Engelli rapor oranı ve oranlara göre verilen aylık miktarı?

mehmtsirin

Üye
Üye
İyi günler ben engelli raporu ve rapor oranlarına verilen engelli aylıkları hakkında bilgi rica ediyorum;
1-Ben 1,5 yıl önce iş kazası geçirdim ve sağ gözümü kaybettim bu kazadan dolayı gözden 4 defa ameliyat oldum ve yanılmıyorsam 2-3 defa daha ameliyat olmam gerek
2-Bel fıtığından 3 defa ameliyat oldum 4. defa ameliyat olmam gerekiyomuş ama bu ameliyat biraz riskli yani aynı hastaneden bi doktor vida takalım yoksa sürekli fıtık olur dedi diğeri ise vida takarsak diğer kemiklerde de fıtık oluşabilir ve 4. ameliyattan sonra ayağını sürtmek zorunda kalabilirsin dediler.
Sıkıntılarımı açıkça yazdım bu sıkıntılardan dolayı çalışamıyorum da dolayısıyla ev kirası faturalar falan büyük sıkıntı bende eğer bu rahatsızlıklardan dolayı rapor olabilirsem de azından kirayı faturaları karşılarım diye düşünüyorum. Bu sağlık sorunlarından dolayı yüzde kaç olarak rapor alabilirim ve hangi rapor oranlarına ne kadar aylık veriliyor bilgi sahibi olanlar beni de bilgilendirirlerse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, rapor oranı alınan alınacak olan emekli aylığı miktarını etkilemez. Engelli emekliliğinde rapor oranı emeklilik süresinin uzamasına yada kısalmasına neden olur. Daha doğrusu alınan sağlık kurulu rapor oranı ne kadar yüksek olursa emeklilik süresi o kadar kısalır. Yani rapor oranıyla emeklilik süresi ters orantıda işler. Kimlere hangi oranda rapor verileceği sakatlık oranı cetvelinde belirtilmiştir. Ancak bazı hastalık / sakatlıklar için direk karşılık yoktur. Ve yine bazı hastalık ve sakatlıklara oran verilirken o hastalığa bakan uzman dr hastalığın kişide bıraktığı etkiye bakarak oran verir. Sizin durumuza gelecek olursak eğer tek gözünüz tamamen görmüyor diğeri tamamen görüyorsa verilecek oran yanılmıyorsam %30 du. Bel fıtığı içinde illa bir oran verilir ama ona verilecek oranda yukarda anlattığım şekilde olur. DR fıtığın derecesine sizin yaşamınıza yaptığı olumsuz yönlere bakarak oran belirtir. Daha sonra göz ve bel fıtığı için belirlenen oranlar baltazar formulüyle birleştirilerek nihai oran belirlenir.

Bu arada unutmadan şunuda belirteyim. Emeklilik dahil diğer tüm engelli haklarından faydalanmanız için alacağınız rapor oranının %40 ve üzeri olması gerekir.

mehmtsirin

Üye
Üye
Öncelikle cevabınız için teşekkürler ben emekliliği sormamıştım ama yine açıklama yapmanız iyi olmuş benim merak ettiğim şu belirtilen %40 üzeri rapor alabilirsem buna aylık bağlanıyor diye biliyorum ama ne kadar bağlanır bilginiz varmı?

Tekerlekli Sandalye