Engelli raporu alacağım, ötv indirimi hk. yardım

turker13

Üye
Üye
herkese merhaba.
foruma yeni üye oldum yardımcı olursanız çok sevinirim. 20 yıllık romatoid artrit hastasıyım ve ilaç tedavisi görüyorum. bazı eklemlerimde kısıtlıklar mevcut.(el bileklerim ve parmaklarımda, dirsek ve dizlerimde hafif kısıtlık var) ayrıca 2 yıl önce crohn hastalığı teşhisi kondu ve 1 yıldır ilaç kullanıyorum. 18 temmuz'da sağlık kuruluna randevu aldım. daha önce hiç rapor almak için müracaatım olmadı. bu konuda tavsiyeniz varsa yazın lütfen.
başvuru sebebimin temelinde istihdam var fakat sosyal yardım ve ötv/mtv indirimi, 2022 maaşı, engelli kartı gibi tüm haklardan yararlanmak da istiyorum. bunların hepsini orda belirtmem gerekiyor sanırım tek raporun hepsini kapsaması için.

yardımcı olmanızı istediğim konu şöyle. benim 2016'da alınmış b sınıfı ehliyetim var. ehliyetimde 102 ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz maddesi ekli.
şimdi ben almak istediğim engelli raporunda ötv indiriminden yararlanmak istersem raporda ''sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir' yazması gerekiyormuş sanırım. ötv indiriminden yararlanan herkes özel tertibatlı araç mı kullanmak zorunda acaba. rapora bu madde harici farklı yazı yazılırsa ötv indiriminden yararlanamaz mı oluyorum. ayrıca ''sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir'' maddesi eklenirse 2016'dan beri kullandığım aracımı artık kullanamaz mı oluyorum veya başka herhangi bir araç.
uzun ve biraz fazla soru oldu kusura bakmayın ama şayet böyle bir durum varsa stres yaşamamak ve düzenimi bozmamak için hiç böyle bir istekte bulunmayayım başvuru esnasında. çünkü önceliğim tertibatsız otomatik vites araç.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba,
siz soruyu hem sormuşsunuz hem de cevaplamışsınız. Ama yine de verdiğiniz cevaplara rağmen kendinize güvenmediniz..

dediğiniz doğru.
Raporda da yazılanlar doğru ama sana doktor öyle bir rapor verir mi? Vermezse ki canınızı sıkma. Hastalığınıza rağmen ehliyetinizi makasla kesebilir çok küçük bir ihtimal ama yine de bir ihtimal.

Açıklayayım:
Ehliyetinizde yazılanlar eksik: Dolayısıyla ÖTV.siz araç için alınacak rapor ve ehliyet aynı olmalı: Ehliyette 10.04 kodu yok.
benim 2016'da alınmış b sınıfı ehliyetim var. ehliyetimde 102 ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz maddesi ekli.

10.04 kodu yada başka deyişle özel hareket ettirici tertibat eklenmesi gerekiyor ehliyete. Rapor ile uyumlu olsun. O zaman ÖTV.siz araç alırsınız...

şimdi kendinize sorun:
Özel teritbatlı araç için ne eksiğiniz var?
Genelde ampute engellilere verilir . Herkesin sandığı gibi her engelliye yada başka deyişle hafif kavrama yeteneği olsa bile ÖTV.siz araç verilmez. Ola ki kötü amaçla söylemiyorum doktorunuz ehliyetinize el koymayasın. İyi düşün derim..

crohn hastalığı nedeni ile ehliyetini etkilemez. ÖTV.siz araç da vermez. Bu hastalığa mustarip biri için özel hareket ettirici tertibat ihtiyacı duymaz.
romatoid artrit hastası: her zaman alamayabilir ama doktorunuza danışmakta fayda var. Kol kısıtlığı (sağ kolda ise olabilir) ayak kısıtlığı sağ ayak ise olabilir. Diğer konuya gelince: doktor olmadığım için bir ihtimal değildir diyorum: Bütün bunlar kendi düşüncemdir, araştırın bir düşünün derim.

Kolay gelsin umarım ÖTV.siz araç alırsınız...

Tekerlekli Sandalye