Engelli raporu ile araç alan kişinin vefati sonrası hakkında

KaanTunc

Üye
Üye
Aşağıdaki konuda bilginize ihtiyacım var.

2017 Temmuz ayında %90 raporla Babamın üstüne araç aldık. Araçta özel techizat yok. 5 sene geçmeden Allah gecinden versin ama vefat ederse diye forumlarda araştırma yaparken aşağıdaki konuyu yakaladım ama içeriğindeki bir satır kafamı karıştırdı. Babamın araç haricinde herhangi bir mal varlığı yok. Annem, kardeşim ve ben 3 kişiyiz.
Aşağıda göreceğiniz açıklamanın sonunda;
YANLIZ BUNDA BİR MADDE VAR: DİYOR Kİ VEFATİ OLAN ÖZÜRLÜ KİŞİNİN ÜZERİNE ARAÇTAN BAŞKA BİR BAŞKA MAL VARLIĞININDA OLMASI KOŞULU İLE DENİLİYOR.YANİ VEFAT EDEN ÖZÜRLÜ KİŞİNİN ÜZERİNE KAYITLI MAL VARLIĞI YOK İSE FERAGATNAME VEREREK ARALARINDAKİ BİR VARİSE İNTİKALİNDE ÖTV VERGİSİ ÇIKIYOR. FAKAT BİR 3. KİŞİYE SATIŞ YAPMANIZ DURUMUNDA ÖTV ÇIKIYOR. 5 YILIN DOLMASINI BEKLEMENİZ LAZIM..

Burada anlamadığım konu; vefat eden kişinin üstüne başka bir mal varlığı yoksa, varisler aralarından bir kişiye feragatname verilerek aracın intikalinde ÖTV çıkıyormu? Yoksa başka bir 3. kişiye satış yapmanız durumunda mı ÖTV çıkıyor? Aracı ben üstüme alsam MTV ödemeleri başlar ancak ÖTV ödemeden alabiliyormuyum?

Teşekkürler.

ALINTIDIR
VARİSLER ARALARINDAN BİR VARİSİN ÜZERİNE NOTERDEN VERİLECEK BİR FERAGATNAME İLE BİRLİKTE BAŞVURARAK İNTİKALİ YAPILIYOR. Kİ BİZDE FERAGATNAME VEREREK ARAMIZDAN BİRİNİN ÜZERİNE İNTİKALİNİ YAPTIK VE RUHSAT SAHİBİ O OLMUŞ OLDU. VE YİNE ÖTV VERGİSİ ÖDENMİYOR, MTV VERGİSİ O TARİHTEN İTİBAREN ÖDENMEYE BAŞLIYOR. YANLIZ BUNDA BİR MADDE VAR: DİYOR Kİ VEFATİ OLAN ÖZÜRLÜ KİŞİNİN ÜZERİNE ARAÇTAN BAŞKA BİR BAŞKA MAL VARLIĞININDA OLMASI KOŞULU İLE DENİLİYOR.YANİ VEFAT EDEN ÖZÜRLÜ KİŞİNİN ÜZERİNE KAYITLI MAL VARLIĞI YOK İSE FERAGATNAME VEREREK ARALARINDAKİ BİR VARİSE İNTİKALİNDE ÖTV VERGİSİ ÇIKIYOR. FAKAT BİR 3. KİŞİYE SATIŞ YAPMANIZ DURUMUNDA ÖTV ÇIKIYOR. 5 YILIN DOLMASINI BEKLEMENİZ LAZIM..

Tekerlekli Sandalye