000Q cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
devlet politikası degil rapor oranları hiç degişmedi her yıl yenileniyor güncelleniyor tek fark tarih
doktorlar şerefsizlik yapıyor vermek istemiyor %40 ve üzeri benim bi yakınımın başına şöyle bişey geldi rapora başvurdu 2022 maaşı için başvurdu doktor demiş ne için maaş için demiş %40 altında vermiş doktor başka gün tekrar gitmiş bu sefer iş için gitmiş %40 ve üzeri vermiş bu resmen şerefsizlik bazen doktorlara kızıyor halkımız çok haklılar

engin65

Üye
Üye
devlet politikası degil rapor oranları hiç degişmedi her yıl yenileniyor güncelleniyor tek fark tarih
doktorlar şerefsizlik yapıyor vermek istemiyor %40 ve üzeri benim bi yakınımın başına şöyle bişey geldi rapora başvurdu 2022 maaşı için başvurdu doktor demiş ne için maaş için demiş %40 altında vermiş doktor başka gün tekrar gitmiş bu sefer iş için gitmiş %40 ve üzeri vermiş bu resmen şerefsizlik bazen doktorlara kızıyor halkımız çok haklılar
walla bilemiyorm ne yapmaliyim. ama yasaya baktm bir goz yoksa %32 orani verilir. diyor ama yetkililer degisecek oranlar ddi

SM-N9000Q cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

metehan mete

Üye
Üye
arkadaşlar merhaba ben yeni katıldım aranıza bi sorum olacak %44 hastane raporum ankaraya giderse düşermi
kroner arter hastasıyım

septik

Editör
Editör
[MENTION=22510]metehan mete[/MENTION]

Site genelinde tam açık konuşulmayan sorulara tam ve net cevap beklediğiniz için sıkıntı çekersiniz gibime geliyor.

%44 Sağlık raporu aldınız neden ankaraya gitsinki ?

Vergi indirimi olasılığı bile olsa mevcut raporda belirtilmiş olması gerekirdi, malülüyet içinse vucudunuzun iş gücü kayıp oranını tespit edilecektir, rahatsızlığınızın oran cetvelinde belirtilen rakamla incelemeye alan heyetin düşüncesi çok farklı olabiliyor, buradan bir oran vermek pek mümkün değil.

septik

Editör
Editör
Büyük ihtimalle %40 üzeri olduğu için onaylanır gibime geliyor. Tabi bu konuda uzman hekim veya heyet adına konuşamadığımız için net cevap vermek mümkün değil.

ERTUGRUL0808

Üye
Üye
Epilesi hastasıyım 1999 tarihli %65 raporum vardı vergi indirimi %20 geldi o gün çalışıyorum diye itiraz etmedim raporum 2017 yılında yenilendi %40 aldım bu raporu işyeri ankara vergi indirimine gönderdi nasıl bi süreç izlemeliyim rapor onaylanırmı yada itiraz süresini bilen var mı nasıl bi süreç izlemeliyim

Hakan.60

Üye
Üye
Eskiden düşürmüşler.yeni sistemde ve alınan mahkeme kararlarında bu düşüş söz konusu olmuyor.Eğer ki tekrar düşerse mahkeme yoluda açık.(çok ama çok düşük ihtimal)
Siz mevcut raporu gönderin ve bekleyin.sonuç inşallah istediğiniz gibi gelecektir.

Tekerlekli Sandalye